Reklama

Kościół

Prawie połowa Polaków pozytywnie ocenia działalność Kościoła

Karol Porwich/Niedziela

Niemal połowa Polaków – 48. proc. – pozytywnie ocenia działalność Kościoła katolickiego. To o 3 punkty procentowe więcej niż przed sześcioma miesiącami – podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Kościół krytykuje 40. proc. społeczeństwa - co z kolei stanowi spadek o 1 punkt. Z najnowszych badań wynika też, że wybuch wojny w Ukrainie przełożył się na wzrost zaufania Polaków do niektórych instytucji państwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomijając zaangażowanie w praktyki religijne, które z oczywistych względów skorelowane jest z pozytywnymi ocenami Kościoła, można stwierdzić, iż w znacznej mierze dobrze o działalności tej instytucji wypowiadają się zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości i ankietowani mający prawicowe poglądy – analizuje CBOS. Relatywnie często są to także osoby z wykształceniem podstawowym, najstarsi badani (65+), mieszkańcy wsi, respondenci uzyskujący niskie dochody per capita (poniżej 1500 zł) oraz rolnicy.

Krytycznie o Kościele, poza niezaangażowanymi religijnie (i uczestniczącymi w praktykach religijnych sporadycznie), częściej niż przeciętnie wypowiadają się potencjalni wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 oraz osoby o lewicowej orientacji politycznej. Wyróżniają się pod tym względem też mieszkańcy największych miast, najlepiej wykształceni, kadra kierownicza i specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, technicy i średni personel, badani z gospodarstw domowych o dochodach co najmniej 2000 zł w przeliczeniu na osobę, oraz najmłodsi badani (poniżej 25 roku życia).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marcowe badanie oddziela od poprzednich pomiarów inwazja Rosji na Ukrainę – zwraca uwagę CBOS. Wybuch wojny za naszą wschodnią granicą przełożył się na wzrost zaufania Polaków do niektórych instytucji państwa.

Podziel się cytatem

Od lutego poprawiły się notowania obu izb parlamentu, szczególnie Sejmu. W marcu przybyło osób wypowiadających się pozytywnie o pracy posłów: obecnie jest ich 28 proc, co oznacza wzrost o 6 punktów procentowych w stosunku do lutego. Ubyło też wyrażających niezadowolenie - spadek o 5 punktów, do 57 proc.).

Znacznie lepiej niż przed miesiącem i – w przeciwieństwie do wyników, jakie rejestrowano od października 2020 roku – na ogół pozytywnie postrzegana jest także prezydentura Andrzeja Dudy. Obecnie z uznaniem o jego prezydenturze wypowiada się 54 proc. Polaków – to o 9 punktów procentowych więcej niż miesiąc wcześniej.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zauważalnie poprawiły się opinie o pracy służb mundurowych – wojska, Straży Granicznej i policji, a ponadto o działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i sanepidu.

Reklama

W podsumowaniu CBOS zauważa, że minimalnie lepsze są także notowania Rzecznika Praw Obywatelskich, Kościoła katolickiego oraz dwóch central związkowych – NSZZ „Solidarności” i OPZZ. Zauważalnie gorsze niż przed sześcioma miesiącami – prawdopodobnie w związku z wysoką inflacją – są opinie o funkcjonowaniu Narodowego Banku Polskiego.

Pogorszył się również społeczny odbiór działalności sądów oraz – w niewielkim stopniu – prokuratury. Zbliżone do tych sprzed półrocza są notowania Trybunału Konstytucyjnego, Najwyższej Izby Kontroli, Narodowego Funduszu Zdrowia, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-05 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uniwersytet w Exeter: wysłuchany prędzej wybaczy

Badania uniwersytetu w Exeter sugerują, że to poczucie niezrozumienia i brak wysłuchania sprawiają, że ludzie są bardziej skłonni popierać postawę izolacji i wszelki separatyzm. Naukowcy zbadali związki między poglądami politycznymi a poczuciem zrozumienia i słuchania, oraz co za tym idzie wybaczeniem i zdolnością do zaufania.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...