Reklama

Kościół

Jednak JEST. Pełne symboli pożegnanie papieża Franciszka

2025-04-26 21:43

Red

Wiatr przekładał karty otwartego Ewangeliarza leżącego na trumnie papieża Franciszka – podobnie zresztą jak w czasie Mszy świętej żałobnej św. Jana Pawła II (wtedy księga ostatecznie się zamknęła). Powiew wiatru – obok ognia i gołębicy – to w kulturze chrześcijańskiej symbol Ducha Świętego. Ten obraz na pewno pozostanie mi w pamięci, jako wymowny znak dla współczesnego świata i świadectwo tego, że – jak głosi Ewangelia – „Duch wieje, kędy chce”. W świat poszła bardzo konkretna katecheza, zatrzymaliśmy się na chwilę - w obliczu majestatu śmierci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To ważne, że msza święta pogrzebowa była sprawowana w dostojnym języku łacińskim – na znak powszechności Kościoła. Trafnie była dobrana Ewangelia – o powołaniu Piotra, urzekała też homilia, w której kardynał Giovanni Battista Re przypomniał, że Franciszek w każdej niemal publicznej wypowiedzi prosił, by się za niego modlić, tymczasem – jak mówił dziekan Kolegium Kardynalskiego - „teraz, kochany Papieżu Franciszku, prosimy Cię o modlitwę za nas i prosimy, abyś z nieba błogosławił Kościołowi, błogosławił Rzymowi, błogosławił całemu światu, tak jak to uczyniłeś w ostatnią niedzielę z balkonu tej Bazyliki”.

Reklama

Podczas pogrzebu Franciszka uderzająca była prostota samego obrzędu. Faktycznie, zmarły papież uprościł ten rytuał i w testamencie wyraził wolę, by pochować go nie w Grotach Watykańskich, jak czyniono to wcześniej, ale w ziemnym grobie w Bazylice Santa Maria Magiore w Rzymie. Media wiele razy zwracały uwagę na ten aspekt, warto jednak przypomnieć, że odnowa obrzędów pogrzebu papieży nastąpiła zaraz po Soborze Watykańskim II, a dodatkowo w1996 roku uściślił je już Jan Paweł II w Konstytucji apostolskiej Universi Dominici Gregis (potem zatwierdził w 2002 roku w księdze liturgiczna Ordo Exsequiarum Pontificis), ustanawiając okres od 4 do 6 dni na pochówek Następcy św. Piotra, potem czas 9-dniowej żałoby i modlitwy, a w końcu konieczność zwołania konklawe między 15 a 20 dniem po śmierci papieża. Przepisy te zwracają też uwagę, że ceremonia nie może mieć charakteru politycznego. I rzeczywiście, rytuał pożegnania Franciszka był stricte religijny, chwilami wręcz mistyczny, chociaż trzeba uznać, że pogrzeb w swej wymowie miał charakter również polityczny, gdyż wzięło w nim udział ponad 160 delegacji z całego świata, w tym ponad 85 przywódców państw, włącznie z koronowanymi głowami. Nie mówiąc już o słynnym zdjęciu, które obiegło świat, dokumentującym spotkanie prezydentów: Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego w Bazylice świętego Piotra. Czy można w związku z tym spodziewać się przełomu, zakończenia wojny na Ukrainie? – to pytanie pozostaje otwarte.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niepowtarzalny charakter miała modlitwa, którą po Mszy żałobnej przy trumnie Franciszka poprowadzili zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich. Wrażenie robiły: śpiew chóru w języku greckim: „Boże Zbawicielu, daj odpoczynek duszy Sługi Twego wraz z duszami sprawiedliwych, doprowadź ją do błogiego życia z Tobą…”, a także modlitwa wypowiadana po aramejsku, czyli w języku Jezusa.

Refleksji z pewnością jest więcej. Zwrócę może jeszcze uwagę na słowa kardynała Kazimierza Nycza, który stwierdził (w wypowiedzi dla KAI), że pogrzeb Franciszka „świadczy o tym, że świat uznaje potrzebę duchowego autorytetu jakim jest Kościół”. Na przekór temu światu, który proponuje współczesnemu człowiekowi życie tak, jakby Boga nie było. Każdorazowy papież, także jego pogrzeb, przypominają, że jednak On JEST.

I to jest wielka wartość niezwykłej ceremonii 26 kwietnia Roku Jubileuszowego 2025, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

Podziel się:

Oceń:

+15 -3

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzym: podano trasę konduktu pogrzebowego papieża

2025-04-25 10:48
Bazylika Santa Maria Maggiore

PAP/Art Service

Bazylika Santa Maria Maggiore

Sześć kilometrów będzie liczyła trasa konduktu pogrzebowego papieża Franciszka z Bazyliki św. Piotra do bazyliki Santa Maria Maggiore, gdzie zostanie pochowany - podały władze Rzymu.

Więcej ...

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

2025-05-04 14:57
Ks. Charles Kitima, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Tanzanii

Vatican Media

Ks. Charles Kitima, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Tanzanii

W Dar es Salaam brutalnie zaatakowano ks. Charlesa Kitimę, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Tanzanii. Sprawa wywołała oburzenie w całym kraju i uwypukliła narastający konflikt między Kościołem, a władzami przed zbliżającymi się wyborami.

Więcej ...

Artystyczne podziękowanie

2025-05-05 03:07

Karol Porwich / Niedziela

Premierowe wykonanie Oratorium dla Rodzin „Żywy obraz Tajemnicy” miało miejsce 4 maja w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Muzykę do libretta napisanego przez s. Miriam od Jezusa OCD skomponowali Piotr Pałka i Paweł Bębenek, którzy podczas koncertu poprowadzili Zespół Kameralny Filharmonii Częstochowskiej wraz z czterema połączonymi chórami: Voce Angeli i Animabile z Krakowa, Cantate Deo z Opola, i Chór Środowisk Twórczych z Częstochowy. Partie solowe zaśpiewali: Joanna Klin, Magdalena Este, Andrzej Lampert i Marcin Wasilewski-Kruk, a narratorem był częstochowski aktor Adam Hutyra.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Kościół

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Wiadomości

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Kościół

"Zestaw przetrwania" kardynała na konklawe: co można...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!