Reklama

Niedziela Lubelska

Śniadanie Wielkanocne Caritas. Czas nadziei

2025-04-22 04:35

Paweł Wysoki

Im bliżej jesteśmy Chrystusa, tym bliżej jesteśmy siebie nawzajem – powiedział abp Stanisław Budzik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Lublinie, na placu przed „Domem nadziei” Caritas, w Wielką Sobotę przed południem zgromadziło się ok. 500 osób ubogich i samotnych, aby wspólnie pomodlić się i podzielić jajkiem oraz radością Świąt Wielkanocnych. Gościom służyło ok. 50 wolontariuszy. – To spotkanie z Chrystusem, który przemienia nasze życie. Miał moc powstać z martwych, ma moc także nas przemienić, przybliżyć do Siebie i do siebie nawzajem – powiedział metropolita.

Jak wyjaśnił ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, wśród zgromadzonych znalazły się osoby, które nie mają już nikogo w swojej najbliższej rodzinie, a więc potrzebują przy okazji świąt wspólnoty, która przypomina szczególnie o tej rodzinnej atmosferze, jak i osoby, które po prostu potrzebują wsparcia materialnego, najbardziej podstawowego. – Tworzymy tu świąteczną wspólnotę, dajemy chociaż namiastkę rodzinnego ciepła, a także oferujemy pomoc w postaci paczek z produktami spożywczymi z dłuższym terminem przydatności do spożycia. Produkty zostały zebrane w głównej mierze przez naszych wolontariuszy podczas marcowej zbiórki żywności „Tak. Pomagam!” – powiedział ksiądz dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Arcybiskup Stanisław Budzik podkreślił, że Święta Zmartwychwstania Chrystusa to najważniejsze święta, do których przygotowywaliśmy się przez 40 dni Wielkiego Postu, a Wielka Sobota, w którą organizowane jest co roku Śniadanie Caritas, to czas Triduum Paschalnego, trzech niezwykłych dni, najważniejszych dla naszej wiary. - Chcemy poświęcić wielkanocny posiłek, bo Chrystus Zmartwychwstały, kiedy ukazał się Apostołom i kiedy przyszedł do nich, spożył z nimi wieczerzę, aby udowodnić, że nie jest duchem, że naprawdę zmartwychwstał. My także chcemy na pamiątkę tej wieczerzy, na pamiątkę tych spotkań z Jezusem Chrystusem, spotkać się i złożyć sobie nawzajem serdeczne życzenia, abyśmy się spotkali z Chrystusem, który przemienia nasze życie, który ma moc powstać z martwych i ma moc także przemienić nasze serca, i przybliżyć się do Niego i do siebie nawzajem. Bo im bliżej jesteśmy Chrystusa, tym bliżej jesteśmy siebie nawzajem – powiedział.

Składając wszystkim życzenia, abp Stanisław Budzik przypomniał, że w Roku Jubileuszowym najważniejszym słowem jest „nadzieja”. Jak zapewnił, nadzieja pokładana w Bogu zawieść nie może. Bez nadziei nie można żyć; człowiek który stracił nadzieję, traci sens życia. Nadzieje pokładane w człowieku mogą zawodzić, ale nadzieja złożona w Chrystusie nie przemija, pomaga żyć i kochać. – Niech Zwycięzca śmierci, piekła, szatana i wszelkiego zła, Ten który ciemność zamienia na światło, a nienawiść na miłość, umacnia nadzieję i przynosi dar pokoju. Niech powie każdej i każdemu z was: nie lękaj się, jestem z tobą, zmartwychwstałem dla ciebie, ciągle się o ciebie troszczę, nie trać nadziei! Życzę wszystkim, aby Chrystus przyniósł właśnie pokój serca i nadzieję, która zawieść nie może – powiedział metropolita.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212



Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Jakie znaczenie ma wybór imienia przez papieża?

2025-05-06 13:03

Vatican Media

Zastąpienie imienia chrzcielnego papieskim zakorzeniło się na przestrzeni wieków w historii Kościoła jako pierwsza decyzja, którą podejmuje nowowybrany papież. I choć w pierwszym tysiącleciu niewielu papieży posługiwało się innym, niż chrzcielne, imieniem, to tradycje tej zmiany sięgają początków chrześcijaństwa i opisanej na kartach Ewangelii sceny, w której Jezus zmienił imię swojego pierwszego przyszłego następcy, apostoła Szymona na imię Piotr.

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

Prymas do rzeczników diecezjalnych: komunikacja potrzebuje poznania, a poznanie bliskości

2025-05-06 15:13
Prymas Polski i rzecznicy diecezjalni

Episkopat News

Prymas Polski i rzecznicy diecezjalni

„Dobra komunikacja nie może być oparta na domyślaniu się i jakimś osobistym wyczuciu sytuacji. Dobra komunikacja potrzebuje poznania, a poznanie bliskości” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do rzeczników diecezjalnych uczestniczących w Gnieźnie w trzydniowym zjeździe z okazji jubileuszu korony polskiej i metropolii gnieźnieńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla...

Kościół

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...