Reklama

Wiadomości

Ełk: ciekawa inicjatywa leśników dla niepełnosprawnych podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej

©/BPJG Krzysztof Świertok

Po licznych rozmowach pomiędzy Warsztatami Terapii Zajęciowej działającymi przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej a Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku 21 września br. zostało uroczyście podpisane porozumienie dotyczące umożliwienia podopiecznym WTZ w Ełku odbywania praktyk zawodowych w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Malinówce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Podpisanie porozumienia o współpracy między Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku a Warsztatami Terapii Zajęciowej w Ełku działającymi przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej jest bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ jest to pierwsza na taką skalę możliwość systematycznych praktyk zawodowych osób z niepełnosprawnościami w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Lasów Państwowych w Malinówce. Dla naszych podopiecznych jest to ważna forma rehabilitacji, która znacznie wpłynie na polepszenie zarówno aktywizacji społecznej jak i zawodowej. Nasi podopieczni są zagrożeni wykluczeniem z życia społecznego. Pomimo swoich niepełnosprawności pragną być przydatni społeczeństwu. Chcą pracować i dzięki temu czuć się częścią społeczności, jej pełnowartościowymi obywatelami” – wyjaśnia Małgorzata Charubin, kierownik WTZ w Ełku.

Wśród zgromadzonych uczestników byli obecni podopieczni WTZ w Ełku, na czele z Małgorzatą Charubin, kierownikiem WTZ, Joanna Sawicka, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej, ks. prał. Tadeusz Herman, diecezjalny opiekun Stowarzyszenia, pracownicy Lasów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku na czele z Zenonem Angielczykiem, z-cą dyrektora Regionalnych Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Arkadiuszem Malinowskim, nadleśniczym Nadleśnictwa Ełk, ks. Piotr Walczak, proboszcz parafii w Stradunach oraz goście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To wydarzenie zostało zwieńczone wspólną Eucharystią, której przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W kaplicy, w Malinówce zgromadzili się pracownicy Lasów Państwowych, uczestnicy WTZ wraz z rodzinami oraz zaproszeni goście. W homilii biskup podkreślił, że jest to bardzo wymowny moment. „Modlimy się, by inicjatywa, która dzisiaj została zapoczątkowana, przyniosła obfite owoce, dobro dla podopiecznych Warsztatów i radość dla czyniących dzieła miłosierdzia” – mówił bp Mazur.

Reklama

Jak zauważył biskup ordynariusz: „Osoby niepełnosprawne nie są inne, one mają tylko inne potrzeby. Ta inicjatywa wpłynie znacząco na polepszenie aktywizacji zawodowej podopiecznych Warsztatów, przez to poczują się przydatnymi społeczeństwu. Oni chcą pracować i dzięki temu czuć się pełnowartościowymi obywatelami” – wyjaśniał biskup.

Zwracając się do uczestników WTZ bp Mazur zachęcał, aby stawali się ekspertami przyrody. „Sadźcie drzewa, sadźcie nowe lasy i dbajcie o nowo posadzone drzewka. Poznawajcie gatunki drzew, roślin, ptaków i zwierząt. Stawajcie się ekspertami w tych dziedzinach” – mówił hierarcha.

Na zakończenie, bp Mazur podziękował zebranym za odwagę podjęcia tej inicjatywy. „To jest ta nowa wyobraźnia miłosierdzia, o której mówił św. Jan Paweł II w Ełku” – przypomniał biskup. Podopiecznych ełckich WTZ biskup zachęcał, aby zastanowili się, jakie „promienie miłosierdzia” mogą przekazać innym, min. leśnikom, osobom, które się o nich troszczą. Podopieczni bardzo spontanicznie oklaskami i szczerą radością wyrazili swoją wdzięczność.

Podczas Eucharystii biskup pobłogosławił rzeźbioną ambonkę, która powstała na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ełku i jest darem od uczestników. Rzeźba z przodu ambonki przedstawia św. opata Jana Gwalberta, patrona leśników.

Jak zauważyła kierownik WTZ, z faktem podpisania tej umowy wiążemy nadzieję na zmianę postawy społeczności wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami, jak również integrowania osób niepełnosprawnych z osobami w pełni sprawnymi. „Myślę, że jest to pierwszy krok do pokonania bariery lęku, niepewności, a także do przeciwdziałania społecznej izolacji na rzecz akceptacji i wzajemnego szacunku. Współpraca przede wszystkim będzie przebiegała na polu edukacji przyrodniczo-leśnej, patriotycznej i wychowawczej. Krzewienia wiedzy na temat zrównoważonej gospodarki leśnej. Będą to między innymi praktyki związane z zagospodarowaniem terenu leśnego, poprzez sadzenie nowego lasu i dbałości o nowo posadzone rośliny. Obcowanie z pięknem natury oraz poznawanie różnorodnych gatunków drzew, roślin, ptaków i zwierząt, ale też dbania o czystość i porządek na terenie Ośrodka” – zapowiada Małgorzata Charubin.

Reklama

Zenon Angielczyk, w imieniu Lasów Państwowych wyraził nadzieję, że śladem Nadleśnictwa Ełckiego pójdą również inne placówki, bo jak stwierdził to są dobre praktyki, którymi należy zarażać.

WTZ dla ełckiej społeczności są szczególnym miejscem. „Tutaj nasi podopieczni nabywają umiejętności przygotowania do samodzielnego życia na miarę swoich możliwości. To jest też miejsce, w którym mogą rozwijać swoje pasje artystyczne. Efektami swojej pracy dzielą się na licznych kiermaszach i akcjach charytatywnych. Obdarzają też pięknem, które w sobie noszą, często jest to serdeczny uśmiech, ciepło oraz życzliwa troska o innych. Mimo swojej choroby, potrafią dostrzec osoby bardziej potrzebujące. Ich obecność w społeczności uczy cierpliwości, wrażliwości i pokory. Uświadamiają ludziom zdrowym, zagonionym za potrzebami materialnymi, wartości nadrzędne. Nie dzielą świata na zdrowych i chorych, na „my” i „wy”. Uczą nas, że niezależne od nich deficyty zdrowotne są cennym darem, który możemy odkrywać” – zapewnia kierownik WTZ.

Spotkanie zakończyło się wspólnym tańcem radości oraz agapą przy ognisku.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2023-09-21 18:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bargłów Kościelny: Diecezjalny Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów

Fot. Karol Porwich

W czwartek 22 czerwca 2023 r., w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bargłowie Kościelnym, diecezja ełcka przeżywała doroczny dzień modlitw o świętość kapłanów. W spotkaniu wzięło udział około 150 księży pracujących w diecezji oraz alumni seminarium duchownego. Gościem spotkania był ks. kan. dr Jacek Stefański, który wygłosił konferencję ascetyczną, wyjaśniając co znaczy pełnić posługę szafarza Słowa Bożego.

Więcej ...

Patron jedności ojczyzny

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

Wikipedia

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

O kim mowa? Oczywiście, o św. Stanisławie (ok. 1030-79) – biskupie i męczenniku. Dlaczego patron jedności Polski? Zapraszam do lektury

Więcej ...

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do zaorania

2024-05-08 17:47

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

„Diecezja sosnowiecka nie jest do zaorania, tylko do nieustannego obsiewania” - powiedział abp Adrian Galbas w środę podczas obrzędu kanonicznego objęcia diecezji sosnowieckiej przez bp. Artura Ważnego. Uroczystość oraz podpisanie stosownych dokumentów miało miejsce w katedrze w Sosnowcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku