Reklama

Niedziela w Warszawie

Filmowa premiera rekonstrukcji Powstania Warszawskiego

Artur Stelmasiak/Niedziela

W warszawskim kościele bł. Władysława z Gielniowa odbyła się premiera filmu zrealizowanego przez Fundację Niedziela. Widzowie zobaczyli rekonstrukcję życia codziennego oraz walk z okresu Powstania Warszawskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Specjalny premierowy pokaz zorganizowało Stowarzyszenie Historyczne Polonia Restituta, które od lat działa aktywnie przy parafii bł. Władysława z Gielniowa.

- Zarejestrowana na filmie rekonstrukcja odbyła się 4 sierpnia i była pokazem dla mieszkańców Warszawy i uczestników Kongresu Młodzieży Polonijnej. Na przełomie lipca i sierpnia przyjechali do Warszawy młodzi Polacy praktycznie z całego świata. Nasza rekonstrukcja była dla nich lekcją żywej historii Polski - mówił przed projekcją Jacek Perłowski, prezes Stowarzyszenia Historycznego Polonia Restituta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Duże ukłony w stronę wielu grup historycznych z Warszawy, ale także Księdza Biskupa Wiesława Lechowicza, który był gospodarzem Kongresu Młodzieży Polonijnej. Dziękuję również Fundacji Niedziela, dzięki której film został zrealizowany.

Artur Stelmasiak/Niedziela

Inscenizacja historyczna została zrealizowana na terenie Campusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie została wykonana specjalna scenografia. Film "Inscenizacja Powstanie Warszawskie 1944" pokazuje fragmenty prezentujące pięć scen: życie w okupowanej Warszawie, zamach na Kuczerę, rozpoczęcie Powstania, życie na barykadzie, atak Niemców i likwidację barykady.

- To nie jest typowy film akcji z tradycyjną fabułą. Nasz film ma walory edukacyjne, by widzowie zobaczyli kilka scen z życia powstańczej Warszawy - podkreśla Perłowski.

Jedna ze scen ukazuje rozstawione stragany, przekupki próbują sprzedać jakieś warzywa, a po ulicy chodzi niemiecki patrol. Na murze rozwieszone są listy rozstrzelanych, przechodnie zatrzymują się przed nimi i czytają, szukając znajomych nazwisk. Gdy patrol jest odwrócony plecami, jakiś chłopak maluje na murze znak „Polski Walczącej”. W pewnym momencie zjawia się liczny oddział niemiecki otaczając ludzi organizuje łapankę.

- Zależało nam na tym, by młodzi z całego świata zobaczyli życie codzienne w okupowanej Warszawie. Ale także zrozumieli dlaczego stolica stanęła do niezłomnej walki - mówił prezes Polonia Restituta. - W inscenizacji oraz filmie pokazujemy także bardzo ważną rolę kapłanów, których posługa podtrzymywała na duchu szeregi powstańców oraz ludność cywilną.

Reklama

W kolejnych scenach widać już potyczki militarne walczącej Warszawy z niemieckimi oddziałami. Oprócz strzelanin i wybuchów widzowie mogli zobaczyć słynne Goliaty, czyli zdalnie sterowane pojazdy gąsienicowe z materiałami wybuchowymi oraz niemiecki wóz pancerny.

Stowarzyszenie Historyczne Polonia Restituta do rekonstrukcji zaprosiło najlepsze grupy historyczne z Warszawy. Ale to nie jedyna ich inicjatywa w stolicy. Co roku 1 sierpnia o godz. 17 organizują układanie żywej kotwicy, symbolu Polski Walczącej, z ludzi przed Kolumną Zygmunta na placu Zamkowym. - Ta tematyka zainteresowań jest dla mnie całkowicie naturalna, bo moi rodzice i prawie cała rodzina walczyła w Powstaniu Warszawskim - mówi "Niedzieli" Jacek Perłowski.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-11-07 09:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"Apartament" - niepowtarzalny dokument o górskich wyprawach Jana Pawła II

Apartament/facebook.com

Nigdy nie publikowane wcześniej materiały filmowe o prywatnych wyprawach górskich papieża Jana Pawła II z grupą najbliższych współpracowników złożyły się na "Apartament" - niepowtarzalny film dokumentalny, który wejdzie do polskich kin 15 maja. Uroczysta premiera dokumentu odbyła się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie.

Więcej ...

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Więcej ...

Wałbrzych. Wyniki II etapu 28. Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-04-18 14:32
Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu przy ul. Młynarskiej w czwartek 18 kwietnia odbył się diecezjalny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...