- Polska potrzebuje ludzi którzy budują mosty a nie mury, którzy jednoczą a nie dzielą! -mówił bp Ireneusz Pękalski podczas Mszy św. w 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W bazylice archikatedralnej w Mszy św. za Ojczyznę wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, miejskich, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Na początku homilii emerytowany biskup archidiecezji łódzkiej przypomniał historię uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1791 roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Po odrodzeniu Polski papież Pius XI ustanowił w 1924 r. specjalne święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i pozwolił obchodzić w pamiętnym dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski, główną patronką kraju, obok świętych biskupów i męczenników Wojciecha i Stanisława (…) Dzisiejsza modlitwa, której słowami modlimy się mówi „aby religia nieustannie cieszyła się wolnością i aby nasza Ojczyzna rozwijała się w pokoju”. Czy my Polacy chcemy dziś poznawać naszą historię? Prawdę o naszych dziejach i nie popełniać błędów naszych poprzedników, którzy zdradzeni przez sojuszników, doprowadzili do upadku Rzeczypospolitej? Pan Bóg wysłuchuje naszych słów zgodnie ze swoją wolą, najczęściej działa przez dane sobie osoby (…)Największym problemem pozostaje kwestia ładu moralnego, ten ład jest fundamentem podstawy społeczeństwa, być człowiekiem sumienia to znaczy być człowiekiem prawym, słuchać głosu swojego sumienia, nawet Jan jest trudny i wymagający. Nie godzić się nigdy na zło, wymagać od siebie, podnosić się z upadków, nie poddawać się. Podejmować odważnie odpowiedzialność za sprawy publiczne. Nie zamykać się na potrzeby słabszych. Tak jak mówił św. Jan Paweł II: „Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia. Być człowiekiem sumienia, to znaczy przede wszystkim, w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający, To znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło. Być człowiekiem sumienia, to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków, ciągle na nowo się nawracać” – przywołał słowa św. Jana Pawła II bp Pękalski.
Na zakończenie homilii celebrans powiedział: - Polska potrzebuje ludzi którzy budują mosty a nie mury, którzy jednoczą a nie dzielą, którzy są zdolni do merytorycznego dialogu, zatroskani o dobro Ojczyzny, ludzi którzy szanują prawo tak jak jest zapisane, a nie jak rozumieją po swojemu. Polska potrzebuje ludzi, którzy nie odcinają się od chrześcijańskich korzeni. Tacy ludzie będą z pewnością dbać o to, „by religia cieszyła się wolnością, a nasza ojczyzna rozwijała się w pokoju” – zakończył bp Pękalski.
Po Mszy św. dalsze obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja przygotowane przez Dowództwo Garnizonu Łódź przeniosły się na Plac św. Jana Pawła II. Rozpoczęły się one od złożenia kwiatów pod pomnikiem papieża przez biskupa Ireneusza Pękalskiego oraz przedstawicieli władz miasta. Następnie odczytany był apel pamięci, oddana salwa honorowa, okolicznościowe przemówienie wojewody łódzkiego Doroty Ryl oraz złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza.