Reklama

Kościół

Łowicz: pożegnanie śp. bp. Józefa Zawitkowskiego

W katedrze w Łowiczu odbyły się uroczystości pogrzebowe bp. Józefa Zawitkowskiego, biskupa seniora diecezji łowickiej. Wybitny kaznodzieja, poeta znany także pod literackim pseudonimem księdza Tymoteusza, zmarł 29 października w wieku 81 lat. Podczas Mszy odczytano listy od papieża Franciszka i prezydenta RP.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wobec nieobecności chorego biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby, żałobnej liturgii przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

W kazaniu bp Romuald Kamiński przypomniał, że bp Zawitkowski był autorem wielu pieśni, w tym tak znanych jak „Abyśmy byli jedno” i „Panie dobry jak chleb”. Pozostawił po sobie także liczne książki, śpiewniki, modlitewniki i kazania, w tym te przez lata głoszone w kościele św. Krzyża w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do słynnej frazy, jaką bp. Zawitkowski zwracał się do słuchaczy swoich kazań, biskup warszawsko-praski pytał: „Któż nam teraz powie: ‘kochani moi’ ? Przecież Bóg nie powołał go jednego, żeby to mówił i treścią tego powiedzenie żył. Tego przynajmniej powinniśmy nauczyć się od niego i tym żyć” – zakończył bp Kamiński.

Podziel się cytatem

Reklama

W telegramie przesłanym w imieniu papieża, watykański sekretarz stanu zapewnił, że Franciszek pozostaje wdzięczny Bogu za posługę Zmarłego biskupa, „zwłaszcza za posługę kaznodziejską, troskę o liturgię, refleksje modlitewne, myśli przekazane w publikacjach i pieśniach religijnych”.

Reklama

W odczytanym podczas liturgii liście kondolencyjnym, Prezydent RP zauważył: „Można bez cienia przesady powiedzieć, że Zmarły znacząco wpłynął na życie religijne naszego narodu w ostatnim półwieczu, nadając mu wysoką temperaturę uczuciową”. Dodał, że miliony rodaków modli się i śpiewa słowami biskupa Zawitkowskiego - zaznaczył Andrzej Duda.

O godz. 14.00 zostanie odprawiona Msza Święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Żdżarach, a następnie ciało bp. Józefa Zawitkowskiego zostanie złożone do grobu na miejscowym cmentarzu.

Biskup Józef Zawitkowski obchodził w tym roku jubileusz 30-lecia sakry biskupiej. W latach 90. był członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego, działającej przy Konferencji Episkopatu Polski, w której ramach pełnił funkcję przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej.

Józef Zawitkowski urodził się 23 listopada 1938 w Wale. Pochodził z chłopskiej, bardzo religijnej rodziny. Jednym z ulubionych motywów kazań duchownego nazywanego „złotoustym biskupem” było poszanowanie pracy na roli oraz przywiązanie do ziemi ojczystej i szacunek dla chleba.

Reklama

Od 1980 wygłaszał homilie podczas Mszy świętych transmitowanych z kościoła św. Krzyża w Warszawie przez I Program Polskiego Radia. Do 2006 wygłosił blisko 140 kazań.

Z Łowiczem związał się na trwałe w 1984 roku, gdy otrzymał stanowisko proboszcza ówczesnej kolegiaty łowickiej, która obecnie jest bazyliką mniejszą.

26 maja 1990 został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji warszawskiej. Święcenia biskupie otrzymał 9 czerwca 1990 w Łowiczu z rąk kard. Józefa Glempa. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Servus et filius ancillae” (Jam sługa Twój, syn służebnicy).

W latach 1990–1992 piastował urząd wikariusza generalnego. Rezydował w Łowiczu jako tamtejszy wikariusz biskupi, pozostając proboszczem parafii kolegiackiej.

25 marca 1992 został mianowany biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej. 9 grudnia 2013 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z tej funkcji.

W Konferencji Episkopatu Polski w latach 90. był członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego, w ramach której pełnił funkcję przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej. W 2008 został opiekunem duchowym Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.

Publikował pod pseudonimem ks. Tymoteusz. Autor m.in. modlitewników Panie mój; Tobie, Panie, zaufałem, bajek Dawno, dawno temu, a także książek: …będę z Panem gadał; Trzymaj się!; To jest Ktoś!

Był laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego (1998), Nagrody specjalnej im. Włodzimierza Pietrzaka, Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba (2004), a także Feniksa Specjalnego (2012), wyróżnienia przyznanego przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. W 2007 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Decyzją prezydenta RP Lecha Wałęsy z 31 sierpnia 1995 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podziel się:

Oceń:

+10 0
2020-11-07 11:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dawać siebie Bogu i ludziom

Ks. Waldemar Wesołowski

9 maja do krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej pielgrzymowały osoby konsekrowane posługujące w diecezji legnickiej. Siostry zakonne, bracia i ojcowie oraz świeckie osoby konsekrowane modliły się o umocnienie na drodze powołania.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania