Reklama

Kościół

Ks. prof. P. Bortkiewicz: Porywanie się na kapłana w imię jakichkolwiek motywów jest szczególnie drastycznym aktem

KS. PROF. DR HAB. PAWEŁ BORTKIEWICZ TCHr

Karol Porwich/Niedziela

KS. PROF. DR HAB. PAWEŁ BORTKIEWICZ TCHr

Stajemy w obliczu bardzo różnych wydarzeń. Musi to jednak ustąpić przed wyrazem wielkiego bólu i protestu związanego ze śmiercią kolejnego kapłana w Kłobucku, 59-letniego księdza Grzegorza Dymka – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk, wykładowca akademicki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jako naród polski stajemy się świadkami kolejnych ataków na duchowieństwo. W Kłobucku doszło do zabójstwa księdza Grzegorza Dymka. To kolejna tragiczna śmierć polskiego duchownego w przeciągu ostatnich miesięcy. Wydarzenia te powinny obudzić nasze sumienia i przypomnieć o naszym człowieczeństwie, ponieważ każde życie jest święta.

– Stajemy w obliczu bardzo różnych wydarzeń. Musi to jednak ustąpić przed wyrazem wielkiego bólu i protestu związanego ze śmiercią kolejnego kapłana w Kłobucku, 59-letniego księdza Grzegorza Dymka. To jest sytuacja, która – jak wspomniał w apelu ksiądz arcybiskup metropolita częstochowski – sprawia, że mamy wrażenie, iż Polska zostaje zdominowana przez kulturę śmierci posuwającą się do brutalnych aktów agresji. Jednym z obiektów tej agresji jest duchowieństwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeczytaj także: Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks. Grzegorza Dymka

W ubiegłym roku byliśmy przez jakiś czas wstrząśnięci śmiercią księdza proboszcza Lecha Lachowicza ze Szczytna. Była to śmierć dokonana w sposób bestialski. Śledczy, którzy prowadzili sprawę, oglądali ciało zabitego kapłana i mówili, że w swoim życiu nie spotkali się z tak zmasakrowanymi zwłokami. Wspominam o tym dlatego, iż stajemy się świadkami wydarzeń, które powinny budzić nasze sumienia, przypominać nam o naszym człowieczeństwie, ale także o tym, iż każde ludzkie życie jest święte.

Porywanie się na kapłana w imię jakichkolwiek motywów jest szczególnie drastycznym aktem, który domaga się z jednej strony solidarności z ofiarami, a z drugiej domaga się stanowczego protestu – oznajmił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Podziel się cytatem

Reklama

14 lutego obchodzimy wspomnienie świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy. Chrystianizowali oni Europę, a tym samym opartą na miłości, solidarności i pojednaniu.

– Cyryl i Metody to ludzie, to ludzie, którzy budowali cywilizację Europy opartą na miłości, solidarności, pojednaniu, zdolności zrozumienia obcego człowieka. Bracia Sołuńscy urodzili się w IX wieku. Byli ludźmi, którzy stanowili pewien pomost kulturowy. Sami z racji swoich zainteresowań, prac w IX wieku, kiedy otrzymali misje pracy w Europie Środkowej i Wschodniej, podjęli pracę w sposób fantastyczny, dokonując zaczątków procesu inkulturacji. Stworzyli podstawy nie tylko ewangelizacyjne, ale i podstawy kulturowe dla wielu krajów słowiańskich. Obaj dokonywali wielkiego dzieła z jednej strony chrześcijaństwa, a z drugiej strony ukazywania go jako zwornika jedności, pojednania między kulturami (…). Cyryl i Metody umieli chrystianizować, dokonywali tego w sposób fantastyczny i fenomenalny, który do dziś pozostaje dla nas wzorem. Kultura, jak to określał Jan Paweł II, jest podstawowym sposobem bytowania człowieka. Można powiedzieć, że w każdej kulturze musi być chrystianidas. Człowiek jest stworzony przez Boga niezależnie od swojego światopoglądu, świadomości. Rolą Kościoła jest wydobywanie tych elementów, które są autentycznie chrześcijańskie, a jednocześnie traktowanie tej kultury jako tworzywa, narzędzia, instrumentu do chrystianizacji. Owaj bracia robili to w sposób znakomity. To spotkało się z różnymi zastrzeżeniami, oskarżeniami – wyjaśnił wykładowca akademicki.

Przeczytaj także: Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Reklama

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz zaznaczył, że jako Polacy jesteśmy narodem pogranicza, o czym mówił św. Jan Paweł II.

– My, będąc w centrum Europy, jesteśmy kulturą pogranicza. Jan Paweł II przedstawił siebie w Santiago de Compostela w taki sposób: „Ja, Jan Paweł II, syn narodu polskiego, łacińskiego pośród Słowian i słowiańskiego pośród Latynów”. Jeżeli chodzi o kulturę zachodnią, to mówimy o kulturze łacińskiej. Tej, która wiąże się z tradycją chrześcijańską, chrześcijaństwem i osadzeniem go w Rzymie. Z drugiej strony papież Polak mówił bardzo mocno o kulturze słowiańskiej, bo ona odegrała i odgrywa w naszej kulturze ogromną rolę, dlatego jego wielki wysiłek, działania, promowanie Cyryla i Metodego jako współpatronów Europy, ukazywały nam Polakom szczególne osadzenie – akcentował bioetyk.

Całą rozmowę z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem można odsłuchać TUTAJ.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-15 16:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Atak nożownika na księdza przed kościołem we Wrocławiu

pixabay.com

Więcej ...

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11
Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

Więcej ...

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką