Reklama

Kościół

Jasna Góra: Rodzina źródłem życia - 41. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła

Jasna Góra/Facebook

O tym, że rodzina jest „źródłem, z którego bierzemy życie, pierwszą szkołą uczącą nas myśleć i pierwszą świątynią, w której uczymy się modlić” przypominali sobie za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim pątnicy 41. Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła. W drodze mówili o wspólnocie Kościoła, nierozerwalności małżeństwa, towarzyszyła im także bł. rodzina Ulmów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Czuję radość w sercu, że osiągnęliśmy cel, a było nim dojście do Mamy. Pokazujemy dzieciom Boga, Jasną Górę i Królową Polski. Dla nas to przychodzenie do domu. Przyjmując sakramenty przysięgaliśmy przed Bogiem, że będziemy je wychowywać w wierze. Jeżeli Bóg będzie na pierwszym miejscu to wszystko inne będzie na właściwym - podkreślała Małgorzata Kicman. Do sanktuarium przyszła z mężem i czwórką dzieci.

Grzegorz i Aneta Kusowscy z diecezji warszawskiej opowiadali, że dziś świętują 30-lecie poznania, które miało miejsce na pieszej pielgrzymce i 25-lecie związku małżeńskiego, dlatego przyszli Matce Bożej podziękować. Zauważyli, że wiara w rodzinie jest dla nich tak oczywista, jak to, że „na niebie świeci słońce”, a bez niej byłoby ciężko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aneta Kusowska przypomniała, że bł. kard. Wyszyński przedstawił model rodziny, to jak ona powinna wyglądać. - Mówił o życiu opartym na wierze, o patrzeniu na Jezusa poprzez Maryję, na którą postawił wszystko, ale także o miłości do rodziny i przyjaciół, bo jeżeli będziemy się nią dzielić z innymi to świat będzie piękniejszy - podkreślała pątniczka.

Reklama

Grzegorz Kusowski zwrócił uwagę, że towarzysząca im także w drodze bł. rodzina Ulmów jest nie tylko dla nich przykładem patriotyzmu, ale wielkiego heroizmu, na który w dzisiejszych czasach mało kto by się odważył. Zauważył, że powinniśmy z nich brać przykład i bronić wartości, które są zagrożone. Jego żona dodała, że piękne świadectwo podczas rekolekcji w drodze dał ośmioletni chłopiec, śpiewając wszystkie zwrotki Roty. Zaznaczyła, że tego właśnie od błogosławionej rodziny powinniśmy się uczyć, że „Bóg, Honor i Ojczyzna” to najważniejsze wartości.

- Sięgnięcie do nauczania bł. Prymasa jest bardzo aktualne. Kardynał upominał się o możliwość nauczania religii w szkołach i przeciwstawiał się tendencjom ateizacyjnym. Jeżeli się temu przyjrzymy to wszystko co teraz się dzieje na świecie będzie aktualne. Nie zawsze kapłani mogą dotrzeć do świeckich, a błogosławiony pozostawił spuściznę, w której oni mogą znaleźć rozwiązania - powiedział ks. Rafał Goliński, kierownik pielgrzymki.

Ruch Pomocników Maryi Matki Kościoła jest związany z Jasną Górą, założył go bł. Prymas Wyszyński w 1969 r. Nawiązuje on do Aktu Oddania Matce Bożej, czerpiący z Jasnogórskich Ślubów Narodu. Ideą działania Pomocnika jest całkowite oddanie pod opiekę Matce Bożej i to powierzenie przejawia się w różnych formach działalności np. we wspólnotach parafialnych, przy organizacji pielgrzymki, ale też działaniach w rodzinach.

To już zwyczaj, że kompania ponowiła Jasnogórskie Śluby Narodu autorstwa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W tym roku na Jasną Górę przybyło 150 osób, towarzyszyło im hasło „Umacniać w rodzinach królowanie Jezusa”. Najstarszym uczestnikiem był Teofil, 84 lata, a najmłodszym Fryderyk, 3 lata. Towarzyszyły im intencje: za rodziny, o rozwój Ruchu Pomocników Maryi Matki Kościoła i za pokój i pojednanie.

Jutro pątnicy z warszawskiej Pragi będą uczestniczyć w uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, która jest patronalnym świętem Pomocników Maryi Matki Kościoła. Pielgrzymka wyruszyła z Warszawy Pragi już rok po złożeniu ślubów przez króla Jana Kazimierza w 1657 r. Aż do 1917 r. pątnicy pielgrzymowali na Jasną Górę, by dziękować za ocalenie narodu. Została wznowiona w 1984 r. przez Pomocników Matki Kościoła.

Podziel się:

Oceń:

2024-08-25 12:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Bożogrobcy modlą się za papieża Franciszka

Marian Sztajner

Na Jasnej Górze drugi dzień trwają rekolekcje dla członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Bożogrobcy to rycerze broniący Grobu Chrystusa w okresie pierwszych wypraw krzyżowych. Ich klasztor znajdował się tuż przy Bazylice Świętego Grobu w Jerozolimie. Celem Zakonu była opieka nad Grobem Jezusa oraz troska o chorych pielgrzymów. Po opuszczeniu Ziemi Świętej szerzyli kult Grobu Pańskiego i nabożeństwa pasyjne. Oddawali się prowadzeniu szkół i działalności charytatywnej.

Więcej ...

Jej polityką była miłość

Św. Urszula Ledóchowska, Łódź, 1937

Dzięki uprzejmości Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Pniewach

Św. Urszula Ledóchowska, Łódź, 1937

Kim była kobieta, która uważała, że uśmiech, dobroć i pogoda ducha są dowodami szczególnej więzi z Chrystusem?

Więcej ...

Śladami wiary i sztuki – augustiański Rzym

2025-05-29 10:20

Vatican Media

Rzym i okolice skrywają wyjątkowe miejsca związane z duchowością augustiańską. Od Bazyliki Santa Maria del Popolo po antyczną Ostię – to właśnie tam rozkwitało dziedzictwo św. Augustyna i jego matki – św. Moniki. W Wiecznym Mieście rozpoczęła się także kapłańska droga obecnego Papieża Leona XIV, należącego do Zakonu św. Augustyna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Wiadomości

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Obrońca ks. Olszewskiego: Ta sprawa to proces polityczny....

Kościół

Obrońca ks. Olszewskiego: Ta sprawa to proces polityczny....

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Wiadomości

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Wiadomości

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur