Reklama

Niedziela Legnicka

Nowy herb diecezji

Tegoroczne diecezjalne uroczystości odpustowe, związane z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła, miały szczególny charakter. Oto specjalnym dekretem Biskupa Legnickiego został ogłoszony herb diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to jeden z owoców naszego I Synodu Diecezji Legnickiej - mówi o tym wydarzeniu bp Marek Mendyk. - Raz po raz pojawiały się głosy osób związanych z życiem diecezji, czy nie przygotować propozycji nowego herbu zgodnie z kanonami sztuki i heraldyki. Na początku patrzyliśmy na to sceptycznie, bo już przyzwyczailiśmy się do dotychczasowego wizerunku, tzw. concordia apostolorum (przyjaźń Apostołów Piotra i Pawła), który znamy z rzeźby z katedry legnickiej. Jednak po pewnym czasie na prośbę biskupa legnickiego Stefana Cichego, została powołana specjalna komisja, która zajęła się przygotowaniem propozycji nowego herbu, który nawiązywałby do Kościoła lokalnego. Ostatecznie, po dwóch latach prac tego zespołu, została przyjęta prezentowana propozycja herbu, który specjalnym dekretem podpisanym przez Biskupa Legnickiego, będzie odtąd znakiem naszej diecezji. Dodam tylko, że miałem okazję kierować tym zespołem i wiele się nauczyłem, poznając zasady, jakimi powinniśmy się kierować przy opracowywaniu każdego herbu. Jest to nasza wielka radość i owoc trudnej pracy całego zespołu - dodaje Biskup Marek.

W rezultacie zostało przyjęte opracowanie podjęte przez historyka dr. Wacława Szetelnickiego. On sam przyznaje, że wybranie poszczególnych elementów, uzasadnienie, opracowanie zgodności z regułami heraldyki, a później zaproponowanie tego podczas prac komisji, wymagało niemałego wysiłku i zabiegów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Opisując herb, nawiązuje on do naszej dolnośląskiej ziemi oraz do homilii papieskiej wygłoszonej podczas wizyty Jana Pawła II w Legnicy w 1997 r. Ojciec Święty wskazał w niej wątek historyczny, religijny i pielgrzymkowy, co stało się inspiracją do powstania nowego herbu.

- Dotychczas, można powiedzieć, że diecezja posługiwała się zamiast herbu formą logotypu, przedstawiającym osoby Świętych Piotra i Pawła. W nowym herbie chcemy nawiązać do dobrze znanych nam odwołań - mówi Wacław Szetelnicki. - Po pierwsze barwy: kolor złoty i czerwony - to kolory naszej metropolii wrocławskiej. Sama tarcza jest podzielona na cztery pola. W pierwszym z nich mamy przedstawienie piastowskiego orła. Znany on jest m.in. z przedstawień z okresu Bitwy pod Legnicą, z tarczy poległego w niej Henryka Pobożnego. Dzisiaj natomiast jest także znany z godła heraldycznego Dolnego Śląska. W drugim polu znajduje się emblemat maryjny, który nawiązuje do naszego niezwykłego sanktuarium maryjnego w Krzeszowie. Ten monogram bardzo dobrze znany jest w ikonografii chrześcijańskiej. W kolejnym trzecim polu heraldycznym znajdują się symbole nawiązujące do atrybutów naszych świętych patronów diecezji: Piotra i Pawła. One również dobrze są znane w symbolice chrześcijańskiej. Natomiast symbol w czwartym polu, nawiązuje do słów papieskich zawartych w bulli ustanawiającej diecezję, które brzmią: „pośród trudów pielgrzymowania…”. Takim symbolem pielgrzymowania stała się muszla, szczególnie znana ze szlaku św. Jakuba wiodącego do jego sanktuarium w Santiago de Compostela. Ponieważ na terenie naszej diecezji krzyżują się te szlaki, stąd znalazł się tu także taki element - dodaje historyk.

Reklama

Nowy herb przede wszystkim zacznie się pojawiać na publikacjach, pismach, pieczęciach czy wydawnictwach diecezjalnych. Będzie więc coraz bardziej rozpoznawalny przez mieszkańców naszej i innych diecezji.

Obecnie, zgodnie z zasadami heraldyki herbem diecezji legnickiej jest tarcza podzielona krzyżem w skos na cztery pola:

1. W pierwszym polu złotym orzeł czarny; przez tułów i skrzydła orła przepaska sierpowa srebrna, na niej pośrodku krzyż

2. W drugim polu czerwonym po stronie prawej (heraldycznie) monogram „Maria”; stylizowane białe litery duże z konturem czarnym

3. W trzecim polu tej samej barwy po lewej stronie miecz z żółtą rękojeścią i jelcem oraz białą głownią w dół, na nim ułożono dwa skrzyżowane klucze (srebrny i złoty) z konturem czarnym

4. W czwartym polu złotym muszla pielgrzyma biała z niebieskim szeryfem i czarnym konturem; na niej pośrodku czerwony krzyż św. Jakuba z takim samym konturem.

Autorem herbu jest dr Wacław Szetelnicki
Wykonanie plastyczne samego herbu Tomasz Ligięza

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-06-26 14:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezja świdnicka ma nowy herb

Herb diecezji świdnickiej 2021

ks. Mirosław Benedyk / Niedziela

Herb diecezji świdnickiej 2021

Nowy herb zaprezentowano w piątek 7 maja, w przeddzień uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona diecezji. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej zaprezentowano również nową odsłonę strony internetowej, która jest połączona na sposób innowacyjny z kurialną bazą danych.

Więcej ...

23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców

2024-05-09 19:24

Adobe Stock

„Na drogach jesteśmy z bliźnimi” pod tym hasłem na Jasnej Górze odbędzie się 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców. Dwudniowe spotkanie rozpocznie się jutro Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00. Kierowcy modlić się będą w intencji wszystkich użytkowników dróg prosząc o łaskę bezpiecznych podróży, wzajemną życzliwość i szacunek. Polecą też polskich misjonarzy i misjonarki, podróżujących po misyjnych ścieżkach.

Więcej ...

Międzywspólnotowy Akademicki Koncert Uwielbienia „Dom Pana”

2024-05-10 14:25

Mat.prasowy

Już 13 maja w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godzinie 19:00 odbędzie się Międzywspólnotowy Akademicki Koncert Uwielbienia „Dom Pana”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli