Reklama

Europa

Bp Turzyński: uczmy się od Polonii zaangażowania świeckich w parafiach

episkopat.pl

Do uczenia się od Polonii zaangażowania świeckich w polskich parafiach zachęcił bp Piotr Turzyński po dzisiejszych obradach Zespołu przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rozmowie z KAI wyraził radość z faktu, że do Zespołu, w którego skład wchodzi grono biskupów, rektorzy Polskich Misji Katolickich we Francji, Anglii i Niemczech, przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla i ksiądz generał chrystusowców, dołączyło także dwoje świeckich: mecenas Andrzej Holm, przewodniczący Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, i Katarzyna Kalińska, prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha.

Podczas obrad „bardzo mocno wybrzmiało echo peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów”, poinformował bp Turzyński, przypominając, że decyzja o jej przeprowadzeniu w parafiach polonijnych zapadła w ub.r. Sam zawiózł relikwie do Arizony i Chicago w Stanach Zjednoczonych, do Luksemburga i do Szkocji. Wokół pielgrzymki tych relikwii panuje poruszenie. Na przykład we Francji „wędrują one nie tylko po parafiach, ale także poszczególne rodziny mogą zabrać je do siebie do domu, żeby przy nich się pomodlić”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zaznaczył, że ciągle brakuje księży do pracy w parafiach polonijnych, szczególnie we Francji, Anglii, Szkocji i Grecji. Dodał, że nawet jeśli Polaków jest mała grupka, to chcą się modlić w języku polskim i w tym duchu wychowywać swoje dzieci. „Mamy też wezwanie do Dubaju. Polacy, którzy tam pracują chcieliby chociaż na święta mieć polskiego kapłana i uczestniczyć w Mszach św. w ojczystym języku. Próbujemy to jakoś rozwiązać” - zadeklarował biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

Wyjeżdżających zagranicę zachęcił do korzystania z portalu internetowego duszpolonia.org. Z jego pomocą, „gdziekolwiek jesteśmy w Europie”, możemy znaleźć najbliższy kościół z Mszą św. w języku polskim i możliwością wyspowiadania się po polsku.

„Jestem pod wrażeniem wielkiej różnorodności działań, które podejmują parafie polonijne i cieszę się, że jest takie bogactwo osobowości kapłanów, sióstr zakonnych. Bardzo ważna jest też współpraca ze świeckimi we wszystkich parafiach polonijnych. One nie funkcjonowałyby bez ludzi świeckich. Ich zaangażowanie jest cenne. Możemy się tego od Polonii uczyć” - wskazał bp Turzyński.

Pytany, czy nowi polscy emigranci garną się do polonijnego duszpasterstwa, delegat KEP zauważył, że sytuacje są bardzo różnorodne. "Czasem jest dobrze, gdy w parafii jest też starsza Polonia, która chce się modlić po polsku, nie wyobraża sobie stawać przed Bogiem w innym języku, niż macierzysty, bo to podnosi na duchu, daje duchową siłę i nadzieję. Ta starsza Polonia pilnuje pewnych tradycji i zapewnia parafii stabilizację. Ale są też takie miejsca, w której starszej Polonii jest już bardzo mało - powiedział bp Turzyński. Jak dodał, w Anglii i Niemczech powstają nowe parafie polonijne. Do nowej parafii w Anglii należą sami młodzi ludzie, małżeństwa z dziećmi, a nie ma starszych.

Reklama

- W Niemczech otworzyliśmy parafię w Magdeburgu, bo Polacy przemieszczają się wewnątrz kraju. Nie ulega wątpliwości, że jest też duże grono Polaków, którzy nie chodzą do kościoła, nie szukają kontaktu z parafią. I to jest dla nas zadanie ewangelizacyjne, żeby ich przyciągnąć, żeby pokazać, że można być poza granicami Polski i praktykować swoją wiarę, głęboko przeżywając chrześcijaństwo” - powiedział hierarcha.

Zadaniem Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej jest „koordynacja duszpasterstwa wśród Polaków żyjących za granicą, planowanie i programowanie kierunków pracy duszpasterskiej wśród polskiej emigracji, zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej i KEP, pobudzanie, promowanie i animacja stosownych inicjatyw duszpasterskich, rozeznawanie i rozwiązywanie problemów personalnych i organizacyjnych polonijnego duszpasterstwa, troska o strukturalne jednostki duszpasterstwa polonijnego w poszczególnych krajach, jak i w skali międzynarodowej, współpraca z instytucjami i organizacjami polonijnymi”.

Dziś po południu i jutro obraduje również Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. Jest to spotkanie o charakterze technicznym i programowym, przygotowujące m.in. tematykę dorocznego zebrania plenarnego Rady, które tym razem zaplanowano w Rzymie z racji trwającego Jubileuszu.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-14 16:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niemiecka Polonia pielgrzymowała do „westfalskiej Częstochowy”

archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

W dniach 17-18 czerwca odbyła się doroczna pielgrzymka Polonii niemieckiej do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges. Przewodniczył jej delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Tradycja pielgrzymowania Polonii do Neviges sięga początków XX w. Tu znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej ofiarowana przez kardynałów Wojtyłę i Wyszyńskiego kilka tygodni przed konklawe w 1978 r.

Więcej ...

Dziś słyszymy, jak Jezus wstaje od uroczystej wieczerzy i zaczyna myć uczniom nogi

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Więcej ...

Rozpoczyna się ostatni miesiąc kampanii przed wyborami prezydenckimi

2025-04-18 11:18

TV Republika

Do wyborów prezydenckich pozostał miesiąc, 18 maja zmierzyć ma się w nich 13 kandydatów. Większość z nich od dawna prowadzi już kampanię, zarówno jeżdżąc na spotkania wyborcze w kraju, jak i prezentując się w mediach społecznościowych. Po świętach kampania wejdzie w kolejny, intensywny etap.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Lourdes: uznano kolejny cud

Kościół

Lourdes: uznano kolejny cud

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...