Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Radość, sport, zaangażowanie

Młodzi ludzie również mieli swój czas na wykazanie się

Krzysztof Kiecko

Młodzi ludzie również mieli swój czas na wykazanie się

Wolontariusze Fundacji Jest Bosko z Trójwsi w akcji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzeci charytatywny, a pierwszy narciarski, bieg im. Jarka Hulawego na Kubalonce jest inicjatywą oddolną wolontariuszy skupionych wokół Fundacji Jest Bosko. 20 młodych ludzi, pod opieką patrona ks. Bosko, chętnie i bezinteresownie angażuje się w społeczne inicjatywy, a bieg charytatywny to ich autorski pomysł pomocowy. Wcześniejsze edycje obejmowały biegi przełajowe. Trzecią edycję zorganizowali w formie biegu narciarskiego. Jak tłumaczy Karina Czyż, prezes Fundacji, bieg nosi imię Jarka Hulawego, wieloletniego trenera narciarstwa biegowego i działacza sportowego zaangażowanego w rozwój sportu na terenie gminy Istebna. Odszedł niespodziewane. On trenował Dominika i Kamila Burych, olimpijczyków, reprezentantów w kadrze narodowej. W ramach imprezy odbyły się też I Mistrzostwa Polski Masters. Przez organizację wydarzenia wolontariusze chcieli upamiętniać trenera, a oprócz tego popularyzować tę formę aktywności fizycznej i zintegrować środowisko lokalne wokół dobrych dzieł.

W sportowych zmaganiach wzięli udział zawodnicy nie tylko z regionu, ale i z całej Polski oraz z Czech: dzieci i młodzież, kobiety i mężczyźni. Biegi główne odbyły się na dystansach: 5 km (2 pętle po 2,5 km) oraz 10 km (4 pętle). – Na linii startu stanęło łącznie 176 uczestników w wieku od juniora po seniora – najmłodsi, Bartosz i Jurek mieli 7 lat, a najstarsza uczestniczka Barbara Prymakowska miała lat 80. Najlepszym w biegu na 10 km był Mateusz Haratyk (Jaworzynka), olimpijczyk z Pekinu, który pokonał ten dystans w niespełna 30 minut! Tuż za nim na metę wpadli: Marcin Węgrzyn (Nowy Targ) i Robert Faron (Zalesie). W biegu na 10 km kobiet zwyciężyła Agnieszka Szotkowska (Czechy), druga była Kamila Ołów (Gołdap), a trzecia – Monika Judka (Jelenia Góra) – informuje p. Karina. W kategoriach dziecięcych i młodzieżowych dzieci pokonywały pętlę 150 metrów, a młodzież – dystans 2 km. Najlepszymi w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: Zosia Juroszek (Istebna), Dominik Suszka (Istebna), Martyna Cholajda (Gołkowice), Mikołaj Juroszek (Koniaków), Amelia Juroszek (Istebna), Oskar Krymski (Wodzisław Śląski), Kinga Gazurek (Istebna), Szymon Zawada (Istebna), Olga Cieślar (Wisła), Jonasz Haratyk (Koniaków). Jak podkreśla p. Karina, bezcenny był doping kibiców, którzy zadbali o radosną sportową atmosferę, oraz zaangażowanie różnych instytucji i osób prywatnych w pomoc przy organizacji biegu.

Wydarzeniu towarzyszyła intencja charytatywna. W czerwcu 2022 r. uległ poważnemu wypadkowi działacz sportowy, licencjonowany sędzia PZN Jacek Suszka. Wielokrotnie był sędzią na trasach narciarstwa biegowego. W wypadku doznał ciężkich urazów i teraz potrzebuje wsparcia. Na jego leczenie organizatorzy przeznaczyli opłatę wpisową, którą zebrali w kwocie 7 tys. zł. Nagrody i posiłki ufundowali sponsorzy biegu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-02-14 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ferie z oazą

Ruch Światło-Życie Rejon Wieluński

Ruch Światło-Życie w rejonie wieluńskim i Oaza Truskolasy jak co roku organizują rekolekcje zimowe dla rodziców i dzieci na Górze Świętej Anny oraz dla młodzieży w Salwatoriańskim Centrum Młodzieżowym w Bagnie k. Wrocławia.

Więcej ...

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst