Reklama

Kościół

Szopka z Betlejem w Watykanie

Wołanie palestyńskich chrześcijan o pomoc

Papież przed szopką w Auli Pawła VI

Vatican Media

Papież przed szopką w Auli Pawła VI

Szopka wykonana przez rzemieślników z Zachodniego Brzegu wystawiona została w Auli Pawła VI w Watykanie. Jest ona wyrazem wołania o pomoc palestyńskich chrześcijan. „Ziemia Święta potrzebuje pomocy i solidarności, czekając na Rok Jubileuszowy, aby ponownie powitać pielgrzymów - mówi kurator szopki Tasir Hasbu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Palestyńscy artyści nazwali swoją szopkę „Podążaj za gwiazdą”. Przedstawia ona postaci Maryi i Józefa, a nad nimi, niby sklepienie, rozpościera się gwiazda, na wzór tej, która znajduje się na posadzce Bazyliki Narodzenia w Betlejem. Podobnie jak tamta w Betlejem, również gwiazda szopki wykonana jest z masy perłowej, jest jednak większa od oryginału.

Szopka wołaniem o pokój

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Taisir Hasbun jest kuratorem całości instalacji artystycznej, zatytułowanej „Narodzenie w Betlejem 2024” i ustawionej w Auli Pawła VI. Podobnie jak wykonawcy szopki, lokalni artyści-rzemieślnicy, pochodzi z Betlejem.

Jak mówi, ta szopka jest głosem wołania o pomoc całej społeczności jego miasta, która dotkliwie cierpi wskutek trwającej w regionie wojny. „Jest to sposób, aby być obecnym, aby dzielić się ze wszystkimi gośćmi, którzy będą obecni w Auli Pawła VI, aby pokazać nasze istnienie, naszą obecność, nasz udział” - mówi Hasbun.

Szopka została wykonana we współpracy z Palestyńskim Komitetem Prezydenckim do Spraw Kościelnych, Ambasadą Palestyny przy Stolicy Apostolskiej,Centrum Piccirillo w Betlejem i Uniwersytetem Dar Al-Kalima. Opowiada historię Ziemi Świętej i Świętej Rodziny za pomocą rzeźb, wykonanych z drewna oliwnego, które jest symbolem Palestyny, ale również symbolem pokoju.

Reklama

Wełnę, z której wykonano owce znajdujące się w szopce, dostarczyło centrum „Ma'an lil-Hayat”, skupiające osoby z niepełnosprawnościami.

Ubóstwo Palestyny

Szopka z Betlejem i instalacja, która powstaje wokół niej, są wołaniem o pomoc Palestyńczyków, zwłaszcza społeczności chrześcijańskiej, która - jak mówi Taisir Hasbun - „została rzucona na kolana” przez trwającą od ponad roku wojnę w Ziemi Świętej, a wcześniej przez katastrofę pandemii COVID.

Zarówno Betlejem jak i cała Ziemia Święta, cała Palestyna, zależą od turystyki. „W 2019 roku do Bazyliki Narodzenia Pańskiego przybyły ponad dwa miliony pielgrzymów, w tym turyści i odwiedzający. Z powodu COVID doświadczyliśmy całkowitej blokady przez ponad rok, a następnie wybuchł konflikt zbrojny, który obecnie dotyka cały Bliski Wschód, a zwłaszcza Palestynę” - mówi Taisir Hasbun

Dodaje, że aż 70 procent rodzin w Betlejem i okolicy żyje z turystyki. Ta natomiast niemal zamarła. Bez dochodów pozostają rzemieślnicy produkujący drewno oliwne, masę perłową i ceramiczne artefakty. Dla niektórych rodzin znalezienie jedzenia jest wręcz niemożliwe, rodziny doświadczają skrajnego ubóstwa. „Dlatego nasza obecność w Watykanie jest sposobem na to, aby nasz głos został usłyszany, aby powiedzieć, że potrzebujemy waszej solidarności, waszej pomocy” - mówił Hasbun.

Ma on nadzieję, że w roku Jubileuszu 2025 pielgrzymi i turyści powrócą również do Ziemi Świętej.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-12-12 10:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obecność kard. Krajewskiego w Ziemi Świętej prorockim gestem Franciszka

Monika Książek

Wizyta kard. Konrada Krajewskiego w Ziemi Świętej była prorockim gestem Papieża Franciszka. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to ojciec Jerzy Kraj, który towarzyszył jałmużnikowi w Betlejem i Jerozolimie. Polski franciszkanin posługuje w Ziemi Świętej ponad 40 lat i, jak mówi, nigdy wcześniej sytuacja nie była tak trudna, stąd bliskość papieskiego wysłannika z cierpiącymi, żyjącymi w strachu i beznadziei miała wielkie znaczenie.

Więcej ...

IMGW: mogą pojawić się podtopienia. Sytuacja nie jest w 100% bezpieczna

2025-07-08 15:17

Adobe.Stock

Kulminacyjny moment opadów przypadnie w nocy z wtorku na środę; prognozy są korzystniejsze niż te z września 2024 roku - poinformowały we wtorek na konferencji IMGW i Wody Polskie.

Więcej ...

Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku. Z Archidiecezji Wrocławskiej jest ok. 150 młodych

2025-07-08 22:37

mat. prasowy

W Kokotku rozpoczął się Festiwal Życia. Współorganizatorem wydarzenia jest także Archidiecezja Wrocławska oraz ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Bierze w niej udział kilkaset młodych ludzi z całej Polski, w tym około 150 osób z Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy