Reklama

Kościół

Dni Świętego Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie

mat. prasowy

Międzypokoleniowa debata w Kościele i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. W dniach 26-29 listopada 2024 r. odbywają się w Rzymie pierwsze w historii Dni Świętego Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie pod oficjalną nazwą Le Giornate di San Giovanni Paolo II presso le Università Pontificie di Roma jest inspirowane Dniami Jana Pawła II w Krakowie, gdzie z inicjatywy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, od prawie dwudziestu lat, corocznie organizowane są konferencje naukowe poświęcone nauczaniu papieża Polaka.

Reklama

Pomysłodawcą pierwszej edycji Dni Świętego Jana Pawła II w Rzymie jest Kościół i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie w 2023 roku Watykańska Fundacja Jana Pawła II i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podpisały list intencyjny z inicjatorem organizacji wydarzenia w Wiecznym Mieście — Kościołem i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Wydarzenie organizowane wspólnie przez te trzy instytucje, pod patronatem Dykasterii Stolicy Apostolskiej ds. Kultury i Edukacji, obejmuje serię debat i konferencji, które odbędą się na trzech Papieskich Uniwersytetach w Rzymie: Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, a także w Kościele i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. – Pytania stawiane dzisiaj przez studentów świadczą o tym, że młodzi ludzie są zainteresowani – i to bardzo głęboko – myślą teologiczną i filozoficzną Jana Pawła II – mówił na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu ks. Paweł Ptasznik, przewodniczący Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, rozpoczynając Dni Świętego Jana Pawła II na rzymskich uniwersytetach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Międzypokoleniowa debata w Kościele i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie

W środę 27 listopada odbyła się międzypokoleniowa debata w Kościele Polskim w Rzymie. – Dzisiejsze wydarzenie odbywa się w ramach Dni Świętego Jana Pawła II, które są obchodzone tutaj w Rzymie.

Inicjatorem tej inicjatywy naukowej jest Kościół i Hospicjum Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Szczególnie cenne jest, że Watykańska Fundacja Jana Pawła II, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz trzy rzymskie uniwersytety papieskie – Angelicum, Gregorianum i Santa Croce – szybko podjęły decyzję o współpracy przy organizacji tych Dni – mówił na rozpoczęcie debaty ks. Tomasz Jarosz, administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie.

Młodzi ludzie są powołani do tego, by w dzisiejszym świecie nie dać wypchnąć przekazu Ewangelii na margines życia społeczeństw, a służyć temu ma między innymi kultura i nowoczesne media – to jeden z głównych wniosków płynących z debaty, zorganizowanej w rzymskim Kościele i Hospicjum św. Stanisława, w ramach trwających w Rzymie uniwersyteckich dni Jana Pawła II. Jednym z gości spotkania była prof. Hanna Suchocka. W spotkaniu uczestniczył także o. Federico Lombardi SJ, były dyrektor programowy Radia Watykańskiego i szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej w latach 2006-2016 oraz studenci rzymskich uniwersytetów papieskich. Spotkanie poprowadzili Monika Kapinos i Michał Kłosowski.

Reklama

Dyskusja, zatytułowana „Kultura jako dobro wspólne wszystkich narodów, wyraz godności, wolności, kreatywności” koncentrowała się wokół adhortacji apostolskiej „Christifideles Laici”, a zwłaszcza jej 44 punktu, w którym Jan Paweł II pisał m.in., że „służba na rzecz osoby i ludzkiego społeczeństwa wyraża się i urzeczywistnia w tworzeniu i przekazywaniu kultury, co – zwłaszcza w naszych czasach – stanowi jedno z najpoważniejszych zadań ludzkiego współżycia i społecznego rozwoju”.

Dni Świętego Jana Pawła II w Rzymie. Kultura jako dobro wspólne wszystkich narodów, wyraz godności, wolności, kreatywności

Ojciec Federico Lombardi, który był świadkiem wielu pielgrzymek i wydarzeń z udziałem Jana Pawła II od początku lat 90. powiedział, że pamięta, iż dla papieża Polaka wydarzeniem o fundamentalnym wręcz znaczeniu dla jego pontyfikatu był Jubileusz Roku 2000. „Wszystkie spotkania jubileuszowe z różnymi grupami społecznymi i zawodowymi, które się odbywały w ramach tego roku były organizowane aby podkreślić, że każda z tych grup jest wezwana do budowania poprzez własną kulturę bezpośredniej więzi z Chrystusem, a przez to do zachowywania wiary i wejścia w XXI wiek w jedności z Kościołem” – mówił jezuita. Dodał, że dla Jana Pawła II kultura stanowiła nośnik służenia i budowania drugiego człowieka, a przez to zbliżania społeczeństwa do Boga.

Dzisiaj jednak – co podkreślali młodzi uczestnicy debaty, studenci papieskich uniwersytetów – młodym świeckim niezwykle trudno jest głosić przekaz chrześcijański oraz wartości ewangeliczne w zlaicyzowanym świecie.

Maria Rocha, studentka Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza (Angelicum) w Rzymie potwierdziła, że dialog między młodymi ludźmi stał się dziś niezwykle trudny. — Bardzo trudno mi na przykład znaleźć zrozumienie, kiedy bronię godności i prawa do życia, a ktoś mi mówi o godności kobiety i broni prawa do aborcji — wyznała.

Reklama

To jednak właśnie młode pokolenie winno wziąć dzisiaj na siebie ciężar odpowiedzialności za wpływ na kształt społecznego przekazu i kultury.

Hanna Suchocka: młodzi chrześcijanie muszą brać sprawy w swoje ręce

Jak wskazywała prof. Hanna Suchocka, była premier RP oraz ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, następuje dziś nie tylko banalizowanie myśli Jana Pawła II, ale też obserwujemy od dłuższego czasu próbę wypchnięcia chrześcijaństwa poza obszar publiczny, a nawet wymazania z historii kontynentu europejskiego. — To wy młodzi, musicie dzisiaj wziąć odpowiedzialność we własne ręce i wpłynąć na kształt kultury, choćby kultury przekazu – mówiła Hanna Suchocka.

Była polska premier podkreślała nierozerwalny związek kultury i chrześcijaństwa. — Wystarczy się przejść w Rzymie po ulicach i widać od razu to ścisłe zespolenie. Pytanie czy my w tym momencie znajdujemy się na drodze, aby ten związek rozerwać i mu zaprzeczyć — ostrzegała. Jej zdaniem znaczący negatywny wpływ na wypieranie kultury chrześcijańskiej mają media społecznościowe, w których nawet ludzie przyznający się do chrześcijaństwa stosują język agresji, podziałów – zupełnie przeciwstawny wartościom ewangelicznym

Suchocka wskazała również na dwa zagrożenia współczesnych postaw chrześcijańskich: z jednej strony traktowania wiary jako czegoś wewnętrznego i nieujawnianego publicznie, a z drugiej traktowania jej instrumentalnie, np. w polityce. Obie postawy są groźne, a w przekazie chrześcijańskim należy znaleźć złoty środek – przekonywała. 

Reklama

Zdaniem Aliny-Mari Balaj, doktorantki z Papieskiego Uniwersytetu Santa Croce, młodzi chrześcijanie nie mogą jednak odcinać się od obecności w mediach społecznościowych, ponieważ to w przestrzeni wirtualnej można młodym przekazywać Ewangelię. — Należy pamiętać, aby odpowiednio wychowywać do używania tych mediów najmłodsze osoby, ale też rodziców, którzy nie urodzili się w środowisku mediów społecznościowych — podkreślała Balaj.

Jan Paweł II zmienił postrzeganie mediów

Podobnego zdania był o. Lombardi, który podzielił się świadectwem z czasów, kiedy był dyrektorem programowym Radia Watykańskiego.  To było wydarzenie z udziałem Jana Pawła II z początku XXI wieku, które Lombardiego poruszyło i zmieniło jego pogląd na rolę mediów. — Pewnego wieczoru realizowaliśmy po raz pierwszy w naszej historii łączenie na żywo podczas modlitwy różańcowej z papieżem z Auli Pawła VI  oraz ze studentami w różnych miejscach świata. Było to połączenie w dwie strony – studenci na świecie mogli widzieć i słyszeć papieża, ale też papież i zgromadzeni w Auli Pawła VI mogli słyszeć i widzieć studentów z całego świata – opowiadał o. Lombardi, który wówczas bardzo się obawiał, że tego typu „telemost”, wówczas praktycznie nieznany, niesie ze sobą wiele ryzyka.

W trakcie modlitwy różańcowej nastąpiło również łączenie na żywo ze studentami w Krakowie, którym towarzyszył ich biskup. Wtedy Ojciec Święty nagle spontanicznie krzyknął: „Ależ fantastyczna jest ta telewizja! Mogę zobaczyć studentów z Krakowa i ich biskupa, mogę mówić do nich, a oni do mnie. Ależ ta telewizja jest piękna!” 

Reklama

O. Lombardi powiedział, że zupełnie się nie spodziewał takiej reakcji papieża. — Pomyślałem, że Ojciec Święty pokazuje mi pozytywny aspekt tej nowej technologii. Dla mnie było to coś na kształt proroctwa. Oto otwierała się droga komunikacji i prowadzenia dialogu, budowania wspólnoty. Coś bardzo pięknego. I cały ten mój pesymizm i obawy zniknęły, bo Ojciec Święty mi pokazał, że tych nowoczesnych środków przekazu można używać w dobrym celu. To zmieniło zupełnie moje spojrzenie na media. Przestałem być skoncentrowany na ryzykach, a zacząłem bardziej zauważać szanse — mówił jezuita. — To wy, młodzi jesteście powołani do dobrego używania współczesnych mediów i także przyszłych, jakie by one nie były — dodał.

Jak stwierdził podczas konferencji w Kościele i Hospicjum św. Stanisława, Anthony Ssembatya Kimbowa z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, potrzeba by młodzi tę swoją rolę w Kościele, w mediach i kulturze zauważali i realizowali.

Dni Świętego Jana Pawła II w Rzymie

Dni Świętego Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie, których pomysłodawcą był Kościół i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie organizowane są we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II oraz Papieskim Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie. Potrwają do 29 listopada. Zakończy je Msza Święta przy grobie Świętego Jana Pawła II w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie oraz gala finałowa z rozdaniem nagród na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu.

Podziel się:

Oceń:

2024-11-28 15:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzym: rozpoczyna się największe światowe spotkanie poświęcone ŚDM

Paulina Krzyżak/krakow2016.com

- To największe światowe spotkanie poświęcone Światowym Dniom Młodzieży, którego ponad połowę uczestników stanowią ludzie młodzi. To bardzo ważne - podkreślił przewodniczący dykasterii ds. Świeckich, Życia i Rodziny, kard. Kevin Farrell, otwierając światowe spotkanie koordynatorów ŚDM, które rozpoczyna się w Rzymie.

Więcej ...

23 maja wspominamy św. Jana Chrzciciela de Rossiego, który zachęca nas do spowiedzi

2025-05-23 08:10
Jan Chrzciciel de Rossi

pl.wikipedia.org

Jan Chrzciciel de Rossi

23 maja Kościół wspomina św. Jana Chrzciciela de Rossiego (1698, Genua - 1764, Rzym), włoskiego księdza, który poświęcił swoje życie niesieniu Bożego przebaczenia i miłosierdzia.

Więcej ...

Papież spotkał się z Komisją Konferencji Episkopatów UE. O czym rozmawiali?

2025-05-23 15:27
Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Wojna, populizm, nowa administracja USA i rola Unii Europejskiej w świecie - takie tematy piątkowego spotkania z papieżem Leonem XIV wymienili członkowie kierownictwa Komisji Konferencji Episkopatów UE (COMECE). Jak mówili po audiencji, rozmawiali z papieżem o konieczności zakończenia wojny w Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Czy niebo istnieje naprawdę? Śledztwo dziennikarskie...

Wiara

Czy niebo istnieje naprawdę? Śledztwo dziennikarskie...

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii słyszymy, jak Jezus...

Wiara

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii słyszymy, jak Jezus...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...