Reklama

Niedziela w Warszawie

Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan

Po raz szósty, 17 marca, w sobotę na tydzień przed Niedzielą Palmową ulicami Warszawy przejdzie Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan. Modlący się przemaszerują swoją zwyczajną trasą od Kościoła pw. św. Klemensa na ul. Karolkowej 49 do kościoła pw. Św. Stanisława Kostki na ul. Hozjusza 2, gdzie znajduje się grób męczennika bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Drogę krzyżową poprzedzi Msza święta o godzinie 12.00. Sama droga rozpocznie się o godzinie 13.00 zaraz po Mszy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego roku na świecie zabijanych jest ok. 170 tys. chrześcijan, a dalsze 200 mln cierpi prześladowania. Represje te mają różne podłoże. Czasami jest to zorganizowane działanie państwowe, którego przyczyna jest albo religijna, jak w Arabii Saudyjskiej, gdzie wyznawanie innej religii niż islam jest zakazane, albo ideologiczna, jak w Korei Północnej, gdzie wszystkie religie są zwalczane przez państwo. W niektórych państwach natomiast chrześcijanie są prześladowani przez swoich współobywateli innych wyznań, zaś władza albo przymyka na to oczy (jak w niektórych prowincjach Chin), albo jest zbyt słaba aby zareagować (jak w Iraku czy pogrążonej w wojnie Syrii).

Państwa chrześcijańskie, czy może raczej o chrześcijańskiej przeszłości, przywiązują do pomocy prześladowanym wyznawcom Chrystusa stosunkowo mało uwagi – mówi rzecznik prasowy wydarzenia Andrzej Dubiel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako chrześcijanie mamy obowiązek niesienia pomocy naszym prześladowanym braciom w wierze. Nawet nie wyjeżdżając z Polski możemy zaoferować im tę pomoc na co najmniej dwa sposoby. Pierwszym jest oczywiście modlitwa w ich intencji. Drugim: nagłośnienie problemu, tak aby tragedia milionów wyznawców Chrystusa przedarła się do świadomości społecznej – dodaje jeden z organizatorów Tomasz Rowiński z Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego.

Reklama

Jednym z największych wrogów współczesnych chrześcijan jest obojętność opinii międzynarodowej wobec ich losu. Rozmaite tożsamości doświadczają dzisiaj szczególnej opieki prawnej w wymiarze międzynarodowej, podczas, gdy o zabijaniu chrześcijan mówi się bardzo niewiele. Niewiele dla zmiany tej sytuacji robią też polscy politycy, którzy - poza wyjątkami - zachowują tak jakby nie służyli krajowi, będącemu w najgłębszym swoim rdzeniu chrześcijańskim i katolickim. Pozostaje zaangażowanie społeczne na rzecz zmiany tej sytuacji i modlitwa. Ten drugi obowiązek chcemy w jakiejś mierze realizować podczas corocznej Drogi Krzyżowej w intencji prześladowanych chrześcijan - argumentuje Lech Łuczyński z biura europosła Marka Jurka.

Organizatorami Drogi Krzyżowej są Instytut Ordo Caritatis, Chrześcijański Kongres Społeczny, Fundacja Christiania, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Fundacja Świętego Benedykta, Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Warszawskiej. Honorowym patronem wydarzenia jest Pan Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

[zdjecie id="69807"][/zdjecie]

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-03-01 09:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: po raz pierwszy Ekstremalna Droga Krzyżowa trasą św. Wojciecha

edk.org.pl

Po raz pierwszy wyruszy 11 marca Ekstremalna Droga Krzyżowa z Mogilna do Gniezna trasą św. Wojciecha. Uczestnicy będą mieli do przejścia 42 kilometry nocą, w milczeniu, drogami asfaltowymi i gruntowymi. Celem wędrówki jest katedra gnieźnieńska, cele duchowe każdy ma własne.

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Bp Muskus: sensem Eucharystii jest spotkanie z miłością

2024-03-28 20:44

diecezja.pl

- Przy jednym stole spotykają się z Jezusem biedacy, grzesznicy, słabi i poranieni ludzie. To nie jest uczta w nagrodę za dobre sprawowanie, uroczysta kolacja dla wybrańców, którzy zasłużyli na zaproszenie - mówił w Wielki Czwartek o Eucharystii bp Damian Muskus OFM. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...