Reklama

Niedziela w Warszawie

Z wiarą i pamięcią

2025-04-10 20:52

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej modlono się za jej ofiary i otwarto wystawę poświęconą śp. ks. prof. Ryszardowi Rumiankowi, rektorowi UKSW, który zginął pod Smoleńskiem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ekspozycję, którą przygotowali pracownicy Biblioteki UKSW, otworzył uroczyście ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

- Katastrofa smoleńska to była wielka tragedia nie tylko dla naszej Ojczyzny, ale także dla naszego uniwersytetu, gdyż straciliśmy wtedy rektora. Po 15 latach pamiętamy ten dramatyczny moment. Bardzo się cieszę, że powstała ta wystawa, bo dla najmłodszego pokolenia ta katastrofa to już historia. Dlatego mamy obowiązek mówienia o tym wydarzeniu i wspominania osób, które tworzyły ten uniwersytet. Zorganizowanie tej wystawy to piękna inicjatywa, za którą serdecznie dziękuję Bibliotece UKSW – powiedział w trakcie otwarcia ekspozycji ks. prof. Czekalski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wcześniej w kaplicy uniwersyteckiej odprawiona została koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Czekalskiego w intencji śp. ks. prof. Rumianka i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

W homilii ks. prof. Henryk Skorowski, były rektor UKSW, który objął funkcję bezpośrednio po tragicznie zmarłym ks. prof. Rumianku, nawiązał do słów utworu Zbigniewa Preisnera: „I przekonaj, że to ma sens, że nie trzeba żałować przyjaciół…”.

Reklama

- Słowa te stały się skargą skierowaną do Boga 15 lat temu przez wielu z nas. Przekonaj, jaki sens miała śmierć 96 wspaniałych osób, odpowiedzialnych za różne areopagi naszego życia politycznego, społecznego, kulturowego, kościelnego, wojskowego czy naukowego. Mówi się, że czas leczy rany. Czas niczego nie leczy, jedynie zabliźnia rany, a ślady pozostają - mówił ks. prof. Skorowski.

Podkreślił, że w świetle wiary jesteśmy w stanie wytłumaczyć wiele wydarzeń, „takich, z których Bóg układa wielką historię, mozaikę, która ma swoją logikę, ale której do końca tutaj na ziemi nie poznamy.”

- Wiara bowiem to „wiara w Boga” i „wiara Bogu”. Wtedy, w obliczu tej strasznej tragedii, nie straciliśmy wiary, że On jest, zostało nadwyrężone jednak zaufanie, które pokładamy w Bogu (…) Czasami łatwo przyjąć, że On jest, ale ciężko przyjąć dlaczego taką czy inną drogą nas prowadzi - wskazywał kaznodzieja.

Ks. prof. Skorowski zaznaczył, że na śmierć ofiar katastrofy smoleńskiej możemy patrzeć przez perspektywę uczniów idących do Emaus. Podkreślił, że to byli ludzie, którzy położyli swoją nadzieję w Bogu i Mu zaufali.

- Potem przyszedł Wielki Piątek, podczas którego pochowali nie tylko swojego Mistrza ale i swoją nadzieję. Stali się ludźmi bez nadziei i ta wędrówka do Emaus była donikąd. Ale Jezus ich na nowo spotkał i przywrócił nadzieję. A więc drogą od nadziei poprzez beznadzieję aż do nowej nadziei. Tak też odbieram ten czas po tragedii i tę pielgrzymkę, którą rok po katastrofie odbyliśmy do Smoleńska jako wspólnota akademicka – wspominał ks. prof. Skorowski.

Reklama

Dodał, że kiedy stanął w Smoleńsku, w miejscu, gdzie rozbił się samolot, odrzucił tę skargę „i przekonaj, że to ma sens” i dotknął elementu nowej nadziei „podtrzymuj nadzieję, że to miało sens”.

- Pomyślałem wtedy, że Bóg układa tę swoją mozaikę z „kamieni świata kultury i natury”, a także z wielkiego bogactwa tych ludzi, którzy zginęli, a którą my odczytamy na końcu świata. Zrozumiałem wtedy, że życie człowieka jest nie tylko przemijaniem, ale twórczością. (…) W akcie stwórczym Bóg mówiąc: „czyńcie sobie ziemię poddaną”, wezwał nas do tego, abyśmy tworzyli kulturę w potrójnym wymiarze: kształtowania rzeczywistości, w której żyjemy, tworzenia relacji międzyludzkich i tworzenia siebie - podkreślał kaznodzieja.

Wspominając tragicznie zmarłego ks. prof. Ryszarda Rumianka, zaznaczył, że dbając o naukę i ekonomię, tworzył on także relacje międzyludzkie oparte na humanizmie chrześcijańskim. - To był ontologicznie dobry człowiek, „naukowość” nigdy nie przesłoniła mu człowieka – akcentował ks. prof. Skorowski.

Na otwartej dziś wystawie przed Aulą im. św. Jana Pawła II zaprezentowano archiwalne zdjęcia śp. ks. prof. Rumianka, przedstawiono jego drogę na ATK i UKSW, dorobek naukowy oraz liczne publikacje, a także wspomnienia m.in. śp. kard. Józefa Glempa, kard. Kazimierza Nycza, abp. Henryka Hoserca SAC i rzeczy osobiste śp. ks. Rumianka. Zobaczyć można także film „Testament – poszukiwanie sensu śmierci ks. prof. Ryszarda Rumianka, Rektora UKSW” w reżyserii ks. prof. Jana Przybyłowskiego z 2015 r.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu skierował do wiernych Słowo pożegnalne po śmierci papieża Franciszka

2025-04-21 15:01

Karol Porwich/Niedziela

Przez ponad 12 lat prowadził wspólnotę Kościoła, naśladując w posługiwaniu Piotrowym wzór biedaczyny z Asyżu - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w Słowie pożegnalnym po śmierci Ojca Świętego Franciszka.

Więcej ...

10 najważniejszych wydarzeń pontyfikatu

2025-04-21 10:50

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 do Pana. Miał 88 lat. Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który od 13 marca 2013 był 266. biskupem Rzymu, miał w chwili wyboru 76 lat i do tego czasu przez 16 lat był metropolitą swego rodzinnego miasta - Buenos Aires. Publikujemy 10 kluczowych wydarzeń pontyfikatu.

Więcej ...

Wierni wspominają Franciszka: przywrócił skromność, promował wspólnotę, pokazywał, że Chrystus żyje

2025-04-22 07:24

PAP/EPA/STRINGER

Franciszek walczył przeciwko nierówności i wykluczeniu, kładł nacisk na skromność i troskę o potrzebujących, zbliżył Kościół do ludzi, pokazywał, że Chrystus żyje – powiedzieli PAP uczestnicy mszy w intencji zmarłego papieża w katedrze w La Placie w Argentynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Zmarł Papież Franciszek, czas rozpoczynania procesów,...

Kościół

Zmarł Papież Franciszek, czas rozpoczynania procesów,...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę