Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Konferencja biblijna

„Od Jezusa historycznego do przyjaźni
z Chrystusem”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek 26 listopada na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się międzynarodowa konferencja biblijna, której temat brzmiał: „Od Jezusa historycznego do przyjaźni z Chrystusem”.

Swoje referaty wygłosiło wielu biblistów z różnych uczelni, m.in. z naszego Szczecińskiego Uniwersytetu, ale byli także obecni przedstawiciele takich uczelni, jak: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Philosophisch - Theologische Hochschule w St. Pölten (Austria), Papieski Instytut Biblijny w Rzymie czy też Papieski Uniwersytet Urbaniana w Rzymie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wskazuje tytuł konferencji, głównym tematem rozważań była osoba Jezusa Chrystusa. Pierwsze wykłady wygłoszone przez ks. prof. Andrzeja Gieniusza oraz dr. hab. Krzysztofa Mielcarka obejmowały problematykę metod badawczych nad historycznością Jezusa. Zostały przedstawione stanowiska nie tylko światowych badaczy, ale także aktualny stan polskiej biblistyki odnośnie metod, kryteriów i tez przyjętych przez największych polskich badaczy, którzy wnikliwie zajmują się tą tematyką.

Oprócz wykładów związanych z metodologią badań nad historycznością Jezusa wielu biblistów podjęło temat przyjaźni, miłości czy też dóbr niematerialnych, które w oczach Jezusa stanowią większą wartość niż dobra materialne. Szczególną uwagą cieszył się wśród słuchaczy wykład ks. lic. Romana Lebiedziuka, który poprzez analizę greckiego czasownika „oida”, ukazał, w jaki sposób miłuje Chrystus w Apokalipsie św. Jana. Ks. Lebiedziuk wyjaśnił, iż natura i użycie tego czasownika w konkretnej morfologii wskazuje na rolę, jaką odgrywa Baranek, a mianowicie jest On pełnomocnikiem Boga zawierającego Przymierze, i który wierny jest miłości. Ważną rzeczywistością jest to, że ta miłość Boga wynika z działania i poznania, które jest nieograniczone i skuteczne. Owe działanie i poznanie, które należy odczytywać jako miłość, stanowi wyjaśnienie Boskiej „paideian”, która realizuje się właśnie w osobie Jezusa Chrystusa i poprzez osobę Jezusa Chrystusa.

Reklama

Innym wygłoszonym referatem godnym zwrócenia uwagi w niniejszym artykule był wykład ks. prof. Jana Flisa, pt. „Wspólne konto - oryginalnym wyrazem przyjaźni w świetle Flp”. Analizując fragmenty Listu do Filipian, ks. prof. Flis wskazał na naukę św. Pawła odnośnie przyjęcia konkretnej postawy przez człowieka, która prowadziłaby do przyjaźni z Chrystusem oraz do osiągnięcia zbawienia. Chodzi tu o porzucenie postawy przywiązania się do dóbr materialnych i przypisywania im pierwszorzędnego znaczenia w życiu na rzecz przyjęcia postawy przyjaźni z Chrystusem, który jest wzorem pokory i najwyższą wartością. Postawa przyjaźni łączy się z porzuceniem tego, co jest zbędne i co zniewala człowieka, a przyjęciem wiary w Jezusa Chrystusa, jego śmierć i zmartwychwstanie oraz uczestnictwem w Jego cierpieniach. Konieczne jest więc ciągłe dążenie człowieka do doskonałości.

Temat przyjaźni został także poruszony przez ks. dr. Lucjana Chronchola. Rozpoczynając od ukazania przyjaźni w Ewangeliach, a dokładniej zobrazowania osób zaprzyjaźnionych z Jezusem, czyli Łazarza i jego siostry, Apostołów, ale także kobiet, które znajdowały się w tej wyjątkowej relacji z Chrystusem, autor wykładu pragnął uświadomić słuchaczy, iż w dzisiejszych czasach taka przyjaźń jest także możliwa. Poprzez naszą wiarę, Jezus również dziś może być prawdziwie spotykany i poznawany. W dalszej części swojego wystąpienia ks. dr Chronchol przedstawił postać św. Alfonsa Marii de Liguoriego, który żył ok. 1700 lat po śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Poprzez tego świętego została ukazana jego żywa i niezwykła więź z Jezusem, relacja, która posiada wszystkie cechy prawdziwej przyjaźni, dlatego też powinien on stać się wzorem dla współczesnych ludzi w zaprzyjaźnianiu się z Jezusem Chrystusem.

Nie sposób jest w tym krótkim artykule opisać wszystkich tematów wygłoszonych na konferencji, ale trzeba podkreślić, iż ta międzynarodowa konferencja biblijna swoją tematyką miała na celu skłonić słuchaczy do refleksji nad lekturą Pisma Świętego, które może być uznawane za dowód możliwej i prawdziwej przyjaźni z Jezusem, i która możliwa jest także dziś ze strony współczesnego człowieka, gotowego odpowiedzieć na przyjaźń, którą ciągle ofiarowuje mu Chrystus.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sobór o rodzinie

Henryk Tomczyk

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Więcej ...

Noc muzeów w Jarosławiu

2024-05-20 10:12
Orszak konny przed główną bramą Bazyliki.

Henryk Grymuza

Orszak konny przed główną bramą Bazyliki.

To miasto ustawicznie od stuleci wpisuje się w dzieje Polski. Wielu mężów stanu, duchownych i najzwyklejszych ludzi współtworzyło tkankę jego dziejów. Zapewne dlatego cenne inicjatywy wskrzeszające wydarzenia historyczne i dorobek duchowy tego środowiska cieszą się wśród jarosławian ogromnym powodzeniem. Tak było równie w tym roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj