Reklama

Niedziela Częstochowska

Jest nadzieja!

Maciej Orman/Niedziela

Nadzieja była przewodnim motywem dnia skupienia i formacji parafialnych rad duszpasterskich archidiecezji częstochowskiej, który 12 października odbył się na Jasnej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękując przedstawicielom rad zebranym w Sali Papieskiej za obecność, abp Wacław Depo podkreślił konieczność współpracy w kwestii wzięcia odpowiedzialności za kształt parafii. – To jest dzisiaj ważne, żeby działać razem, a nie być rozczłonkowanym. W jedności będzie siła, która będzie świadectwem wobec tych, którzy tego świadectwa od nas się domagają – powiedział metropolita częstochowski.

Hierarcha prosił również o modlitwę w intencji trwającego synodu o synodalności, aby decyzje, które zostaną tam podjęte, służyły duszpasterstwu i świadectwu życia, a nie żeby były to zmiany, których żąda świat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapowiadając czekające nas jubileusze, bp Andrzej Przybylski wskazał na 2025 r., który będzie Rokiem Jubileuszowym dla całego Kościoła, a także czasem obchodów 100-lecia (archi)diecezji częstochowskiej. Hierarcha poinformował również, że w przyszłym roku odbędzie się diecezjalny kongres eucharystyczny.

Reklama

Nawiązując do hasła Roku Jubileuszowego: „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5,5), biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej pytał członków rad duszpasterskich, czy są ludźmi nadziei oraz czy ich parafie są wspólnotami nadziei. Wskazał, że źródłami nadziei są: miłość Boża, pokora, skrucha oraz modlitwa – szczególnie adoracja Najświętszego Sakramentu. – Trudzimy się nad tym, jak ożywić nasze parafie, ale główny Duszpasterz nie może być cały czas zamknięty na klucz w tabernakulum! – zaznaczył bp Przybylski. – W Kościele jest nadzieja, bo jest w nim Bóg – dodał.

Maciej Orman/Niedziela

Hierarcha zachęcał, aby wszystkie działania opierać na słowie Bożym, czyli Dobrej Nowinie, która powinna być głównym programem duszpasterskim.

Biskup zapraszał członków rad do ewangelizacji w parafii,  np. poprzez zaangażowanie się w przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania lub dzieci do Pierwszej Komunii św. wraz z ich rodzicami (wygłoszenie świadectwa, katecheza). Przekonywał, że warto zacząć od ubogich, ponieważ pomagając im, np. w formie bezinteresownego wolontariatu, uwiarygadniamy Ewangelię.

Bp Przybylski zachęcił również do refleksji nad tym, czy w parafii jest odpowiednia przestrzeń dla dzieci i młodzieży, zarówno w wymiarze materialnym (przygotowane pomieszczenia), jak i społecznym. – Młodzieży nie przyciągniemy do Kościoła doktryną, dyscypliną czy katechizmem, ale przez budowanie relacji – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Adam Polak, diecezjalny duszpasterz młodzieży, zauważył, że znakami nadziei, jeżeli chodzi o młodych w archidiecezji częstochowskiej, są: małe wspólnoty, rekolekcje, udział w wydarzeniach takich jak Festiwal Życia czy Kana Młodych, troska o liturgię oraz zaangażowanie społeczne m.in. poprzez wolontariat.

Reklama

Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, zaznaczył, że Caritas jest naszym wspólnym dziełem. – Przez Caritas chcemy kształtować umysły i serca ludzi. Współpracujemy często z osobami niewierzącymi i niepraktykującymi, ale ufającymi nam w tym, co robimy – przyznał.

Kapłan podkreślił duży odzew wiernych na liczne zbiórki i akcje pomocowe oraz zachęcił do tego, by angażować się w wolontariat.

Maciej Orman/Niedziela

Świadectwem działalności na rzecz wspólnoty podzielili się również Bogusława i Rafał Wielgatowie z parafii Wniebowzięcia NMP we Mstowie. Z okazji peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej p. Rafał napisał... musical pt. „Głos”, mimo tego, że nie miał w tej dziedzinie żadnego doświadczenia. Przedstawienie miało premierę 1 września. Będzie je można również obejrzeć w Hali Polonia w Częstochowie, 23 listopada o godz. 20.15 podczas Kany Młodych.

Spotkanie poprzedziła Msza św., której w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2024-10-12 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski do przedstawicieli Rad Parafialnych: nic nie uczynimy bez Jezusa

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Kościół jest przede wszystkim i najpierw po to, żeby ludzie w Nim mogli spotkać się z Jezusem, i żebyśmy innych ludzi przyprowadzili do Jezusa – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski. 14 kwietnia biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Zygmunta w Częstochowie w intencji Kościoła Częstochowskiego. Msza św. rozpoczęła spotkanie przedstawicieli Rad Parafialnych.

Więcej ...

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach niekonstytucyjne

2025-05-22 13:01

Karol Porwich/Niedziela

22 maja 2025 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok, w którym uznał za niezgodne z Konstytucją RP oraz Konkordatem przepisy dwóch rozporządzeń Ministra Edukacji dotyczących nauczania religii i oceniania uczniów. Sprawa została rozpoznana na wniosek grupy posłów.

Więcej ...

Papież zadzwonił do 99-letniego kardynała z wyrazami wsparcia w chorobie

2025-05-23 10:33

Vatican Media

Ojciec Święty zatelefonował do 99-letniego emerytowanego arcybiskupa Parany, związanego z Zakonem Świętego Augustyna, jednego z najstarszych członków Kolegium Kardynalskiego, który trafił do szpitala i przeszedł operację, po zatrzymaniu akcji serca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Watykan: biskup i siostra zakonna będą beatyfikowani

Kościół

Watykan: biskup i siostra zakonna będą beatyfikowani

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Nawrocki podpisał deklarację prezydencką...

Wiadomości

Karol Nawrocki podpisał deklarację prezydencką...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...