Reklama

Niedziela Podlaska

Jasna Góra

Być wsparciem dla siebie

Jedną z konferencji, zatytułowaną „Początki i rozwój UAK”, wygłosił ks. Jarosław Przeździecki

Ks. Mariusz Boguszewski

Jedną z konferencji, zatytułowaną „Początki i rozwój UAK”, wygłosił ks. Jarosław Przeździecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 12-13 listopada na Jasnej Górze jubileusz 150-lecia istnienia świętowała Unia Apostolska Kleru Najświętszego Serca Pana Jezusa, która w Polsce zrzesza ok. 800 członków. W spotkaniu uczestniczyli księża unioniści z całego kraju. Przybyli m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore (jako przedstawiciel Kościoła i Ojca Świętego), który pierwszego dnia w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz.11 przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik (podczas tej Eucharystii wygłosił homilię), biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Jasnogórskie uroczystości jubileuszowe połączone zostały z doroczną pielgrzymką UAK.

W trakcie dwudniowego spotkania w kaplicy różańcowej kapłani uczestniczyli w sympozjum „We wspólnocie braterskiej do świętości i w służbie braciom”. Jedną z konferencji, zatytułowaną „Początki i rozwój UAK”, wygłosił ks. Jarosław Przeździecki, ojciec duchowny, wykładowca teologii duchowości i języka włoskiego w WSD w Drohiczynie, zarazem dyrektor UAK w diecezji drohiczyńskiej. W swoim referacie ks. Przeździecki przybliżył zebranym szczegółowo historię stowarzyszenia, a także sylwetkę jego inicjatora, którym był ks. Wiktor Lebeurier, ojciec duchowny seminarium w Orleanie we Francji. Obserwując swoich podopiecznych, którzy nieraz doświadczali samotności, szczególnie gdy byli jedynymi duszpasterzami na parafii, zauważył potrzebę stworzenia wspólnoty braterskiej dla księży diecezjalnych. U podstaw stało przekonanie ks. Wiktora i zgromadzonych wokół niego 11 księży, że aby duszpasterstwo i życie duchowe kapłana było skuteczne, potrzebne jest wsparcie innych i stworzenie warunków pomocy, wzorowane na wspólnocie Chrystusa z Apostołami. Było to w 1862 r. Unia Apostolska Kleru, bo taka nazwę przyjęło nowo powstałe stowarzyszenie, w 1880 r. uzyskała aprobatę Ojca Świętego Leona XIII i szybko rozprzestrzeniła się w innych krajach, szczególnie gdy jej członkiem został papież Pius X. Do Polski dotarła w 1903 r. Najwcześniej założono ją w diecezji tarnowskiej, później i w innych diecezjach. A zadania te same, co w czasach założyciela: pomoc i umocnienie w realizacji kapłańskiego powołania, troska o świętość i braterską wspólnotę kapłanów. Dlatego też w codziennej modlitwie księża unioniści proszą Jezusa m.in.: „Udziel nam wytrwania w naszych postanowieniach i każdego dnia wspieraj w nas obficie ducha naszego powołania: ducha wiary i czystości, posłuszeństwa i pokory, ducha umartwienia i ubóstwa, odwrócenia się od kłamstwa i nienawiści oraz wyrzeczenia, ducha gorliwości pasterskiej i szczerej pobożności, a nade wszystko ducha miłości, abyś Ty, o Chryste, został w nas ukształtowany i aby każdy z nas mógł powiedzieć: żyję ja, już nie ja, żyje we mnie Chrystus”.

Aktualnie w diecezji drohiczyńskiej Unia Apostolska Kleru zrzesza 31 księży. W częstochowskim spotkaniu uczestniczyli: ks. Czesław Mazurek, ks. Tadeusz Osiński, ks. Benedykt Karpiński, ks. Krzysztof Maksimiuk, ks. Jarosław Przeździecki, ks. Andrzej Boguszewski, ks. Grzegorz Terpiłowski, ks. Mariusz Boguszewski i pasterz diecezji bp Antoni Dydycz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Unionistów

Blok konferencyjny odbył się w bibliotece DKE

Karolina Krasowska

Blok konferencyjny odbył się w bibliotece DKE

W Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze 29 listopada odbyło się spotkanie członków Unii Apostolskiej Kleru. Spotkanie miało charakter modlitewno – duszpasterski.

Więcej ...

Zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak

2024-05-22 10:43
ks. prałat Mirosław Ratajczak

archiwum Niedzieli

ks. prałat Mirosław Ratajczak

21 maja 2024 roku zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak. Kapłan ten odszedł do wieczności w wieku 80 lat życia i 57 lat kapłaństwa.

Więcej ...

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele