Reklama

Wiadomości

Rekonstrukcja Powstania Warszawskiego

Jak wyglądało życie na barykadzie? Zobacz film

Powstańcy warszawscy na barykadzie

Fundacja Instytut Mediów

Powstańcy warszawscy na barykadzie

W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego przypominamy film ukazujący życie stolicy w momencie wybuchu największego zrywu przeciwko niemieckiemu okupantowi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zarejestrowana rekonstrukcja odbyła się 4 sierpnia 2018 roku i była pokazem dla mieszkańców Warszawy i uczestników Kongresu Młodzieży Polonijnej, którzy przyjechali do Warszawy praktycznie z całego świata.

- Nasza rekonstrukcja była dla nich lekcją żywej historii Polski - mówi projekcją Jacek Perłowski, prezes Stowarzyszenia Historycznego Polonia Restituta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inscenizacja historyczna została zrealizowana na terenie Campusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie została wykonana specjalna scenografia. Film "Inscenizacja Powstanie Warszawskie 1944" pokazuje fragmenty prezentujące pięć scen: życie w okupowanej Warszawie, zamach na Kuczerę, rozpoczęcie Powstania, życie na barykadzie, atak Niemców i likwidację barykady.

- To nie jest typowy film akcji z tradycyjną fabułą. Nasz film ma walory edukacyjne, by widzowie zobaczyli kilka scen z życia powstańczej Warszawy - podkreśla Perłowski.

Jedna ze scen ukazuje rozstawione stragany, przekupki próbują sprzedać jakieś warzywa, a po ulicy chodzi niemiecki patrol. Na murze rozwieszone są listy rozstrzelanych, przechodnie zatrzymują się przed nimi i czytają, szukając znajomych nazwisk. Gdy patrol jest odwrócony plecami, jakiś chłopak maluje na murze znak „Polski Walczącej”. W pewnym momencie zjawia się liczny oddział niemiecki otaczając ludzi organizuje łapankę.

Rekonstrukcja Powstania Warszawskiego - zobacz film

Reklama

- Zależało nam na tym, by młodzi z całego świata zobaczyli życie codzienne w okupowanej Warszawie. Ale także zrozumieli dlaczego stolica stanęła do niezłomnej walki - mówił prezes Polonia Restituta. - W inscenizacji oraz filmie pokazujemy także bardzo ważną rolę kapłanów, których posługa podtrzymywała na duchu szeregi powstańców oraz ludność cywilną - dodaje.

W kolejnych scenach widać już potyczki militarne walczącej Warszawy z niemieckimi oddziałami. Oprócz strzelanin i wybuchów widzowie mogli zobaczyć słynne Goliaty, czyli zdalnie sterowane pojazdy gąsienicowe z materiałami wybuchowymi oraz niemiecki wóz pancerny.

Stowarzyszenie Historyczne Polonia Restituta do rekonstrukcji zaprosiło najlepsze grupy historyczne z Warszawy. Ale to nie jedyna ich inicjatywa w stolicy. Co roku 1 sierpnia o godz. 17 organizują układanie żywej kotwicy, symbolu Polski Walczącej, z ludzi przed Kolumną Zygmunta na placu Zamkowym.

W inscenizacji pod kierownictwem Jacka Perłowskiego i Stowarzyszenia Historycznego Polonia Restituta wzięli udział: - Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" specjalizująca się w odtwarzaniu walk powstańczych. Do najbardziej znanych akcji tej grupy należy "Marsz Cieni" organizowany co roku we współpracy z IPN. Jest to wydarzenie upamiętniające zbrodnię katyńską i angażujące ok. 300 rekonstruktorów z całej Polski. - Biuro Rekonstrukcyjno – Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej - właściciel i twórca takich pojazdów historycznych jak "goliat". Pojazdy tego biura były wykorzystywane w takich filmach jak "Miasto 44".

Organizatorami Kongresu Młodzieży Polonijnej byli: • Duszpasterstwo Emigracji Polskiej na czele z Biskupem Wiesławem Lechowiczem, delegatem Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji • Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” • Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży • Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA • Komisja KEP ds. Misji • Senat Rzeczypospolitej Polskiej • Parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie • Parafia p.w. Św. Marii Magdaleny w Warszawie • Parafia p.w. Bł. Edwarda Detkensa w Warszawie • Fundacja Instytut Mediów • Rycerze Kolumba


Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-08-01 07:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Film o wartości życia

Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 44-45

Peter Mackenzie
i Jenn Gotzon

Agnieszka Konik-Korn

Peter Mackenzie i Jenn Gotzon

Na ekrany polskich kin wszedł film „Doonby. Każdy jest Kimś”. Z reżyserem Peterem Mackenziem oraz Jenn Gotzon, odtwórczynią jednej z głównych ról, rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Więcej ...

Nowa podstawa programowa WF podpisana. Będzie obowiązywać od 1 września 2025 r.

2025-07-22 17:03

Adobe Stock

Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała nowelizację rozporządzeń w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego - w zakresie wychowania fizycznego - poinformowało we wtorek MEN. Nowa podstawa programowa WF będzie obowiązywać od 1 września 2025 roku.

Więcej ...

Krokodyle łzy w togach

2025-07-23 09:06
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Są takie momenty w życiu publicznym, kiedy hipokryzja osiąga poziom trudny do przełknięcia nawet przez najtwardszego obywatela. Gdy prezes Iustitii — Bartłomiej Przymusiński — z powagą stwierdza, że „na koniec dnia to przecież w obywateli najbardziej uderza bałagan, który mamy w wymiarze sprawiedliwości”, nie sposób nie odczuć niemierzonej ironii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Kościół

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Nowa podstawa programowa WF podpisana. Będzie...

Wiadomości

Nowa podstawa programowa WF podpisana. Będzie...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat