Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Z pewnością był człowiekiem nadzwyczajnym

Biuro Prasowe AK

    – Św. Józefie – wspieraj nas, wspieraj nasze miasto, aby pozostało wierne tradycji Kościoła, wierne Chrystusowi – modlił się kard. Stanisław Dziwisz 19 marca w sanktuarium św. Józefa przy ul. Poselskiej w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– To miejsce nie jest jakimś wielkim sanktuarium, ale jest ważnym kościołem na planie duchowego życia tego miasta. Tu bowiem, dzień po dniu, przychodzą ludzie, by szukać dróg wyjścia z trudnych sytuacji życia i – jak wielu mówi – nie proszą na próżno. Z ufnością oddajemy się w opiekę człowieka sprawiedliwego, w którego mocy jest uczynienie możliwym tego co niemożliwe – mówił kustosz o. Nazariasz Popielarski OFM, witając na początku Mszy św. kard. Stanisława Dziwisza w sanktuarium św. Józefa. Metropolita krakowski senior zapowiedział, że będzie modlił się do Oblubieńca Maryi w intencji Kościoła i o zdrowie dla papieża Franciszka.

Reklama

Na początku homilii kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że w 1714 r., kiedy Rzeczpospolita zmagała się z wojną i innymi kataklizmami, rada miejska obrała za patrona Krakowa św. Józefa, a Stolica Apostolska w następnym roku zatwierdziła ten wybór. – Zawsze prezydent miasta i jego współpracownicy przychodzili na Mszę św. do kościoła Mariackiego. Szkoda, że ta piękna tradycja się skończyła. Mamy nadzieję, że kiedyś powróci – mówił metropolita krakowski senior. – Dzieje ostatnich trzystu lat przekonują nas, że warto było zawierzyć wszystkie trudne sprawy orędownictwu Opiekuna Syna Bożego, troskliwego Obrońcy Chrystusa i Głowy Najświętszej Rodziny – dodawał, wskazując, że dziś Kraków jest znaczącym ośrodkiem nauki i kultury, znanym w całym Kościele i świecie jako duchowe centrum Bożego Miłosierdzia oraz jako miasto św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komentując liturgię Słowa, kardynał zauważył, że najważniejszy rozdział w życiu Józefa zaczął się od spotkania z Maryją. Metropolita senior zaznaczył, że Ewangelie nie zapisały ani jednego słowa św. Józefa, ale ponieważ był wybrankiem Maryi, to z pewnością był człowiekiem nadzwyczajnym. – Bo kogóż innego mogła wybrać Maryja? Znamy przecież Jej duchową sylwetkę, Jej nadzwyczajną osobowość. Znamy Jej wrażliwość, Jej całkowite otwarcie na sprawy Boga i człowieka. Znamy Jej serce. Czyż serca Maryi i wybranego przez Nią Józefa nie biły w jednym rytmie pięknej, czystej, głębokiej miłości? – pytał kardynał.

Rozważając dramatyczną sytuację, w jakiej znaleźli się Maryja i Józef, próbę, której zostali poddani, kard. Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę na wiarę świętego. – Wyrażała się ona w zaufaniu Bogu, ale także w czynach, w dyspozycyjności, gotowości spełnienia woli Bożej – mówił metropolita senior, zaznaczając, że o taką wiarę powinni starać się w swoim życiu osobistym wszyscy chrześcijanie. – Do nas należy trud odczytania woli Bożej. Potrzebna jest do tego wewnętrzna wrażliwość i przejrzystość, otwarcie się na Boga w modlitwie, odczytywanie znaków czasu, a także gotowość, by Bogu nie odmówić niczego – podkreślał.

Kardynał zaznaczył, że podobną duchową postawą i dyspozycyjnością odznaczał się św. Jan Paweł II. Wieloletni osobisty sekretarz Ojca Świętego przypomniał, że kard. Karol Wojtyła jako pasterz Kościoła krakowskiego przybywał często do sanktuarium przy Poselskiej. Jako papież modlił się codziennie litanią do św. Józefa, którą znał na pamięć, powierzając mu sprawy Kościoła oraz poświęcił św. Józefowi też piękną i głęboką adhortację apostolską „Redemptoris Custos”.

– Również i my powierzmy św. Józefowi wszystkie nasze sprawy osobiste i rodzinne, społeczne i narodowe. Polećmy nasz Kraków i naszą ojczyznę, która potrzebuje naszego wsparcia modlitewnego poprzez św. Józefa – zachęcał kardynał, podkreślając, że opiekun Jezusa jest niezawodnym orędownikiem. – Św. Józefie – wspieraj nas, wspieraj nasze miasto, aby pozostało wierne tradycji Kościoła, wierne Chrystusowi. Ucz nas postawy zawierzenia i prawdziwej miłości pośród wszystkich zmagań i wyzwań, przed jakimi stajemy w dzisiejszym świecie, niełatwym, zagrażającym nam także wojną. Bądź towarzyszem w naszym pielgrzymowaniu do domu Ojca – modlił się metropolita senior.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2025-03-20 23:13

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

2025-05-19 08:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Czy niebo istnieje naprawdę? Śledztwo dziennikarskie dotyczące życia po śmierci

2025-05-22 21:21

Adobe Stock

Co dzieje się z człowiekiem po śmierci ciała? Czy niebo naprawdę istnieje? Zapraszamy na lekturę fragmentu nowości Wydawnictwa eSPe: „Sprawa nieba. Śledztwo dziennikarskie dotyczące życia po śmierci”.

Więcej ...

Bydgoszcz: konferencja nt. opieki psychologicznej i duchowej dla pacjentów onkologicznych

2025-05-23 19:05

KAI

„Wiara czyni cuda, góry przenosi. I to, co państwo robią z psychiką pacjentów chorych na nowotwory, jest nie do przecenienia” – powiedział prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Dziś świętowano tam 15-lecie działalności Zespołu Wsparcia Duchowego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Czy niebo istnieje naprawdę? Śledztwo dziennikarskie...

Wiara

Czy niebo istnieje naprawdę? Śledztwo dziennikarskie...

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Kościół

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...