Poznaj historię Chrystusa z warszawskiej archikatedry
Ł. K.
Łukasz Krzysztofka/Niedziela
To okazja do usłyszenia nie tylko legendy o cudownym Panu Jezusie z warszawskiej fary, ale przede wszystkim zgłębienia historii najwybitniejszego działa sztuki na Mazowszu. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na piątkowe oprowadzania po Kaplicy Baryczków.
Spotkania, które związane są z przypadającą w tym roku 500. rocznicą sprowadzenia do Warszawy baryczkowskiego krucyfiksu, rozpoczną się jutro - 14 marca - i w okresie Wielkiego Postu będę odbywać się co tydzień w piątki do 11 kwietnia włącznie.
Od 25 kwietnia do 12 września spotkania będę realizowane w wyznaczone piątki. W planach Muzeum jest także oprowadzanie w języku angielskim. Możliwe jest również zamówienie oprowadzania dla grupy w innym terminie.
Oprowadzania są bezpłatne i nie wymagają zapisów. Początek spotkania w każdy piątek od jutra do 11 kwietnia o godz. 15.30.
„Krzyż Baryczkowski po trzykroć Cudowny”. Esej biskupa Michała Janochy
Bp Michał Janocha/ archwwa.pl
pl.wikipedia.org
"Jako dzieło sztuki jest cudem artystycznym. Jego istnienie w mieście skazanym na nieistnienie jest cudem historycznym. Jego nieprzerwany przez pięć stuleci kult, który można opisać, oraz indywidualne doświadczenia Spotkania, których nie można opisać – są cudem teologicznym" - pisze bp Michał Janocha.
Większość biskupów w Polsce wydała warunkową dyspensę na piątek 2 maja
2025-05-02 08:33
PAP
Adobe Stock
Większość biskupów w Polsce, w tym metropolita warszawski, gdański, białostocki i przemyski, wydali dekrety dotyczące dyspensy od wstrzemięźliwości spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Wiernych zobowiązano w zamian np. do modlitwy za ojczyznę, pokój na świecie, czy jałmużny