Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II był apostołem Bożego Miłosierdzia

2025-04-08 08:29
Kard. Stanisław Dziwisz

Vatican News/Ks. Marek Weresa

Kard. Stanisław Dziwisz

Życie Jana Pawła II, a wcześniej Karola Wojtyły, było bardzo mocno związane z tajemnicą Bożego Miłosierdzia – mówi Vatican News kard. Stanisław Dziwisz, były osobisty sekretarz papieża. Dodaje, że polski papież czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Stanisław Dziwisz podzielił się swoją refleksją podczas pobytu w Rzymie w czasie uroczystości związanych z 20. Rocznicą śmierci Jana Pawła II.

Odkrył orędzie Faustyny w Solwayu

Były sekretarz kard. Wojtyły, a potem papieża Jana Pawła II przypomniał, że Wojtyła zetknął się z przesłaniem przekazanym przez siostrę Faustynę już w młodości, w czasie wojny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„On odkrył tę tajemnicę jako młody chłopak, pracujący jeszcze w Solvayu w Krakowie. Po pracy szedł do sióstr i tam się dowiedział o siostrze Faustynie. Potem ta tajemnica Bożego Miłosierdzia była w nim, a on czuł wręcz obowiązek, że należy ją pogłębić i podzielić się nią ze światem” – mówi kard. Dziwisz. „Tym bardziej, że siostra Faustyna zostawiła Dzienniczek, w którym zapisane są przesłania dla świata i trzeba było to światu przekazać” – dodaje.

Były przeciwności

Kardynał przyznaje, że nie było to łatwe zadanie. „Byli ludzie – także i w Kościele – którzy byli przeciwni nabożeństwu do Bożego Miłosierdzia. Także w Polsce. Mówili, że wystarczy nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, po co nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia?” – przypomina hierarcha.

Reklama

Dodaje jednak, że Wojtyła pamiętał, iż w Dzienniczku s. Faustyny jest napisane, że jeżeli ludzkość nie zwróci się do Bożego Miłosierdzia, nie będzie pokoju. „Doświadczamy tego. Dzienniczek był napisany, przekazany przez Pana Jezusa, przed wojną – przyszła wojna. Tak że to Miłosierdzie i nabożeństwo do niego jest bardzo związane z historią radosną i bolesną naszej ojczyzny” – mówi kard. Stanisław Dziwisz.

Apostołowie Bożego Miłosierdzia

Dodaje, że świat to zrozumiał. Dziś w świecie panuje bowiem wielkie nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. Również w Polsce powstały kościoły, wspólnoty Miłosierdzi, a to nabożeństwo łączy się też z postacią Jana Pawła II. „Faustyna bowiem i Jan Paweł II stali się apostołami Bożego Miłosierdzia. Miłosierdzie ich połączyło. Jeśli się mówi o Janie Pawle II, nie można zapominać innego apostoła, którym była siostra Faustyna. W Krakowie staramy się bardzo pamiętać o tym: Faustyna i ten, który przejął od Faustyny orędzie

Przypomina, że Faustyna zmarła, kiedy miała 30 lat, nie znała wpływowych ludzi. Nie mogła sama przekazać światu orędzia, które usłyszała. Trzeba było kogoś, kto by jej misję podjął i przekazał światu. Tą osobą okazał się kardynał Karol Wojtyła, a potem papież Jan Paweł II.

„Nie było łatwo także jeśli chodzi o święto Bożego Miłosierdzia. Nawet w Rzymie byli kardynałowie, którzy mówili: «Po co?» A Jan Paweł II mówił, że jeśli Jezus ukazywał się Faustynie i przekazał to przesłanie, to my, jesteśmy zobowiązani być świadkami tego orędzia i tego przekazu” – podsumowuje kard. Dziwisz.

Symfonia Miłosierdzia

Reklama

Kard. Stanisław Dziwisz, podobnie, jak wielu innych hierarchów Kościoła w Polsce i na świecie, jest jednym z patronów honorowych wielkiego wydarzenia Symfonia Miłosierdzia, które odbędzie się w Krakowie, w Łagiewnikach 26 kwietnia, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego.

Będzie to koncert i cuwanie modlitewne z udziałem 200 artystów z całego świata. Uczestnicy wykonają w 16 językach symfonię skomponowaną przez Bartłomieja Gliniaka do słów z Dzienniczka s. Faustyny. Wydarzenie będzie się jednocześnie odbywać na 6 kontynentach – w Krakowie, Rzymie i sanktuariach w innych częściach globu.

Organizatorom Symfonii Miłosierdzia pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

40. rocznica wygłoszenia papieskiej Ewangelii pracy

Karol Porwich/Niedziela

Praca ludzka stoi pośrodku całego życia społecznego. Poprzez nią kształtuje się sprawiedliwość i miłość społeczna, jeżeli całą dziedziną pracy rządzi właściwy ład moralny. Jeśli tego ładu brak, na miejsce sprawiedliwości wkrada się krzywda, a na miejsce miłości nienawiść – mówił 40 lat temu w Katowicach papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Bez Jezusa jesteśmy skazani na niezrozumienie naszego życia

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 24, 13-35.

Więcej ...

Narodowy Marsz Życia 2025

2025-04-23 10:05

mat. prasowy

27 kwietnia 2025 r. w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia. Jest on coroczną manifestacją na rzecz życia i rodziny i świętem wszystkich, dla których te wartości są ważne. W ubiegłym roku, w reakcji na próbę obalenia prawa chroniącego życie, Marsz zgromadził kilkadziesiąt tysięcy uczestników i był największą od wielu lat manifestacją na rzecz obrony życia w Polsce. Niestety tamte zagrożenia nie minęły, a doszły do nich następne, związane przede wszystkim z atakiem na wychowaniem dzieci w szkole, wolność słowa oraz osoby, dzieła i instytucje ważne dla Polski i cywilizacji życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Polski kardynał będzie pomagał kamerlingowi Kościoła

Kościół

Polski kardynał będzie pomagał kamerlingowi Kościoła

Sobota dniem żałoby narodowej w Polsce

Wiadomości

Sobota dniem żałoby narodowej w Polsce

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża