Reklama

Niedziela Częstochowska

Majestat i skromność. Wspólnie podziękujmy za ukończenie rewitalizacji archikatedry

Największe wrażenie robi podświetlona archikatedra

Tomasz Matkowski/Technolight

Największe wrażenie robi podświetlona archikatedra

W najbliższą niedzielę 21 listopada o godz. 12 abp Wacław Depo będzie przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie dziękczynnej Mszy św. za dzieło jej renowacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Bardzo serdecznie zapraszam na wspólną modlitwę dziękczynienia Panu Bogu i ludziom, na to wielkie Te Deum Laudamus – mówi ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej.

Wykaz prac wykonanych w budynku bazyliki archikatedralnej:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

I etap

Reklama

Generalne sprzątanie piwnic i poddaszy; remont elewacji (oczyszczenie i uzupełnienie ubytków); remont kamiennej posadzki w nawie głównej, nawach bocznych i transepcie; wykonanie powietrznej instalacji grzewczej; remont niezbędnych pomieszczeń technicznych; zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej i deskowania dachu; wykonanie stalowych pomostów na poddaszu; remont i zabezpieczenie przeciwpożarowe ławek i konfesjonałów; remont instalacji elektrycznych; wykonanie nowego oświetlenia wewnątrz i iluminacji zewnętrznej archikatedry; wykonanie instalacji sygnalizacji pożaru i włamania, instalacji monitoringu i instalacji hydrantowej; zaopatrzenie budynku w podręczny sprzęt gaśniczy; zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian; wyłożenie cokołów ścian, wewnątrz budynku, płytami kamiennymi w miejscu zdemontowanej drewnianej boazerii; remont kaplic (naprawa tynków i malowanie ścian oraz sklepień); wykonanie dźwigu osobowego w wieży zachodniej; remont głównych schodów zewnętrznych i ich przebudowa (wykonanie pod schodami toalet i montaż podnośnika umożliwiającego dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym); wykonanie zewnętrznej pochylni dla osób niepełnosprawnych przy wejściu do kaplicy Najświętszego Sakramentu; budowę i przebudowę przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej i energii elektrycznej.

II etap

Generalne sprzątanie bloku wieżowego; remont podpiwniczenia prezbiterium (nowy układ funkcjonalny) – ściany działowe, posadzki, tynki, malowanie ścian i sufitów, drzwi i okna; instalacja centralnego ogrzewania w zakrystii i pomieszczeniu dla ministrantów w piwnicach; remont toalet przy zakrystii obejmujący posadzki, okładziny ścian, sufity, drzwi, instalację wodno-kanalizacyjną i armaturę; nowe przejście z zakrystii do transeptu wraz niezbędnym przesunięciem balasek; cokoliki kamienne przy posadzce w głównej kruchcie i przy wszystkich filarach nawy; nowe pomieszczenia dla organisty w wieży wschodniej; zamknięcie wszystkich zagrażających bezpieczeństwu otworów w stropach żelbetowych, pozostałych po nadbudowie wież; remont stalowych okien na najwyższym poziomie wież i drewnianych żaluzji na poziomie pomieszczenia dzwonów; remont drewnianej podłogi w pomieszczeniu dzwonów; remont posadzek betonowych w masywie wieżowym na poziomie chóru oraz na najwyższym poziomie wieży zachodniej; zabezpieczenie przeciwkorozyjne w masywie wieżowym wszystkich stalowych elementów ścian, stropów i schodów oraz konstrukcji wsporczej dzwonów; remont wszystkich drzwi zewnętrznych; nowe nagłośnienie wewnętrzne i zewnętrzne; wypusty instalacyjne dla infomatu w kruchcie i ekranów na filarach w nawie głównej.

Generalnym wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Termobud z Częstochowy.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2021-11-19 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...