Reklama

Niedziela Łódzka

Duszpasterstwo w świecie ciszy

Magdalena Klaczkowska

„Będziesz Miłował Pana Boga swego z całego serca swego, sił swoich, myśli swoich, a bliźniego swego jak siebie samego” (Mt 22, 37-40). To cel wszystkich działań Kościoła, a jego częścią są przecież wszyscy ochrzczeni, w tym także głusi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Polsce około 900 tys. osób ma poważny uszczerbek słuchu, a około 50 tys. to osoby głuche. W Łodzi jest ich ponad dwa tysiące, w archidiecezji łódzkiej ponad trzy i pół tysiąca. Utrata słuchu uniemożliwia swobodne opanowanie mowy dźwiękowej. Koniecznością życiową ludzi głuchych stało się stworzenie języka migowego jako własnego sposobu porozumiewania się.

W Polsce społeczność osób głuchych posługuje się polskim językiem migowym (PJM), jest to język wizualno-przestrzenny. W szkołach i tłumaczeniach telewizyjnych dominuje system językowo-migowy (SJM) czyli miganie w oparciu o gramatykę języka polskiego nierzadko zbyt trudną dla głuchych. Aby ludzie głusi mogli uczestniczyć w Mszach świętych, przyjmować sakramenty, niektórzy kapłani i klerycy musieli opanować język migowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Podstawowym zadaniem duszpasterstwa jest prowadzenie ludzi do Boga i nauczanie miłości - mówi ks. kan. Wiesław Kamiński, duszpasterz osób głuchych archidiecezji łódzkiej. - Jezus Chrystus Syn Boży przekazał nam przykazanie: „Będziesz Miłował Pana Boga swego z całego serca swego, sił swoich, myśli swoich, a bliźniego swego jak siebie samego” (Mt 22, 37-40). To cel wszystkich działań Kościoła, a jego częścią są przecież wszyscy ochrzczeni, w tym także głusi.

Duszpasterstwo głuchych to migowe Msze święte, spowiedzi bez konfesjonału, który dla słyszących jest pomocą, a dla głuchych byłby przeszkodą w miganiu, to chrzty, śluby i pogrzeby. Działalność nie ogranicza się tylko do świątyni. W szkołach na lekcjach religii prowadzone są przygotowania do I Komunii św., bierzmowania, katechizacja. Przed świętami Bożego Narodzenia księża i katecheci organizują jasełka i wigilie. Duszpasterstwo głuchych to także działalność charytatywna polegająca na dożywianiu dzieci i młodzieży z biednych rodzin. - Aby trafić do ludzi młodych, trzeba wciąż szukać nowych dróg. W tym celu organizowane są różnego typu wyjazdy i zawody sportowe. Niesłyszących chłopców zapraszamy co tydzień do hal sportowych na treningi piłki nożnej. Organizujemy też wiele meczy ze słyszącymi ministrantami - mówi Ksiądz Wiesław.

Reklama

Drużyny głuchych uczestniczyły m.in. w Mistrzostwach Polski Piłki Nożnej Halowej LSO, w zawodach rugby organizowanych przez klub Budowlani Łódź. Propagowanie języka migowego i integrowanie środowiska głuchych ze słyszącymi jest widoczne podczas spartakiad integracyjnych dzieci i młodzieży „Dogonić Marzenia”.

Osoby niesłyszące chętnie biorą udział w pielgrzymkach organizowanych przez duszpasterstwo głuchych do polskich sanktuariów. Działalność duszpasterska to także współpraca z Polskim Związkiem Głuchych, Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych UMŁ, Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi i wieloma innymi instytucjami.

Ośrodki duszpasterskie w archidiecezji łódzkiej działają w Łodzi przy kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Nawrot 104), Pabianicach w parafii św. Maksymiliana Kolbego (ul. Jana Pawła II 46), Piotrkowie Trybunalskim w kościele Akademickim Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej (ul. Rycerska 3) oraz Zgierzu w parafii Chrystusa Króla, ul. Juliusza Słowackiego 10.

Jak wysoko została oceniona działalność duszpasterstwa osób głuchych świadczy zaproszenie do Watykanu jako jedynego duchownego przedstawiciela naszego kraju ks. kan. Wiesława Kamińskiego na sympozjum „Osoba głucha w życiu Kościoła”. W spotkaniu uczestniczyły delegacje z 69 krajów świata. - Głównym celem sympozjum było odnalezienie drogi duszpasterstwa głuchych we współczesnym świecie, a także duszpasterstwa rodzin głuchych i mieszanych, w których są głusi i słyszący - powiedział ks. Kamiński.

Obrady były prowadzone w czterech językach fonicznych i migowych: francuskim, włoskim, amerykańskim i angielskim. Uczestniczyli w sympozjum także księża głuchoniemi m.in. ks. Wilson Czaja z Brazylii, którego pradziadek był Polakiem, a także głuchoniewidomy ks. Cyril Axelrod z RPA.

Jak bardzo potrzebna jest działalność duszpasterstwa głuchych, widać po dużej frekwencji nie tylko na Mszach świętych, ale także na różnych spotkaniach - opłatkowych, wielkanocnych, piknikach czy wycieczkach.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki do Głuchych: zatrzymaj się, jest Boże Narodzenie

abp Stanisław Gądecki

episkopat.news

abp Stanisław Gądecki

Stój! Zatrzymaj się! Blisko Boże Narodzenie! Pięknych Świąt Bożego Narodzenia! – życzy w języku migowym Głuchym abp Stanisław Gądecki. Film z przesłaniem na święta opublikowano na Facebooku Duszpasterstwa Niesłyszących Archidiecezji Poznańskiej

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19
Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...