Reklama

Kościół

Meksyk: Kościół przygotowuje się na przyjęcie fali deportowanych migrantów

Adobe.Stock

Episkopat Meksyku potwierdził swoje zaangażowanie we wspieraniu u siebie migrantów po wprowadzeniu przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa stanu wyjątkowego na południowej granicy USA i zaostrzeniu polityki imigracyjnej. W specjalnym oświadczeniu biskupi meksykańscy zapewnili o swojej solidarności, modlitwie i determinacji, "aby nadal służyć migrantom”. Dokument podpisali biskupi: Eugenio Lira Rugarcía, odpowiedzialny za duszpasterstwo migracyjne, i Héctor Mario Pérez Villarreal, sekretarz generalny Meksykańskiej Konferencji Biskupiej (CEM).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Nie dajmy się zwieść tym, którzy obnoszą się ze sztandarem katolicyzmu, ale poniżają bezbronnych, promują kulturę śmierci i indywidualizm. Wiara chrześcijańska, przeciwnie, zawsze będzie dążyć do wypełnienia przesłania Ewangelii, które nie wyklucza, ale obejmuje wszystkich i które kładzie szczególny nacisk na najbardziej potrzebujących” - napisali biskupi meksykańscy.

Wśród ogłoszonych przez Trumpa środków są: wznowienie polityki „Stay in Mexico” (Zostań w Meksyku), masowe deportacje nielegalnych imigrantów oraz zarządzenie mające na celu wyeliminowanie obywatelstwa amerykańskiego z tytułu urodzenia w tym kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Stay in Mexico”, czyli oficjalnie Migrant Protection Protocols (Protokoły Ochrony Migrantów) to polityka imigracyjna Stanów Zjednoczonych, pierwotnie wdrożona w styczniu 2019 w okresie pierwszej kadencji obecnego prezydenta, mająca wpływać na napływ cudzoziemców przez granicę z Meksykiem. Wprowadzana w życie przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego wymaga ona od osób ubiegających się o azyl w USA pozostania w Meksyku do czasu daty rozprawy w amerykańskim sądzie imigracyjnym.

Reklama

„Pośrodku surowej zimy wiele osób i rodzin w drodze doświadcza chwil udręki, bólu, strachu i niepewności w obliczu przepisów rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, dotyczących migracji" - ubolewali meksykańscy biskupi. Zapewnili, że będą nadal dążyć do tego, „aby w naszych domach, schroniskach i ośrodkach recepcyjnych [migranci] znaleźli schronienie i żywność, wsparcie w trosce o swe zdrowie fizyczne, emocjonalne i duchowe, pomoc w skontaktowaniu się z rodziną i uzyskaniu potrzebnych dokumentów [oraz] porady prawne i pomoc w zakresie niezbędnych procedur”.

Obecnie Kościół katolicki w Meksyku prowadzi 54 schroniska, 12 jadłodajni dla ubogich i 5 ośrodków informacyjnych, zapewniających bezpośrednią pomoc, z którymi można się zapoznać na specjalnej mapie. „Jesteśmy przekonani, że zjednoczeni możemy dać nadzieję wszystkim” - stwierdzili biskupi, podkreślając gotowość do współpracy z władzami i organizacjami obywatelskimi w wysiłkach na rzecz „przyjęcia, ochrony, promowania i integracji naszych braci i sióstr migrantów i deportowanych”. Wezwali również społeczeństwo do wspierania dzieł Kościoła katolickiego i osób potrzebujących.

Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje", mający za zadanie integrację migrantów przez programy społeczne. Strategia obejmuje tzw. Tarjeta Bienestar Paisano - kartę z funduszami w wysokości 2000 peso (około 100 dolarów) na pokrycie wydatków związanych z powrotem do miejsc pochodzenia, a także zapis do Meksykańskiego Instytutu Ubezpieczeń Społecznych, aby zagwarantować im dostęp do usług zdrowotnych.

Zdaniem latynoskiej Katolickiej Agencji Informacyjnej ACI Prensa „oświadczenie Sheinbaum idzie w parze z dokumentem prymasowskiej archidiecezji Miasta Meksyku, zamieszczonym na łamach magazynu archidiecezjalnego «Desde la Fe»” 19 bm. Zaznaczano w nim, że „migracja jest zjawiskiem złożonym, wymagającym rozwiązań humanitarnych i pełnych współczucia. I nie możemy ignorować cierpienia tych, którzy szukają lepszej przyszłości z dala od swoich ojczyzn”.

Archidiecezja meksykańska, która obejmuje dużą część stolicy kraju, przypomniała też swoje zobowiązanie do „dalszej pracy na rzecz zapewnienia wsparcia i towarzyszenia tym, którzy tego potrzebują, niezależnie od zmian politycznych”. Podkreśliła ponadto, że jej misją jest „zawsze stanie po stronie najbardziej potrzebujących, obrona ich praw i godności”.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-24 19:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: ksiądz zabity w napadzie na kościół

Jeden ksiądz nie żyje a drugi znajduje się w szpitalu w stanie krytycznym po zbrojnym napadzie na kościół katolicki w Phoenix, stolicy amerykańskiego stanu Arizona. Do zdarzenia doszło wieczorem 11 czerwca w Misji Matki Miłosierdzia.

Więcej ...

Święci na dziś

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Archiwum Karmelitów Bosych

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Ona - pełna życia, spontaniczna, zaradna, nie lubi zebrań i podróży. On - cichy, o usposobieniu medytacyjnym, i przeciwnie - lubiący podróże i nowe miejsca. Przeciwieństwa, których zalety uzupełniały się. Oboje w młodości pragnęli się poświęcić wyłącznie Bogu.

Więcej ...

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie