Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Arkady pełne książek

2018-04-04 10:34

Andrzej Tarwid
Edycja warszawska 14/2018, str. VII

Artur Stelmasiak
Targi w Arkadach Kublickiego są świętem czytelników i wydawców katolickich

Niemal 170 oficyn zaprezentuje swoją ofertę na XXIV Targach Wydawców Katolickich

Warszawskie targi to najważniejsze wydarzenie, jeśli chodzi o książkę katolicką w Polsce – mówi Kamil Sulej, prezes Stowarzyszenia Civitas Christiana, do którego należy Wydawnictwo PAX. – Różnorodność oferty, jaką zaprezentujemy my, a także inne oficyn, gwarantuje, że w Arkadach Kubickiego każdy czytelnik znajdzie dla siebie coś interesującego – podkreśla Aneta Zbieska z Wydawnictwa Księży Marianów PROMIC. A dyrektor Wydawnictwa Sióstr Loretanek s. Stefania dodaje: – Oprócz spotkań z czytelnikami dla wydawców ważne jest także to, że na targach możemy poznać ofertę innych oficyn oraz wymienić się z nimi doświadczeniami.

Ważne dla Kościoła, ważne dla państwa

XXIV Targi Wydawców Katolickich odbędą się w dniach 12-15 kwietnia. – Miłośnicy dobrych książek będą mogli zapoznać się z ofertą wydawnictw przez wszystkie targowe dni. Stoiska będą otwarte od czwartku do soboty w godz. 10-18.30 oraz w niedzielę od godz. 10 do 17.30 – mówi „Niedzieli” organizator targów ks. Roman Szpakowski SDB. – Zapraszam także na debaty, spotkania autorskie i prezentacje, które odbędą się na Zamku Królewskim, w specjalnie przygotowanych namiotach oraz na stoiskach. Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących targom zamieścimy tuż przed ich rozpoczęciem na stronie: www.skw.pl – informuje Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Organizatorzy targów poprosili wydawców, aby włączyli się oni w obchodzone w tym roku ważne wydarzenia kościelne i państwowe.

Reklama

Osoby, które przyjdą do Arkad Kubickiego, mogą więc być pewni, że na wielu stoiskach znajdą książki pozwalające odkryć Osobę i Dary Ducha Świętego, biografie św. Stanisława Kostki. A także pozycje związane z jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości. Poświęcone tej ostatniej rocznicy książki będzie można znaleźć np. na stoiskach Białego Kruka, Instytutu Pamięci Narodowej, a także na stoisku warszawskiego PAX-u.

– W ofercie mamy kilka pozycji związanych z rocznicą niepodległości. Jedną z nich są „Listopadowe dni” będące kalendarzem narodzin II Rzeczypospolitej – mówi nam Kamil Sulej i podkreśla, że na ich stoisku będzie także największa oferta dzieł Zofii Kossak-Szczuckiej.

Spotkania z autorami

9 kwietnia minie 50. rocznica śmierci Kossak-Szczuckiej, jednej z najwybitniejszych pisarek katolickich i twórczyni Żegoty. Natomiast 5 czerwca będziemy obchodzić 2. rocznicę włączenia w poczet świętych Stanisława Papczyńskiego. Z tej okazji PROMIC wydał książkę „Mocarz Boży. Święty Stanisław Papczyński”. Jej autorami są Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń.

– Zapraszam na spotkanie, które odbędzie się na Zamku Królewskim 14 kwietnia o godz. 14. Wezmą w nim udział m.in. Grzegorz Górny, ks. Tomasz Nowaczek MIC, prowincjał zgromadzenia marianów oraz ks. Wojciech Skóra, postulator procesu kanonizacyjnego – mówi Aneta Zbieska.

Z duetem autorskim Górny – Rosikoń będzie można spotkać się także 13 kwietnia. Tego dnia o godz. 16.00 w sali koncertowej zamku odbędzie się promocja książki pt. „Ufający. Śladami bł. ks. Michała Sopoćki”.

Plejada znanych i cenionych autorów będzie podpisywała książki na stoisku sióstr loretanek. Wśród nich będą m.in.: bp Józef Zawitkowski, ks. Piotr Pawlukiewicz, ks. Janusz Stańczuk. A także Zofia Pilecka-Optułowicz, autorka książki „Mój ojciec. Wspomnienia”.

– Pokażemy niemal 100 książek. Będzie można nabyć też nasze czasopisma: „Różaniec”, „Tak Rodzinie” i „Anioł Stróż” – mówi nam s. Stefania.

Aktualny numer „Niedzieli” i dwumiesięcznik dla najmłodszych „Tęcza” oraz wiele innych pozycji książkowych znajdzie się na stoisku naszego Tygodnika. – Do Warszawy przywieziemy także modlitewniki. Będą też książki dla dzieci Małgorzaty Nawrockiej, a dla młodzieży książki Krzysztofa Wielguta. Dorosłym czytelnikom polecam zaś ważną książkę na obecne czasy „Jestem od poczęcia” dr Włodzimierza Fijałkowskiego – mówi Daria Jędras z „Niedzieli”.

Z wydawania poważnych dzieł znana jest warszawska Teologia Polityczna. Na ich stoisku będą m. in. książki autorstwa wybitnych myślicieli: Remi Brague’a, Erica Voegelina, Alaina Besancona czy ks. prof. Jana Sochonia. Znany kapłan, poeta i filozof wydał niedawno „Mowę wewnętrzną” będącą zapiskami z życia duchowego. – Na targach będzie też jubileuszowy numer rocznika TP pt. „Solidarność i Miłosierdzie” – mówi Michał Marczak z Teologii Politycznej.

Gala Feniksów

Od 20 lat ważną częścią targów jest gala nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Feniksy przyznawane są w 10 kategoriach, m.in. w serii: wydawniczej, literackiej, nauk kościelnych, albumów, edytorskiej, multimedialnej.

– W tym roku uroczyste wręczenie Feniksów i Małych Feniksów odbędzie się 14 kwietnia o godz. 19.30 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana przy ul. Floriańskiej 3. Serdecznie zapraszam – mówi ks. Roman Szpakowski SBD.

Tagi:
książka targi

Ku pamięci Józefa Jaronia

2018-07-17 13:10

Marian Kałdon
Edycja sandomierska 29/2018, str. III

Ks. Adam Stachowicz
Pamiątkowa statuetka otrzymana przez autorkę książki

Na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. „Józef Jaroń. Legionista, nauczyciel, więzień Kozielska” autorstwa Agaty Łucji Bazak. Przedstawia ona życiową drogę Józefa Jaronia, syna ziemi rzeszowskiej, sądeckiej i staszowskiej. Legionisty, nauczyciela, żołnierza Wojska Polskiego, więźnia obozu w Kozielsku, zamordowanego w bestialski sposób w Katyniu przez NKWD. Pracował w Mściowie, Gągolinie, Ossali i Staszowie. Był mężem, ojcem, nauczycielem, oddanym bezgranicznie swojej rodzinie i uczniom, ale był też żołnierzem, który walczył o wolną Polskę. Te zwyczajne ludzkie cechy, jakie miał, podkreślają najgłębszy wymiar jego bohaterstwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hymn o miłości


Niedziela Ogólnopolska 51/2006, str. 18-19

© Igor Mojzes/Fotolia.com

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadł wszelką wiedzę, i miał tak wielką wiarę, iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał,
nic mi nie pomoże.
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą;
nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa,
które się skończą, choć zniknie dar języków i choć wiedzy [już] nie stanie.
Po części bowiem tylko poznajemy i po części prorokujemy.
Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe.
Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecinne.
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [ujrzymy] twarzą w twarz.
Teraz poznaję po części, wtedy zaś będę poznawał tak, jak sam zostałem poznany.
Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: największa z nich [jednak] jest miłość.

Z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 13, 1-13)

Przeczytaj także: Hymn o miłości
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

W hołdzie ojcu polskiej niepodległości

2018-07-19 07:13

Łukasz Krzysztofka

Paderewski zdawał sobie sprawę, że talent nie jest prywatną zdobyczą, ale pochodzi od Boga i dlatego Bogu i Ojczyźnie trzeba się odwdzięczyć – podkreślił prof. Jan Żaryn podczas wernisażu wystawy pt. „Ignacy Jan Paderewski. Artysta. Ambasador polskości. Mąż Stanu. Filantrop“. Wydarzenie rozpoczęło projekt „Paderewski w Służbie Niepodległej”

Łukasz Krzysztofka

Ekspozycja pokazuje Ignacego Jana Paderewskiego nie tylko jako muzyka i męża stanu, ale również podkreśla jego wielkoduszność oraz działalność filantropijną. Wystawa składa się z siedemnastu plansz, na których znajdują się zdjęcia oraz opisy fragmentów życia Ignacego Jana Paderewskiego. Autorem grafiki jest Paweł Kowalczyk, a twórcą całości Elwira Gilewicz. Fotografie pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zobacz zdjęcia: W hołdzie ojcu polskiej niepodległości

Celem projektu jest budowanie świadomości historycznej poprzez przypomnienie osoby i działalności Ignacego Jana Paderewskiego. Jako postać, która bezpośrednio przyczyniła się do powrotu Polski na mapę świata i premiera rządu, wpisuje się on wyjątkowo w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Może być przykładem służby ojczyźnie, przede wszystkim wśród młodego pokolenia.

Prezentowane plansze przetłumaczone są również na język angielski. Bohater wystawy, jak nikt inny, działał na rzecz Polski za granicą. Szacunek, jaki posiadał wśród polityków i dyplomatów z całego świata był tego wyrazem. - Ten projekt to nasza cegiełka, którą chcemy dołożyć do wspólnego dzieła przypominania o ojcach naszej niepodległości w 100-lecie jej odzyskania. Ma on na celu popularyzację wiedzy o Ignacym Janie Paderewskim. Nasza wystawa ma pokazać wielość twarzy Paderewskiego – mówi „Niedzieli” Marcin Pasierbski, prezes Fundacji Służba Niepodległej, organizatora przedsięwzięcia.

Postawił na Stany Zjednoczone

Podczas wernisażu wystawy wykład pt. „Ignacy Jan Paderewski i jego wkład w odbudowę Państwa Polskiego” wygłosił prof. Jan Żaryn. Było to swoiste preludium do informacji oraz zdjęć, które zgromadzono na wystawie.

Senator zaznaczył, że – pomimo tezy, iż ludzie kultury niekoniecznie powinni angażować się w politykę – Paderewski sprawdził się w tej dziedzinie znakomicie. – Równie mocno mieścił się na podium między dwoma herosami ówczesnej Polityki – Piłsudskim i Dmowskim – podkreślił prof. Żaryn. Przypomniał, że Paderewski zyskał sławę międzynarodową nie tylko jako wirtuoz i pianista, ale także jako wybitny kompozytor tamtej epoki. Bez wątpienia pozostaje jednak dzisiaj, w 100-lecie odzyskania niepodległości, w pamięci jako wybitny mąż stanu. – Zapisał się w historii jako jeden z tych, którzy postawili na Stany Zjednoczone i tam ulokowali nadzieje na to, by sprawa polska uzyskała należyte miejsce – powiedział prof. Żaryn. Dodał, że Paderewski potrafił zauroczyć swoją osobą i improwizacją utworów muzycznych, ale także myśleniem w kategoriach politycznych prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa W. Wilsona, na czym zyskała Polska.

- Paderewski stanął na czele rządu polskiego w 1919 r. – bodaj czy nie najważniejszym, jeśli chodzi o wytworzenie struktur państwowych tak, by one mogły nie tylko obronić się przed nawałnicą, która w 1920 r. nastąpiła, ale także by na bieżąco realizować najważniejsze kwestie związane z integracją państwa i budowania jego podstawowych struktur, czyli urzędów. W zasadzie dzisiaj w 2018 r. wszystkie najważniejsze instytucje państwowe będą albo w tym, albo w przyszłym roku obchodzić swoje stulecie – zauważył prof. Żaryn.

Symbol zgody i pojednania

Odnosząc się do prezentowanej wystawy powiedział, że każde przedsięwzięcie, które mówi o ważnych fragmentach naszej historii to duża wartość sama w sobie. Na samej wystawie jednak nie powinno się zakończyć. - Paderewski zasługuje na osobne potraktowanie także np. w formie filmu fabularnego czy serialu telewizyjnego, bo była to szalenie barwna postać i taka, której życie rozpisało scenariusz filmowy – wskazał senator Żaryn. Zaznaczył, że w podręcznikach Paderewski będzie zawsze istniał jako pianista i kompozytor, mąż stanu, który we właściwym momencie naszej historii odnalazł swoje zadanie życiowe. Było nim służenie Polsce jako państwu, które odradzało się po 123 latach. - Niewątpliwie jego podpis pod Traktatem Wersalskim to ten dokument, który jest dzisiaj traktowany jako najważniejszy, jeśli chodzi o dokumenty podpisane przez premiera rządu polskiego i ministra spraw zagranicznych – Ignacego Jana Paderewskiego – podkreślił. W opinii prof. Żaryna Paderewski to także symbol zgody i pojednania między Piłsudskim a Dmowskim, jak zwornik, który jednoczy rozchwiany dom.

Prelekcje i recital

Życie Ignacego Jana Paderewskiego, jego twórczość, działania na arenie międzynarodowej i sytuacje społeczno-polityczne przedstawione w projekcie znajdują sens, jeśli zwiąże się je z finalną sytuacją 1918 roku. Całość jest bardzo wymowna, bowiem dzieje się w roku 2018: 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Projekt „Paderewski w Służbie Niepodległej” składa się z wystawy, cyklu seminariów oraz recitalu fortepianowego. Wystawa w lipcu i sierpniu będzie podróżowała po instytucjach w Warszawie i okolicy, we wrześniu planowane jest jej pokazanie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Z kolei seminaria odbędą się jeszcze 28 sierpnia oraz 26 września. Prelegentami będą prof. Marian Marek Drozdowski oraz Marek Dyżewski. Projekt zakończy recital fortepianowy, który odbędzie się na przełomie września i października w Warszawie.

Wernisaż wystawy odbył się w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Uczestniczył w nim prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Polacy z Ukrainy i Polonia włoska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem