Reklama

Niedziela Sandomierska

Brama Bieszczad

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasz Dom położony jest tuż za umowną granicą rozdzielającą Beskid Niski i Bieszczady Zachodnie na linii rzeki Osławy i torów kolejowych Zagórz-Łupków, opowiada ks. Adam Lechwar, kierownik oazowego ośrodka „Brama Bieszczad”. Jest to doskonałe miejsce wypadowe dla różnych wycieczek pieszych, samochodowych, czy autokarowych. W pobliżu znajduje się wiele ciekawych miejsc jak: Zalew Myczkowski i Soliński, czy Komańcza – miejsce internowania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Do miejsc wartych odwiedzenia należą Sanktuaria Maryjne w Zagórzu, Polańczyku i Jasieniu oraz wiele cerkiewek greko-katolickich zaadoptowanych dziś w ogromnej większości na kościoły katolickie. Na uwagę zasługuje słynne w Polsce Szybowisko w Bezmiechowej, synagoga w Lesku, skansen i muzeum w Sanoku, a przede wszystkim piękna bieszczadzka przyroda z wilkami i żubrami, które przy sroższej zimie podchodzą blisko zagród ludzkich – jednym tchem wymienia ks. Adam.

I jest nasz…

Od 2006 r. ze wsparciem wielu osób z Ruchu Światło-Życie naszej diecezji ośrodek próbuje organizować własną bazę materialną. Starania te prowadzone są poprzez Fundację „Światło-Życie” ośrodek w Sandomierzu. Fundacja, która jest dysponentem ośrodka, podjęła się najpierw nabycia tego miejsca, a następnie jego adaptacji z budynku szkoły, na Młodzieżowy Ośrodek Turystyczny „Brama Bieszczad”. Wykorzystano przy tym środki pomocowe z Unii Europejskiej. Ks. Adam opowiada: – To było duże wyzwanie, gdyż cały kosztorys projektu opiewał na sumę ok. 2, 5 miliona zł. 30 proc. tej kwoty musiał stanowić wkład własny, który pomogło nam zorganizować wielu ludzi dobrej woli. Największą pomoc w tym zakresie otrzymaliśmy z Kurii Biskupiej w Sandomierzu, za co bardzo serdecznie dziękuję biskupowi Krzysztofowi. Serdeczne podziękowania kieruję również do oazowiczów, którzy nie tylko finansowo, ale także modlitwą oraz jako wolontariusze swoją pracą tworzyli to miejsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla Oazy, ale nie tylko

– Ośrodek w Olchowej, należący do Fundacji Światło-Życie, ma ze swego założenia służyć w pierwszym rzędzie Ruchowi oazowemu naszej diecezji – informuje s. Iwona Oraniec, diecezjalna moderatorka Ruchu Światło-Życie. – Organizując spotkania formacyjne, staramy się zatem jak najczęściej korzystać z uroków tego miejsca. W okresie letnim odbywają się tam oazy wakacyjne, w ciągu roku natomiast Oazy Modlitwy oraz spotkania formacyjne dla animatorów. Ośrodek z dnia na dzień nabiera blasku, stąd też liczba spotkań zapewne również będzie wzrastać.

Ks. Lechwar dopowiada: – Dom ma służyć szeroko pojętej odnowie człowieka. Zatem, mimo że w nazwie mamy użyty przymiotnik „młodzieżowy”, naszą ofertę kierujemy do parafii, szkół, różnego typu organizacji, wspólnot, a także osób indywidualnych, które chcą znaleźć odrobinę ciszy i łatwego dostępu do bieszczadzkich szlaków. Organizujemy oazy, rekolekcje, dni skupienia, spotkania integracyjne, warsztaty, konferencje, kolonie, zimowiska, zielone i białe szkoły. Teren, na którym jest położona nasza baza, jest bardzo atrakcyjny turystycznie, kulturowo i historycznie. Helena Lis, menedżer ośrodka, dodaje: – Oferta nie jest skierowana tylko do grup kościelnych, ale do wszystkich zainteresowanych, a także do osób prywatnych.

Zaczyna tętnić życiem

Do Olchowej zaczynają przyjeżdżać nie tylko grupy z diecezji, ale również z innych stron Polski. Lokalizacja przyciąga szukających ciszy i piękna wędrowców. W kronice Ośrodka znajdujemy wpisy od grup parafialnych z Gawłuszowic, Opatowa, Nowej Dęby, Tarnobrzega, Sandomierza, Zaleszan, Ostrowca Świętokrzyskiego, Tuszowa Narodowego czy Woli Raniżowskiej. Do bierzmowania przygotowywali się gimnazjaliści z Godziszowa i Raniżowa. Ruch Światło-Życie zorganizował rekolekcje wakacyjne dla młodzieży i rodzin oraz Patriotyczną Oazę Modlitwy i podsumowujące powakacyjne spotkanie animatorów. Spoza diecezji można było spotkać studentów z Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” z Krakowa i parę grup z diecezji rzeszowskiej oraz archidiecezji przemyskiej albo Stowarzyszenia „Siemacha” z Krakowa. Natrafiamy również na wpisy kleryków z Seminarium Rzeszowskiego i gości indywidualnych, np. z Warszawy.

Reklama

W ostatnich dniach Olchowa tętniła życiem za sprawą przyjeżdżających na wypoczynek feryjny. Organizatorem takiego turnusy był m.in. ks. Marcin Świeboda, moderator wspólnoty przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu. Ks. Marcin podkreśla: – W czasie pobytu uczestniczyliśmy w spotkaniach formacyjnych, codziennej Eucharystii oraz wieczornych adoracjach. Odwiedziliśmy Komańczę, wspinaliśmy się na Kamień Leski. Młodzi zawierzali swoją przyszłość w zagórskim Sanktuarium. W galerii artysty Zdzisława Pękalskiego w Hoczwi uczestnicy ferii zapoznali się z miejscową kulturą, podziwiali umiejętności szybowników w Bezmiechowej, odwiedzili także Myczkowce i Solinę. Wizyta w Muzeum przy Kolegium Jezuickim w Starej Wsi uzmysłowiła nam potrzebę ewangelizowania w różnych środowiskach. Turnus krótko podsumowała Weronika: – Do tej pory inaczej myślałam o Kościele. Nierzadko nudziłam się na modlitwie, a ten wyjazd pozwolił wielu z nas odkryć, jak dużo w przeżywaniu Mszy św. zależy od nas. Mam nadzieję, że na wakacjach rodzice pozwolą mi wziąć udział w oazie.

Plany na przyszłość

– Oczywiście są – podkreśla pani menedżer. – Cały czas pracujemy przede wszystkim nad promocją miejsca i Ośrodka. Szukamy grup, które chciałyby przyjechać, przedstawiamy ofertę, żeby to miejsce służyło przez cały rok. Jesteśmy otwarci na wszelakie propozycje współpracy. Dodaje również: – lokalizacja w przedsionku Bieszczad, w niedalekiej odległości do ciekawych miejsc, ciekawa topografia terenu z pięknymi miejscami na wypady piesze i samochodowe, życzliwi ludzie w samej Olchowej, dzielący się swoimi umiejętnościami z przyjeżdżającymi do Ośrodka, to tylko niektóre atrakcje. Jest to jednocześnie pole do działania w przyszłości. Planujemy nawiązanie współpracy z miejscowymi artystami oraz osobami na wsi, które mają coś do powiedzenia o tradycjach tego rejonu. Ale przede wszystkim wskazać chcemy na ciszę, spokój, czyste powietrze, czy piękno rozgwieżdżonego nocą nieba – podkreśla Helena.

Reklama

W najbliższej przyszłości planowane są również różnego typu warsztaty, jak chociażby: „Animacji Dobrej Zabawy”, „Animacji Rozwoju Lokalnego” dla mieszkańców Olchowej, „Kulinarne łączenie pokoleń” oraz „Spotkania Kominkowe”, przedstawiające kulturę, tradycję, język tego regionu, „Olchowski Piknik Rodzinny” w lipcu, spotkanie dawnych członków Ruchu – animatorów Oazy, Oazy Modlitwy przed I stopniem i inne.

* * *

Fundacja „Światło-Życie” ośrodek w Sandomierzu
ul. Mariacka 8
27-600 SANDOMIERZ
kom. 698 626 985
e-mail: motbramabieszczad@gmail.com
BGŻ 0/Sandomierz, nr konta:
10 2030 0045 1110 0000 0191 0340
Fundacja posiada stronę
www.sandomierz.oaza.pl/fundacja.
Ośrodek ma również swój Fan Page
na portalu społecznościowym:
www.facebook.com/MOTBramaBieszczadOlchowa.

Istnieje możliwość odliczenia 1% podatku dochodowego z podaniem na formularzu PIT danych naszej Fundacji:
KRS 0000071891 oraz w rubryce inne informacje: „Dla Ośrodka w Sandomierzu”

* * *

Odległości z Olchowej:

30 km – Solina

9 km – Zagórz (sanktuarium Matki Bożej Nowego Życia i ruiny klasztoru Karmelitów Bosych)

10 km – Lesko (synagoga, kirkut, „Słodki Domek”)

Reklama

19 km – Myczkowce (Ogród Biblijny, Park Miniatur Cerkwi, Mini Zoo)

15 km – Hoczew (Galeria Zdzisława Pękalskiego)

16 km – Bezmiechowa (szybowisko)

10 km – Weremień (stok narciarski i szybowisko)

56 km – Połonina Wetlińska, 65 km – Połonina Caryńska

33 km – Ustrzyki Dolne (basen, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego)

26 km – Komańcza (Izba Pamięci kard. Wyszyńskiego)

18 km – Zwierzyń (cudowne źródełko, przejście przez San)

41 km – Przejście graniczne polsko-ukraińskie Krościenko-Smolnica

Podziel się:

Oceń:

2014-03-06 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk do Ruchu Światło-Życie

Bądźcie Sługami Ewangelii pomagając innym na drodze wiary – zaapelował do członków Ruchu Światło-Życie bp Marek Solarczyk.

Więcej ...

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

Więcej ...

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...