Reklama

Kościół

Rektor KUL: abp Życiński łączył dialog, otwartość i ortodoksję

UPJPII w Krakowie

Abp Józef Życiński był człowiekiem dialogu, także tego trudnego. Fundamentem jego postawy była ortodoksja katolicka i szacunek dla drugiej strony. Jednak w kwestii podstawowych wartości, takich jak ochrona życia, nie uznawał kompromisów - podkreślił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas konferencji naukowej „Aktualność przesłania Arcybiskupa Józefa Życińskiego", zorganizowanej na KUL z okazji 10 rocznicy śmierci metropolity lubelskiego, ks. prof. Kalinowski przypomniał jego zaangażowanie w prace nad encykliką „Fides et ratio" św. Jana Pawła II.

„W duchu tej encykliki zaznaczał, że wiara i rozum uzupełniają się w procesie poznania i poszukiwania prawdy, który toczy się przez całe życie człowieka. Każda próba wykluczania wiary i wynikającego z niej świata wartości z życia naukowego i społecznego burzy tę naturalną synergię. Mówił o tym abp Życiński wskazując, że +w ojczyźnie Jana Pawła II narodową filozofią nie może stać się nihilizm, w którym wycina się wszelkie autorytety w imię osobistych kompleksów i uprzedzeń+" - powiedział rektor KUL.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał też, że metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL zdecydowanie wypowiadał się w kwestii postulatów o finansowanie przez państwo zapłodnienia in vitro, oceniając że „katolicy, którzy płacą składki na NFZ, będą dofinansowywać pośrednio zabijanie embrionów, co jest sprzeczne z ich poglądami. Tego typu propozycja nigdy nie może być zaakceptowana".

Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że abp Życiński łączył otwartość na ludzi o innych poglądach, zmieniający się świat i rozwijające technologie komunikacji, z katolicką ortodoksją. „Nie uznawał kompromisów jeśli chodzi o wartości zasadnicze, takie jak ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zdecydowanie zaznaczał, że "najgorszym rodzajem fanatyzmu jest fanatyzm, który traktuje instrumentalnie godność osoby ludzkiej i uzależnia jej prawo do życia od opinii środowisk rezerwujących dla siebie monopol na nowoczesność i postęp" - dodał.

Rektor KUL wspomniał także, że abp Życiński był człowiekiem, który w wyniku dialogu, potrafił wycofywać się z decyzji, które okazały się nie do końca odpowiednie. „Sam byłem świadkiem takich sytuacji" - powiedział.

Podziel się cytatem

Reklama

Ks. prof. Kalinowski przypomniał również zaangażowanie abp. Życińskiego w budowę mediów katolickich. „Dostrzegał potrzebę dostosowywania Kościoła do dynamicznego rozwoju nowych technologii, narzędzi komunikacji i środków społecznego przekazu. Ta sfera również dziś jest ogromnym wyzwaniem. Podobnie jak stała formacja duchowa młodych ludzi, która dla abp. Życińskiego była kluczowa" - zaznaczył.

Konferencja odbywa się online i można do niej dołączyć poprzez link https://tiny.pl/rpr46

Podziel się:

Oceń:

2021-02-10 11:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

KUL będzie rozwijał kierunki medyczne

Określenie zasad współpracy, wymiana wzajemnych doświadczeń i wzmocnienie potencjału stron w ramach realizacji wspólnych zamierzeń o charakterze naukowym, dydaktycznym i gospodarczym, w tym dotyczących tworzenia kierunków medycznych, w szczególności kierunku lekarskiego, to główne postanowienia podpisanego porozumienia pomiędzy KUL a 1 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie. Porozumienie, w Sali Senatu KUL, podpisał rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski i płk. dr n. biol. Aleksander Michalski - Komendant szpitala.

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast