Reklama

Wiadomości

W poniedziałek debata wyborcza

Karol Porwich/Niedziela

Migracja, prywatyzacja, wiek emerytalny, bezpieczeństwo, bezrobocie oraz świadczenia społeczne - to zagadnienia, o które będą pytani politycy podczas poniedziałkowej debaty wyborczej. W przedwyborczym pojedynku zmierzą się: Mateusz Morawiecki, Donald Tusk, Joanna Scheuring-Wielgus, Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak i Krzysztof Maj.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek o godz. 18.30 odbędzie się debata wyborcza; będzie transmitowana na antenach TVP1, TVP Info i TVP Polonia.

Do udziału w debacie zostało zaproszonych sześć komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prawo i Sprawiedliwość reprezentował będzie premier Mateusz Morawiecki, Koalicję Obywatelską - szef PO Donald Tusk, a Nową Lewicę - posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Trzecia Droga do debaty wystawiła lidera Polski 2050 Szymona Hołownię, Konfederacja - posła Krzysztofa Bosaka, a Bezpartyjni Samorządowcy - członka zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztofa Maja.

Politycy będą odpowiadali na pytania w sześciu rundach poświęconych tematom: migracji, prywatyzacji, wieku emerytalnego, bezpieczeństwa, bezrobocia oraz świadczeń społecznych. Ostatnia, siódma runda, to czas na swobodne wypowiedzi polityków.

O kolejności wypowiedzi zdecydowało losowanie; w każdej z rund będzie ona inna.

Debatę poprowadzą Anna Bogusiewicz-Grochowska i Michał Rachoń.

Premier Mateusz Morawiecki na opublikowanym w piątek nagraniu zapowiedział, że podczas debaty przedstawi racje i wizję jego ugrupowania. "Mam przekonanie, że będę mógł przedstawić nasze racje. Będę mógł przedstawić pokrótce także to, jaką wizję chcemy zaprezentować wszystkim naszym rodakom, tak, aby mogli podjąć właściwe decyzję już w kolejnych kilku dniach" - powiedział szef rządu.

Lider PO Donald Tusk, na spotkaniu z mieszkańcami Przemyśla, podkreślił, że debata wyborcza nie będzie prosta i porównał ją do meczu na boisku piłkarskim. "To jest trochę tak, jakby miały wejść dwie drużyny piłkarskie na boisko. Jakby Kaczyński miał w rękach sędziego, transmisję telewizyjną, trzech bramkarzy i od razu trzy czerwone kartki. On takie warunki miał do tej debaty i uciekł" – powiedział Tusk, zarzucając szefowi PiS tchórzostwo. Zaznaczył jednocześnie, że nie ma kompleksów wobec reprezentującego komitet PiS Mateusza Morawieckiego.

Reklama

Jeden z liderów Lewicy, Robert Biedroń, podkreślił w rozmowie z PAP, że naturalnym dla jego formacji był wybór kobiety, posłanki i wiceszefowej partii Joanny Scheuring-Wielgus, która symbolizuje wszystkie wartości, o jakie walczy Lewica. "To dla nas ważne, aby promować kobiety w polityce, a tu mamy prawdziwą liderkę, z krwi i kości, która nie będzie się bała stanąć naprzeciwko tych wszystkich facetów i jestem przekonany, że wygra tę debatę" - dodał Biedroń.

Jeden z liderów Trzeciej Drogi, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, zapewnił na konferencji w Krośnie, że Szymon Hołownia stanie do poniedziałkowej debaty niezwykle przygotowany. Również on zarzucił Kaczyńskiemu, że nie przychodzi na debaty od 2007 r. "On przemawia tylko w tych bardzo komfortowych warunkach, do swoich działaczy, ale w tej bańce zamknięci nie zauważają najważniejszych problemów" – podkreślił lider ludowców.

Współprzewodniczący Konfederacji, Krzysztof Bosak, mówił niedawno na antenie Polsat News, że debata liderów partyjnych jest "zdrowa dla demokracji" i ubolewał, że w poniedziałkowej debacie nie będzie szansy na interakcje i riposty dyskutantów. Zarzucił, że PiS boi się debaty. "Moim zdaniem Jarosław Kaczyński tutaj kokietuje. A ukryty przekaz jest taki: ja jestem ważniejszy, nie muszę debatować, jestem w zupełnie innej galaktyce. Moim zdaniem coś im się w tym PiS-ie w głowach poprzewracało" - dodał.

Samorządowiec Krzysztof Maj mówił w niedzielę w Polsat News, że będzie reprezentował Bezpartyjnych Samorządowców podczas debaty TVP, wskazując, że dotychczas Telewizja Polska nie zapraszała przedstawicieli jego komitetów do swoich programów.(PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mir/

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2023-10-09 06:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziś specjalna debata „Podzieleni/połączeni”

Materiał prasowy

Specjalna debata „Podzieleni/połączeni” odbędzie się już dziś na Jasnej Górze. Spotkanie adresowane głównie do młodych wpisuje się w trwające drugi dzień narodowe „rekolekcje dla wszystkich”. To czas modlitwy i refleksji o wspólnocie i pojednaniu, prawdzie i dobru, miłości i miłosierdziu.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady