Reklama

Kościół

Rada KEP ds. Rodziny: Wiara ma znaczenie dla młodych ludzi

Spotkanie Rady KEP ds. Rodziny (Warszawa, 28.02.2025 r.)

BP KEP

Spotkanie Rady KEP ds. Rodziny (Warszawa, 28.02.2025 r.)

Kondycja współczesnej młodzieży była głównym tematem obrad Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny, która obradowała 28 lutego br. w Sekretariacie KEP w Warszawie, pod przewodnictwem abp. Wiesława Śmigla.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczęście jest w rodzinie

Podczas obrad poruszone zostały tematy związane z duszpasterstwem rodzin i z szeroko pojętą troską o rodzinę. „W tym roku pochylaliśmy się zwłaszcza nad propozycją nowego przedmiotu, który pojawił się w zamierzeniach Ministerstwa Edukacji Narodowej czyli Edukacją Zdrowotną, a także mówiliśmy o młodym pokoleniu: co zrobić, aby wesprzeć marzenia młodych ludzi o tym, że chcą mieć rodzinę” - wskazał przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny abp Wiesław Śmigiel. „Chcielibyśmy zmotywować młodych i przekazać im, że szczęście jest w rodzinie, w małżeństwie i również w przekazywaniu życia. Dzieci mogą dać szczęście” - mówił hierarcha.

„W okresie swojego rozwoju, czyli od 12 do 15 roku życia, młodzi potrzebują wsparcia i wskazania na wartość rodziny, ale także wsparcia ich tożsamości płciowej. Takiego wsparcia, które pewne rzeczy im podpowiada, ale nie wprowadza zamętu” - zaznaczył abp Śmigiel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiara ma znaczenie dla młodych ludzi

W swoim wystąpieniu podczas obrad, psycholog dr Szymon Grzelak przedstawił wyniki badań dotyczące młodych ludzi, z których wynika, że młodzi marzą o rodzinie i małżeństwie. „Mówiłem o sprawie kondycji psychicznej młodzieży i czynnikach, które mogą ją chronić, pokazując jak wielkie znaczenie ma wiara, religijność, odniesienie do Boga” - przyznał dr Grzelak. Podkreślił, że z 20 tys. przebadanych osób, wiara ma znaczenie dla ponad połowy.

Reklama

„Młody człowiek, który chociaż czasami kieruje swoje myśli do Boga, ma już trochę lepszą kondycję psychiczną niż ten, który wcale tego nie robi. To jest czynnik, który jest ważny nawet wtedy, kiedy jest to bardzo słabe odniesienie. To wcale nie znaczy, że wszystkich należy czynić wierzącymi na siłę, ale widzieć potencjał, który jest w wierze - także ten potencjał zdrowotny” - mówił dr Grzelak.

Dr Grzelak zauważył w swoim wystąpieniu, że przedmiot Edukacja Zdrowotna nie pomaga w kształtowaniu tożsamości młodych ludzi, ale wręcz przeciwnie, gdyż w czasie, kiedy młodzież najbardziej potrzebuje jasnych wskazań, opieki, troski i wsparcia, w tym okresie otrzymałaby - poprzez ten przedmiot - wiele następnych pytań, co nie pomoże im w podejmowaniu rozsądnych decyzji.

Abp Śmigiel wskazał, że Rada ds. Rodziny pragnie przedstawić wyniki tych badań szerszej opinii publicznej.

Wzmocnić kompetencje rodziców

„Zasadniczy postulat, który wypływa z naszej dyskusji, to jest wzmocnienie kompetencji wychowawczych i intelektualnych rodziców” - ocenił ks. dr Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Ks. Wielądek zaznaczył, że edukacja seksualna powinna być realizowana w sposób intymny. „Jeśli dotykamy intymności, to powinny podejmować się tego osoby, które znają dziecko, a więc rodzice. Mamy świadomość, że dzisiaj wielu rodziców od tego ucieka, bo czują się niekompetentni, bo nie mają właściwej wiedzy” - przyznał.

„Dlatego dzisiaj zastanawiamy się, w jaki sposób wzmocnić kompetencje tych, którzy są najlepszymi edukatorami seksualnymi, czyli rodziców. Rodzice to pierwsze osoby, które powinny nimi być. Oni znają dziecko, wiedzą, na jakim jest etapie rozwoju, wiedzą, w jaki sposób podejść do dziecka, aby nie było to za trudne czy raniące” - podkreślił dyrektor KODR.

Rodzice autorytetem w sprawach miłości

Reklama

Drugie zagadnienie podczas obrad Rady ds. Rodziny przedstawił prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka Wojciech Zięba, który w swoim wystąpieniu podjął zagadnienie, w jaki sposób można dzisiaj budować pośród młodych ludzi kulturę afirmacji i szacunku dla ludzkiego życia.

„Pan Zięba wskazywał na to, że wśród dzieci i młodzieży nadal największym autorytetem w sprawach miłości, przekazywania życia cieszą się ich rodzice, a nie nauczyciele, edukatorzy czy przedstawiciele Kościoła hierarchicznego” - zaznaczył abp Śmigiel. Dodał, że należy wspierać rodziców za pomocą różnych materiałów, które pomogłyby im fachowo rozmawiać na te tematy ze swoimi dziećmi.

Duchowa Adopcja Małżeństw i akcja Rozmodlić małżeństwa

Po obradach Rady ds. Rodziny abp Wiesław Śmigiel spotkał się z małżonkami Katarzyną i Szymonem Laskowskimi, inicjatorami Duchowej Adopcji Małżeństw. Jest to inicjatywa online, która ma na celu zapewnienie duchowej pomocy małżonkom w kryzysie, poprzez skojarzenie dwóch par małżeńskich, z których jedna prosi o modlitwę, a druga się modli na mocy sakramentu małżeństwa. Więcej o inicjatywie: www.adopcjamalzenstw.pl.

Dopełnieniem tej inicjatywy jest jej siostrzana, ogólnopolska akcja „Rozmodlić małżeństwa”, pod hasłem: „Modlić się razem, aby być razem”, która rusza w Środę Popielcową 5 marca br. „W okresie Wielkiego Postu chcemy dać okazję małżonkom, aby zechcieli podjąć wyzwanie wielkopostne rozpoczęcia wspólnej modlitwy” - przyznała Katarzyna Laskowska. Więcej o akcji: www.rozmodlic-malzenstwa.pl.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-01 06:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Komisja Duszpasterstwa KEP pracuje nad instrukcją o przygotowaniu rodziców i chrzestnych

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Duszpasterstwa KEP opracowuje nową instrukcję o przygotowaniu rodziców i chrzestnych i o udzielaniu chrztu św. dzieciom. Pracuje także nad stanowiskiem w sprawie troski o zachowanie świątecznego charakteru niedzieli – przekazało PAP biuro prasowe Episkopatu.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Zimbabwe: duchowe wsparcie klarysek dla cierpiących

2025-07-25 18:30
Siostry klaryski z Waterfalls w Zimbabwe

archiwum Sióstr Klarysek, Waterfalls, Zimbabwe/Vatican Media

Siostry klaryski z Waterfalls w Zimbabwe

Klaryski z Zimbabwe, choć są mniszkami klauzurowymi i w dużej mierze są niewidoczne, po cichu kształtują życie otaczających je ludzi przez modlitwę kontemplacyjną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...