Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Arkady pełne książek

2018-04-04 10:34

Andrzej Tarwid
Edycja warszawska 14/2018, str. VII

Artur Stelmasiak
Targi w Arkadach Kublickiego są świętem czytelników i wydawców katolickich

Niemal 170 oficyn zaprezentuje swoją ofertę na XXIV Targach Wydawców Katolickich

Warszawskie targi to najważniejsze wydarzenie, jeśli chodzi o książkę katolicką w Polsce – mówi Kamil Sulej, prezes Stowarzyszenia Civitas Christiana, do którego należy Wydawnictwo PAX. – Różnorodność oferty, jaką zaprezentujemy my, a także inne oficyn, gwarantuje, że w Arkadach Kubickiego każdy czytelnik znajdzie dla siebie coś interesującego – podkreśla Aneta Zbieska z Wydawnictwa Księży Marianów PROMIC. A dyrektor Wydawnictwa Sióstr Loretanek s. Stefania dodaje: – Oprócz spotkań z czytelnikami dla wydawców ważne jest także to, że na targach możemy poznać ofertę innych oficyn oraz wymienić się z nimi doświadczeniami.

Ważne dla Kościoła, ważne dla państwa

XXIV Targi Wydawców Katolickich odbędą się w dniach 12-15 kwietnia. – Miłośnicy dobrych książek będą mogli zapoznać się z ofertą wydawnictw przez wszystkie targowe dni. Stoiska będą otwarte od czwartku do soboty w godz. 10-18.30 oraz w niedzielę od godz. 10 do 17.30 – mówi „Niedzieli” organizator targów ks. Roman Szpakowski SDB. – Zapraszam także na debaty, spotkania autorskie i prezentacje, które odbędą się na Zamku Królewskim, w specjalnie przygotowanych namiotach oraz na stoiskach. Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących targom zamieścimy tuż przed ich rozpoczęciem na stronie: www.skw.pl – informuje Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Organizatorzy targów poprosili wydawców, aby włączyli się oni w obchodzone w tym roku ważne wydarzenia kościelne i państwowe.

Reklama

Osoby, które przyjdą do Arkad Kubickiego, mogą więc być pewni, że na wielu stoiskach znajdą książki pozwalające odkryć Osobę i Dary Ducha Świętego, biografie św. Stanisława Kostki. A także pozycje związane z jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości. Poświęcone tej ostatniej rocznicy książki będzie można znaleźć np. na stoiskach Białego Kruka, Instytutu Pamięci Narodowej, a także na stoisku warszawskiego PAX-u.

– W ofercie mamy kilka pozycji związanych z rocznicą niepodległości. Jedną z nich są „Listopadowe dni” będące kalendarzem narodzin II Rzeczypospolitej – mówi nam Kamil Sulej i podkreśla, że na ich stoisku będzie także największa oferta dzieł Zofii Kossak-Szczuckiej.

Spotkania z autorami

9 kwietnia minie 50. rocznica śmierci Kossak-Szczuckiej, jednej z najwybitniejszych pisarek katolickich i twórczyni Żegoty. Natomiast 5 czerwca będziemy obchodzić 2. rocznicę włączenia w poczet świętych Stanisława Papczyńskiego. Z tej okazji PROMIC wydał książkę „Mocarz Boży. Święty Stanisław Papczyński”. Jej autorami są Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń.

– Zapraszam na spotkanie, które odbędzie się na Zamku Królewskim 14 kwietnia o godz. 14. Wezmą w nim udział m.in. Grzegorz Górny, ks. Tomasz Nowaczek MIC, prowincjał zgromadzenia marianów oraz ks. Wojciech Skóra, postulator procesu kanonizacyjnego – mówi Aneta Zbieska.

Z duetem autorskim Górny – Rosikoń będzie można spotkać się także 13 kwietnia. Tego dnia o godz. 16.00 w sali koncertowej zamku odbędzie się promocja książki pt. „Ufający. Śladami bł. ks. Michała Sopoćki”.

Plejada znanych i cenionych autorów będzie podpisywała książki na stoisku sióstr loretanek. Wśród nich będą m.in.: bp Józef Zawitkowski, ks. Piotr Pawlukiewicz, ks. Janusz Stańczuk. A także Zofia Pilecka-Optułowicz, autorka książki „Mój ojciec. Wspomnienia”.

– Pokażemy niemal 100 książek. Będzie można nabyć też nasze czasopisma: „Różaniec”, „Tak Rodzinie” i „Anioł Stróż” – mówi nam s. Stefania.

Aktualny numer „Niedzieli” i dwumiesięcznik dla najmłodszych „Tęcza” oraz wiele innych pozycji książkowych znajdzie się na stoisku naszego Tygodnika. – Do Warszawy przywieziemy także modlitewniki. Będą też książki dla dzieci Małgorzaty Nawrockiej, a dla młodzieży książki Krzysztofa Wielguta. Dorosłym czytelnikom polecam zaś ważną książkę na obecne czasy „Jestem od poczęcia” dr Włodzimierza Fijałkowskiego – mówi Daria Jędras z „Niedzieli”.

Z wydawania poważnych dzieł znana jest warszawska Teologia Polityczna. Na ich stoisku będą m. in. książki autorstwa wybitnych myślicieli: Remi Brague’a, Erica Voegelina, Alaina Besancona czy ks. prof. Jana Sochonia. Znany kapłan, poeta i filozof wydał niedawno „Mowę wewnętrzną” będącą zapiskami z życia duchowego. – Na targach będzie też jubileuszowy numer rocznika TP pt. „Solidarność i Miłosierdzie” – mówi Michał Marczak z Teologii Politycznej.

Gala Feniksów

Od 20 lat ważną częścią targów jest gala nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Feniksy przyznawane są w 10 kategoriach, m.in. w serii: wydawniczej, literackiej, nauk kościelnych, albumów, edytorskiej, multimedialnej.

– W tym roku uroczyste wręczenie Feniksów i Małych Feniksów odbędzie się 14 kwietnia o godz. 19.30 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana przy ul. Floriańskiej 3. Serdecznie zapraszam – mówi ks. Roman Szpakowski SBD.

Tagi:
książka targi

Cztery dni z książkami

2018-11-28 00:10

Agnieszka Bugała

Materiały prasowe Organizatora

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, czyli 160 wydawnictw na Wrocławskich Targach Dobrych Książek. Kogo przez cztery dni spotkamy w Hali Stulecia?

Oferta Targów nie zaskakuje, choć jak co roku liczba wystawców jest olbrzymia. Czy czytelnik książek katolickich znajdzie coś dla siebie? Trudno wyrokować, trzeba pójść sprawdzić. Jest wydawnictwo Znak – ale ono od dawna wydaje już wszystko, nie tylko tytuły dla chrześcijan, Świat Książki, kojarząca się z uroczym dzieciństwem Nasza Księgarnia a z Wrocławia Ossolineum, Via Nova i Warstwy.

W czasie 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek nie zabraknie klubów dyskusyjnych, propozycji dla dzieci i spotkań z autorami.

Nowością w programie Targów jest obecność gościa honorowego – Węgier. Węgierski Instytut Kultury przygotował ciekawy program, w tym spotkania z pisarzami znad Balatonu.

W czwartek 29 listopada poznamy także Książkę Roku 2018, czyli przyznane zostanie „Pióro Fredry” – edytorska nagroda dla wydawcy najpiękniejszej książki.

Zaplanowano ponad sto rozmów z autorami, którzy będą także swoje książki. W Hali Stulecia pojawią się prof. Jerzy Bralczyk, Mariusz Szczygieł, Katarzyna Bonda, Adam Wajrak, Marta Fox, Ewa i Paweł Pawlakowie, Anna Bikont, Jakub Małecki, Jakub Ćwiek, Katarzyna Surmiak-Domańska, Andrzej Strejlau, Wojciech Chmielarz, Krzysztof A. Zajas, Paweł Fajdek, Mariusz Urbanek, a także Urszula Dudziak i zespół Varius Manx z Kasią Stankiewicz. Będą także wrocławscy autorzy, choćby Joanna Kuciel-Frydryszak, tym razem z nową książką „Służące do wszystkiego”, w której przybliża losy kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej w przedwojennej Polsce. Urszula Glensk opowie o książce „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”.

Godziny otwarcia Targów

29 listopada (czwartek) 12.00-19.00

30 listopada (piątek) 11.00-20.00

1 grudnia (sobota) 11.00-20.00

2 grudnia (niedziela) 11.00-17.00

Impreza towarzysząca rękodzielników:

Targi Wszystkiego Dobrego i sporo ciekawych przedmiotów do kupienia oraz warsztatów, w których można wziąć udział

CZYTAJ DALEJ

Reklama

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej w Bazylice Mariackiej

2018-12-16 09:41

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

- Musimy trwać przy Bogu. Musimy nasze trwanie przy Bogu umacniać poprzez nasze synowskie przywiązanie do naszej Matki i Królowej Pani Jasnogórskiej - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej w 50. rocznicę koronacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Na początku uroczystości wszystkich zebranych przywitał proboszcz parafii mariackiej ks. inf. Dariusz Raś. Przypomniał, że dokładnie 50 lat temu prymas Polski kard. Stefan Wyszyński koronował kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w kościele Mariackim w Krakowie.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

– Stoimy przed naszą patronką obecną wśród nas w tejże krakowskiej szczególnej kopii Czarnej Madonny. Niech nami wszystkimi, przedstawicielami wszystkich stanów i powołań, Ona się nadal opiekuje, przedstawia Panu nasze prośby, dodaje odwagi w ewangelicznym powołaniu do odnowy oblicza człowieka i ziemi – tej ziemi.

Następnie abp Marek Jędraszewski pobłogosławił odnowione organy w Bazylice Mariackiej.

W homilii metropolita krakowski przypomniał peregrynację obrazu Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej, która odbywała się w związku z obchodami Millennium Chrztu Polski. Peregrynacja ta rozpoczęła się w roku 1957 i została zawieszona w roku 1966.

– Te pierwsze lata od 1957 do 1966 upływały bez większych trudności, gdy chodzi o szlak maryjny, szlak nawiedzenia przez polską ziemię. Ale trudności zaczęły się wtedy, kiedy rozpoczęły się główne obchody milenijne w naszej ojczyźnie.

Arcybiskup przypomniał, że kiedy obraz Matki Bożej miał w kwietniu trafić do Poznania, władze zabroniły zorganizowania oficjalnej procesji, zgodzono się jedynie na przejazd prywatny. I wtedy poznaniacy wzięli na ręce cały samochód z obrazem Matki Bożej na ramiona i tak przynieśli go do katedry. 6 czerwca natomiast po uroczystościach na KUL-u obraz zamknięto i zawieziono na Jasną Górę, gdzie, z kilkoma epizodami, więziony był kilka lat.

– Takie było działanie władz. Na to odpowiedział polski episkopat twierdząc, że Matki Bożej uwięzić się nie da, mimo że Jej obraz skazano na pobyt w Częstochowie. 4 września 1966 roku zgodnie z planem zaczęło się nawiedzenie w diecezji katowickiej. Zamiast obrazu w kościołach pojawiły się puste ramy, kwiaty, paląca się świeca i ewangeliarz. I te puste ramy będą towarzyszyły przejściu Królowej Polski przez diecezję katowicką, a potem archidiecezję krakowską i dalej diecezję tarnowską, przemyską, archidiecezję w Lubaczowie i diecezję lubelską.

Następnie metropolita przypomniał słynną homilię kard. Stefana Wyszyńskiego, w której prymas pytał dlaczego uwięziono obraz Matki Bożej i kto za to odpowie.

– Odpowiedź znajdziemy w wyjaśnieniu tego, czym była Matka Boża Jasnogórska dla narodu polskiego. Jaką dla niego przedstawiała wartość, wartość, którą chciano za wszelką cenę polskiemu narodowi odebrać.

Arcybiskup przypomniał, że o tej wartości mówił Jan Paweł II podczas pierwszej i drugiej pielgrzymki do ojczyzny, kiedy podkreślał, że chciano nam odebrać Matkę, bo Polacy „przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce”.

– Chciano nas odciąć od miejsca, w którym bije serce narodu (…), chciano nas oderwać od miejsca, w którym dzięki Maryi mogliśmy się uczyć, co znaczy autentyczna wolność w wymiarze osobistym i narodowym (…), chciano nas odciągnąć od zmagań o zachowanie szlachetności ducha narodu Polskiego. Chciano sprawić byśmy nie protestowali i nie stawiali oporu wszystkim próbom znieprawiania naszego narodu pod względem duchowym. I chciano także pozbawić nas nadziei na dobrą przyszłość, tej nadziei, której naród nasz potrzebował w chwilach trudnych, tak jak potrzebował tej świadomości, że mimo zaborów jest nasza Matka Królowa Polski i że Ona nas ocali i że jest naszą nadzieją na dobrą przyszłość mimo tak trudnej sytuacji jaka właśnie jest.

W tym kontekście właśnie w sercu kard. Karola Wojtyły zrodził się zamysł, by na zakończenie peregrynacji pustych ram po archidiecezji krakowskiej ukoronować papieskimi koronami kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej znajdującą się od wieków w Kaplicy Salomonowskiej w kościele Mariackim.

W dalszych słowach homilii metropolita podkreślił, że dzisiejsza uroczystość jest dziękczynieniem za tamtą koronację, ale także jest czasem modlitwy, byśmy nie pozwolili odłączyć się od Matki i by Jej głos brzmiał w głębi naszych sumień. Byśmy nie dali się znieprawiać, umieli trwać przy prawdzie oraz byśmy nigdy nie zwątpili, że Maryja jest z nami.

– Musimy trwać przy Bogu. Musimy nasze trwanie przy Bogu umacniać poprzez nasze synowskie przywiązanie do naszej Matki i Królowej Pani Jasnogórskiej.

Po Eucharystii, w której uczestniczyli także kardynał Stanisław Dziwisz, biskupi krakowscy wraz z biskupem nominatem Januszem Mastalskim, miało miejsce odnowienie aktu oddania Matce Najświętszej. Abp Salvatore Pennacchio wyraził swą wielką radość z faktu, że jako przedstawiciel papieski mógł wziąć udział w dzisiejszej uroczystości. Następnie, w imieniu Ojca św. Franciszka, udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Papież na spotkaniu z dziećmi migrantami

2018-12-16 21:23

vaticannews / Watykan

Grzegorz Gałązka

Dziś dzieci we Włoszech zanoszą do poświęcenia figurki Dzieciątka Jezus z domowych szopek. W Rzymie święci je Papież po modlitwie Anioł Pański z okna swej prywatnej biblioteki w Pałacu Apostolskim. Z tej okazji jeszcze przed południem Franciszek spotkał się z grupą dzieci z rodzin migrantów, które korzystają na co dzień z działającej dla nich od wielu lat w Watykanie przychodni pediatrycznej.

Ojciec Święty przyznał, że to spotkanie przywodzi mu na myśl Boże Narodzenie i los małego Jezusa. "W tym przedświątecznym czasie zastanawiam się, czy Dzieciątko Jezus też chorowało na jakąś grypę, bywało przeziębione. Na pewno tak. Ciekawe, co robiła Jego Mama? Nie wiem, czy w Nazarecie albo w Egipcie były przychodnie. Ale gdyby Matka Boża mieszkała w Rzymie, to na pewno przyniosłaby swego Synka do tej przychodni. Jestem o tym przekonany” - powiedział papież.

Dziękując personelowi przychodni za codzienną pracę, Franciszek przyznał, że praca z dziećmi wymaga poświęceń i cierpliwości. Może też jednak nas dorosłych czegoś nauczyć.

"Mnie dzieci uczą jednego, że aby zrozumieć realia ludzkiego życia, trzeba się uniżyć, pochylić się, tak jak się pochylamy, kiedy chcemy pocałować dziecko. Tego nas uczą dzieci - mówił Ojciec Święty. - Ludzie pyszni i zarozumiali nie mogą zrozumieć życia, bo nie potrafią się uniżyć. My wszyscy, specjaliści, administratorzy, siostry zakonne… przekazujemy dzieciom tak wiele różnych rzeczy, a one przekazują nam to przesłanie, dają nam tę lekcję: uniż się, bądź pokorny i w ten sposób nauczysz się rozumieć życie i innych ludzi” - powiedział Franciszek

Franciszek podziękował też za złożone mu życzenia z okazji przypadających jutro jego 82. urodzin oraz za przygotowany z tej okazji ogromny tort. Żartując wyraził nadzieję, że po spożyciu tak wielkiego tortu dzieci, nie będą cierpieć na niestrawności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem