Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie, czy możemy pić kielich, który Ty masz pić?

2025-04-11 10:33

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 9 maja

• Dz 9, 1-20 • Ps 117 • J 6, 52-59

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żydzi sprzeczali się między sobą mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało na pożywienie?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje ciało i pije krew moją, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił. Nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum.

Reklama

Ks. Juan Carlos Barajas CPPS w książeczce „Żyć duchowością Krwi Chrystusa” rozważa o kielichu cierpienia i błogosławieństwa. Jezus pyta swoich uczniów, którzy chcą być w Jego chwale: „Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić?”. Następnie autor przytacza fragment z ogrodu Oliwnego, gdy przed śmiercią modli się: „Ojcze, oddal ode mnie ten kielich” oraz fragment z Listu do Koryntian, w którym św. Paweł mówi o kielichu eucharystycznym, że niektórzy z pierwszych chrześcijan niezbyt poważnie traktują Eucharystię, ponieważ brakuje im świadomości, że to sam Pan Jezus powiedział: „Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi Mojej. Czyńcie to ile razy pić będziecie na moja pamiątkę”. I dodaje św. Paweł: „Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej” (1 Kor 11, 26-27). Kielich jest naczyniem czymś wypełnionym. Może być to kielich cierpienia, jak w Ogrójcu. Jezus jednak go przyjmuje. Kielich, który ofiaruje nam Chrystus, jest kielichem cierpienia, ponieważ przyjmując Go, zgadzamy się na walkę ze złem i niesprawiedliwością w świecie i możemy podzielić los cierpiącego Pana. W Eucharystii ofiarujemy kielich cierpienia Panu. Jesteśmy na Mszy Świętej razem jako wspólnota uczniów, którzy mogą się dzielić kielichem cierpień między sobą i wspierać się. Kielich może być również wypełniony błogosławieństwem. Święty Paweł pyta: „Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest udziałem we Krwi Chrystusa” (1 Kor 10, 16). W Mszy Świętej ofiarujemy też kielich błogosławieństwa. Kielich podnoszony wysoko w czasie Eucharystii jest celebracją Nowego Przymierza i celebracją życia, celebracją obecności Boga wśród nas. Kielich błogosławieństwa przynosi radość i szczęście z powodu tego, że jesteśmy dziećmi Bożymi i uczniami Pana Jezusa. Ciało i Krew Chrystusa przyjmowane z pateny i kielicha jest naszą „Komunią”. Tworzy wspólnotę naszą z Chrystusem i między nami przyjmującymi. Przyjmując tę „Komunię” mamy życie w sobie. Przyjmując godnie Ciało i Krew Chrystusa zmierzamy też – jak mówi dzisiejsza Ewangelia – do życia wiecznego, będziemy żyć na wieki. Eucharystia to celebracja radości i wdzięczności. Wspomniany ks. Barajas pisze: „Jesteśmy wezwani, by być «Żywym Kielichem», który wypełnia się cierpieniami i radościami naszego świata, a nasze życie duchowe ma nam pomóc stać się godnymi odbiorcami okoliczności, doświadczeń i wszelkich emocji naszego świata”. Panie, czy możemy pić kielich, który Ty masz pić?

K.K.

ROZWAŻANIA NA ROK 2025 DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!: "Żyć Ewangelią 2025".

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warto spojrzeć w oczy Jezusowi

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

pl.wikipedia.org

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 18-27.

Więcej ...

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

2025-05-03 17:02

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Dziewiąta Kongregacja Generalna Kardynałów rozpoczęła się dziś rano o godz. 9.00 wspólną modlitwą. Obecnych było 177 kardynałów, w tym 127 elektorów - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Oblat o. Andrzej Juchniewicz został skazany na 13 lat więzienia na Białorusi

2025-05-05 11:07

pixabay.com

Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie (diecezja witebska) na Białorusi ojciec Andrzej Juchniewicz został skazany na 13 lat więzienia - poinformowała Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Przekazała, że wyrok nie jest prawomocny. Zapowiedziano wniesienie apelacji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Kościół

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Waszyngton podpisuje ustawę wymagającą od księży...

Wiadomości

Waszyngton podpisuje ustawę wymagającą od księży...

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Wiadomości

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!