Reklama

Niedziela Łódzka

Witamy w archidiecezji!

Henryk Tomczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegorocznemu Archidiecezjalnemu Świętu Eucharystii, na zaproszenie abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, będzie przewodniczył abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski. Archidiecezjalne Święto Eucharystii odbędzie się w niedzielę 8 czerwca. Procesja z kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej wyruszy o godz. 10. Około godz. 11 rozpocznie się uroczysta Msza św. sprawowana na ołtarzu polowym usytuowanym przy ul. ks. I. Skorupki 1a. Po Mszy św. na pl. Katedralnym wspólny dla wszystkich obiad.

W osobie abp. Konrada Krajewskiego witamy w Łodzi nie tylko bliskiego współpracownika Ojca Świętego, ale także naszego rodaka – łodzianina. Ksiądz Arcybiskup urodził się 25 listopada 1963 r. w Łodzi. W latach 1982–1988 studiował w łódzkim WSD. Święcenia kapłańskie w 1988 r. otrzymał z rąk abp. Władysława Ziółka. Studia w zakresie liturgiki odbywał w latach 1990-1993 w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. W 1995 r. uzyskał doktorat z teologii ze specjalizacją w dziedzinie liturgiki na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu „Angelicum”. W macierzystej diecezji w latach 1988-98 pełnił funkcję wikariusza, ceremoniarza, wykładowcy i prefekta WSD, dyrektora biblioteki seminaryjnej, a także redaktora „Niedzieli Łódzkiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1997 r. podczas wizyty Jana Pawła II w Polsce zajmował się przygotowaniem liturgicznym wszystkich stacji. 1 października 1998 r. został pracownikiem Papieskiego Urzędu Celebracji Liturgicznej, a 12 maja 1999 r. papieskim ceremoniarzem oraz otrzymał godność prałata honorowego Jego Świątobliwości. Od tego czasu ks. prał. Konrad Krajewski posługiwał trzem papieżom, towarzysząc im w pielgrzymkach po całym świecie.

3 sierpnia 2013 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem tytularnym Beneventum i jałmużnikiem papieskim. Jałmużnik papieski to arcybiskup, który należy do Rodziny Papieskiej – czyli najbliższego otoczenia Ojca Świętego i zawsze jest obecny obok prefekta Domu Papieskiego na uroczystościach i audiencjach. Do jego zadań należy udzielanie w imieniu papieża pomocy potrzebującym.

Reklama

Święcenia biskupie otrzymał 17 września 2013 r. w bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich, w obecności Ojca Świętego i licznych kardynałów oraz biskupów, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego – kard. Giuseppe Bertello. Jako dewizę biskupią wybrał słowo „Misericordia”, czyli miłosierdzie.

Mszę prymicyjną nowy arcybiskup odprawił 19 października 2013 r. w asyście abp. Marka Jędraszewskiego, pozostałych biskupów oraz kolegów kursowych w archikatedrze łódzkiej. W homilii abp Krajewski zarysował wizję życia chrześcijańskiego opartego na duchu żywej wiary i potrzebie świadectwa: „Wiara ma być cudem pośród różnych ciemności tego świata, dziwnej nieraz polityki, niedorzecznych ustaw, które są często przeciw człowiekowi, przeciw rodzinie, przeciw państwu. W tych mrocznych miejscach, w tych pokrętnych czasach, każdy z nas ma być dowodem na istnienie Boga” – głosił. Wzywał do ofiarnej miłości bliźnich. Jako jałmużnik papieski wobec ogromu ludzkiej biedy i nieszczęść Ksiądz Arcybiskup ma okazję i zadanie swoją dewizę biskupią wcielać w życie. Był m.in. wysłannikiem papieża na Lampedusę, by tam w miejscu tragedii uchodźców w jego imieniu przewodniczyć modlitwie za ofiary i pocieszać rodziny. Jałmużnik papieski głosi potrzebę przebaczenia i wiary, mówi o miłosierdziu Boga, który przebacza nawet wtedy, gdy na to nie zasługujemy: „Wiara jest cudem ufności po ciemku, ale przychodzi taki dzień, kiedy nie potrafimy bez niej żyć. Wiara przychodzi i pozwala mi zacząć żyć, «Choćbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną»” (Ps 23).

O sobie mówi: „Jestem biskupem ulicy, cierpienia i tych, którzy potrzebują pomocy ze strony Kościoła”. Niedawno media donosiły o różnych rodzajach pomocy udzielanych przez Księdza Arcybiskupa, także o odwiedzinach domów opieki i więźniów. Papieski Jałmużnik odprawił Mszę św. pogrzebową za bezdomnego Polaka. Takich przykładów można przytaczać wiele. Zwracając się do nowo wybranego Jałmużnika, Ojciec Święty Franciszek powiedział: „Twoja praca jest najpiękniejsza”. Chciał przez to powiedzieć, że najważniejszą sprawą jest naśladowanie Chrystusa, który pochylał się nad każdą biedą, podnosił, przytulał do swego serca, widząc nie tylko cierpienie, ale przede wszystkim ludzką godność, cierpiącego człowieka.

Także i u nas jest wiele biedy, niesprawiedliwości i krzywdy. Potrzeba ducha solidarności, ofiarności, wrażliwości na potrzeby bliźnich. Dlatego przesłanie naszego Gościa, jałmużnika papieskiego jest nam bardzo potrzebne.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-29 10:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: nie pozwólmy odebrać sobie radości ze Świąt Bożego Narodzenia

diecezja.pl

Nie pozwólmy sobie odebrać tej radości, którą niosą ze sobą Święta Bożego Narodzenia. Głoszą nam bowiem tę fundamentalną prawdę, że Bóg-Emmanuel jest naprawdę z nami – na dobre i na złe czasy - napisał w świątecznych życzeniach do archidiecezjan metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to przekazał

2024-05-24 09:48
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Właśnie przed chwilą zakończyłem "widzenie adwokackie" z aresztowanym ks. Michałem, który dzisiaj obchodzi 15. rocznicę swoich święceń kapłańskich (akurat w Kościele dzisiaj wspominamy Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana) - pisze na swoim profilu na portalu X mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Jak być chrześcijańską mamą w XXI wieku? – Przegląd wspólnot i grup

2024-05-25 09:23

pixabay.com

„Dajcie mi modlące się matki, a uratuję świat” - to słowa św. Augustyna. W Kościele katolickim istnieje wiele grup i wspólnot, które zrzeszają chrześcijańskie matki. - To miejsce wymiany doświadczeń. Te wspólnoty pomagają także w budowaniu więzi małżeńskich - ocenia duszpasterz kobiet archidiecezji warszawskiej, o. Paweł Drobot CssR. - Kryzys macierzyństwa jest tam, gdzie jest kryzys duchowej tożsamości, korzeni dotyczących celu, sensu życia, wartości, takich jak miłość, poświęcenie, troska o drugiego człowieka - zauważa. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Przewodniczący KEP o sprawie ks. Adriana G.: jeśli w...

Kościół

Przewodniczący KEP o sprawie ks. Adriana G.: jeśli w...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania