Reklama

Watykan

Watykan: zmarł kard. Francesco Marchisano

Grzegorz Gałązka

Dzisiaj przed południem zmarł kard. Francesco Marchisano, emerytowany archiprezbiter Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Miał 85 lat. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 212 członków, z których 94 ma powyżej 80 lat i nie może brać udziału w przyszłym konklawe. Kardynałów elektorów jest 118.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pogrzeb kardynała pod przewodnictwem kard. Angelo Sodano, dziekana Kolegium Kardynalskiego, odbędzie się 30 lipca br. w Bazylice Watykańskiej. Swój udział zapowiedział papież Franciszek.

Kardynał przez wiele lat pracował w Kongregacji ds. Seminariów i Uniwersytetów (obecnie Kongregacja Wychowania Katolickiego), a następnie w instytucjach papieskich zajmujących się archeologią sakralną oraz opieką i ochroną dzieł sztuki. Był również archiprezbiterem, czyli jakby proboszczem największej i najważniejszej świątyni katolickiej – bazyliki św. Piotra. Po śmierci Jana Pawła II ujawnił, że dzięki jego modlitwom został uzdrowiony z ciężkiej choroby gardła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyszły kardynał urodził się 25 czerwca 1929 w miejscowości Racconigi na terenie archidiecezji turyńskiej na północy Włoch. Po studiach w seminarium w Turynie i w kilku innych uczelniach włoskich przyjął święcenia kapłańskie 29 czerwca 1952 w Turynie. Kontynuował następnie studia na uczelniach papieskich w Rzymie: w Instytucie Biblijnym (1952-54) i Uniwersytecie Gregoriańskim (1954-57).

W 1956 kard. Giuseppe Pizzardo (1877-1970), ówczesny prefekt Kongregacji ds. Seminariów i Uniwersytetów (obecnie Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego) powołał go do tej dykasterii watykańskiej. Ks. Marchisano zajmował się tam krajami europejskimi, później także z Ameryki Łacińskiej, następnie państwami języka angielskiego i niemieckiego, a wreszcie krajami za „żelazną kurtyną”. W 1968 stanął na czele Wydziału Kongregacji ds. Seminariów. Od 3 czerwca 1969 do 6 października 1988 był podsekretarzem tej Kongregacji. W tym charakterze w 1971 odwiedził wiele krajów, zapoznając się tam z formacją kandydatów do kapłaństwa i z oświatą katolicką. Równolegle do pracy kurialnej przez 30 lat katechizował w Rzymie dzieci głuchonieme.

6 października 1988 Jan Paweł II powołał go na stanowisko sekretarza Papieskiej Komisji ds. Zachowania Artystycznego i Kulturalnego Dziedzictwa Kościoła, mianując jednocześnie biskupem i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia 1989 w Watykanie. 20 października 1988 papież mianował go też przewodniczącym Fundacji im. Jana XXIII, a 4 września 1991 – Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej. 3 maja 1993 bp Marchisano stanął na czele Papieskiej Komisji ds. Kulturalnego Dziedzictwa Kościoła, utworzonej 25 marca tegoż roku. 9 lutego 1994 papież wyniósł go do godności arcybiskupa. Od 17 marca 1995 kierował Komisją Artystyczno-Kulturalną w Głównym Komitecie Obchodów Roku Świętego 2000.

Reklama

Uczestniczył w szeregu zgromadzeń – zwyczajnych i nadzwyczajnych – Synodu Biskupów. 24 kwietnia 2002 Ojciec Święty mianował go archiprezbiterem Patriarszej Bazyliki Watykańskiej, wikariuszem generalnym Państwa Miasta Watykanu i przewodniczącym tzw. Fabryki św. Piotra (instytucji dbającej o utrzymanie bazyliki św. Piotra). 8 marca 2003 stanął na czele Stałej Komisji ds. Troski o Historyczne i Artystyczne Zabytki Stolicy Apostolskiej. 13 października 2003 ustąpił ze stanowiska przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Kulturalnego Dziedzictwa Kościoła.

Na konsystorzu 21 października 2003 Jan Paweł II włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. 28 sierpnia 2004, mając 75 lat, kardynał przestał kierować Papieską Komisją Archeologii Sakralnej. 5 lutego 2005 Ojciec Święty mianował go przewodniczącym Urzędu Pracy Stolicy Apostolskiej, odwołując przy tym za stanowisk związanych z Bazyliką św. Piotra (poza urzędem jej archiprezbitera).

Po śmierci papieża 2 kwietnia 2005 r. kard. Marchisano ujawnił, że został uleczony z ciężkiej choroby gardła, gdy Ojciec Święty modlił się za niego i dotknął go.

W dniach 18-19 kwietnia 2005 r. wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI. Nowy papież potwierdził go na stanowisku przewodniczącego Urzędu Pracy Stolicy Apostolskiej. 31 października 2006 kard. Marchisano ustąpił z urzędu archiprezbitera Patriarszej Bazyliki Watykańskiej i przeszedł na emeryturę.

Podziel się:

Oceń:

2014-07-27 14:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł o. Jan Góra OP

Bożena Sztajner/Niedziela

Dominikanin ojciec Jan Góra, znany duszpasterz akademicki, twórca Spotkań na Lednicy, przyjaciel Jana Pawła II zmarł dziś w Poznaniu. Miał 67 lat. O śmierci o. Góry poinformował o. Michał Pac, przeor dominikanów w Poznaniu.

Więcej ...

Papież: Bóg nikogo nie dyskryminuje, ponieważ wszystkich kocha

2024-06-30 12:49

PAP

Bóg nikogo nie dyskryminuje, ponieważ wszystkich kocha - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie. Dodał, że „potrzebujemy Kościoła i społeczeństwa, które nikogo nie wykluczają”.

Więcej ...

Santok uczcił św. Ottona

2024-07-01 08:57
Zespół Nowonarodzeni

Jolanta Plust

Zespół Nowonarodzeni

W kościele pw. św. Józefa w Santoku zostało zaprezentowane przedstawienie interaktywne "Chrzest Pomorzan 1124-5 i 1128".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Wiadomości

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska