Reklama

Aspekty

Katolik – dlaczego warto?

Dzień otwarty w zerówce już 9 lutego o godz. 17

Archiwum szkoły

Dzień otwarty w zerówce już 9 lutego o godz. 17

Już niedługo rozpoczną się dni otwarte w Zespole Szkół Katolickich w Zielonej Górze. Sprawdźmy, co wyróżnia to miejsce na tle innych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oczywistą sprawą jest, że to szkoła, która pielęgnuje katolickie wartości i w tym duchu się tu pracuje. A jak wygląda poziom nauczania, kwestie bezpieczeństwa, możliwości rozwoju ucznia? – Przede wszystkim jest to szkoła bezpieczna, kameralna, wszyscy się tu znamy. Klasy są mniej liczne niż w zwykłej szkole i dzięki temu nauczycielom łatwiej jest rozeznać indywidualne potrzeby każdego ucznia – podkreśla dyrektor Bogna Świdzińska. – Jesteśmy szkołą jednozmianową, więc nie mijamy się, a za to możemy jeszcze bardziej skupiać się na budowaniu jedności i tej szkolnej rodziny, którą przecież jesteśmy.

Dziś coraz więcej wiadomo o procesach uczenia się i o tym, co te procesy może zakłócać. Sama świadomość tego jednak nie wystarczy, potrzebne jest jeszcze konkretne działanie. – Mamy szeroki wachlarz specjalistów, którzy oferują pomoc psychologiczną i pedagogiczną wszystkim uczącym się u nas dzieciom, szczególnie oczywiście tym, które wymagają pomocy w swoich trudnościach. Możemy się pochwalić tym, że mamy własną salę SI, czyli salę do terapii integracji sensorycznej. Dzieci, które mają takie wskazania, odbywają tam zajęcia – mówi pani dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowe spojrzenie

Tym, co na pewno wyróżnia zielonogórskiego Katolika wśród innych szkół, są innowacje pedagogiczne wprowadzone w klasach I-III i IV-VIII, tzw. Talenciaki. – Zajęcia te są wpisane w plan lekcji i obowiązkowe dla wszystkich. Ich celem i zadaniem jest kształtowanie kompetencji kluczowych u dzieci poprzez rozwijanie różnych umiejętności. Jest to związane z językiem ojczystym, z językiem obcym, jest część matematyczna, część kulturowa – wymienia Bogna Świdzińska. – Wszystkie te rzeczy są oczywiście realizowane na zwykłych zajęciach, bo są w podstawie programowej. Jednak na Talenciakach pokazujemy, że można przy okazji zdobywania wiedzy również odkrywać swoje mocne strony, uzdolnienia, pasje.

W klasach I-III te zajęcia mają nazwę „Talenciaki podróżują”, a w klasach IV-VIII – „Talenciaki pracują”. W klasach młodszych pomagają dzieciom odkrywać ich pozytywne zasoby, w które być może warto zainwestować. Informacje te przekazywane są rodzicom. Uświadamia im się też, że są przestrzenie, w których dzieci radzą sobie trochę słabiej, po to, żeby na siłę nie posyłali dziecka np. na zajęcia teatralne, kiedy ono jest akurat na etapie, że wstydzi się występować, nie chce i nie lubi tego robić. – Uważam, że to ważne, żeby rodzice mieli tego świadomość. Natomiast w klasach starszych skupiamy się na tym, żeby poprzez różnego rodzaju działania dzieci rozwijały również samodzielność, odpowiedzialność. Żeby umiały rozdzielać między siebie zadania, żeby przywiązywały wagę do wykonania zadania do końca, żeby robiły to starannie – podkreśla pani dyrektor.

Reklama

Przyjdź i zobacz

Pierwsze dni otwarte odbędą się już 9 lutego o godz. 17. Na spotkanie zaproszeni są rodzice z dziećmi, zainteresowani nauką w zerówce. – W naszej zerówce mamy zajęcia z rytmiki, teatru, muzyki, języka obcego, ćwiczenia buzi i języka. Oczywiście jest dostępna pomoc specjalistów: pedagoga, psychologa, logopedy, oligofrenopedagoga. Sala jest dobrze wyposażona; zajęcia programowe poszerzane są o elementy metody Montessori i zajęć rozwijających kompetencje kluczowe „Oko w oko z nietypowym myśleniem”.

W trakcie dnia otwartego będzie można zobaczyć, jak pracuje się w zerówce, na co kładziony jest nacisk. – W zerówce przygotowujemy dzieci do pójścia do szkoły, ale jednocześnie nie odrywamy ich od zabawy, od dziecięctwa. Nasze hasło przewodnie brzmi: „Jeszcze nie szkoła, już nie przedszkole”. Serdecznie zapraszam – mówi Bogna Świdzińska.

Podziel się:

Oceń:

2022-01-25 11:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Dobro na odległość

Klasa 2B z katolickiej podstawówki w Zielonej Górze wraz z rodzicami włączyła się w dzieło Adopcji na Odległość i otoczyła opieką chłopczyka z Afryki.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady