Reklama

Turystyka

Jerozolima - miasto relikwia

Kaplica Grobu Pańskiego

Janusz Rosikoń/Rosikon Press

Kaplica Grobu Pańskiego

Wakacyjny cykl w „Niedzieli” nosi tytuł: „Dotykamy śladów Boga”. Inspiracją w naszej wędrówce jest hasło przyświecające pracy duszpasterskiej w bieżącym roku: „Wierzę w Syna Bożego”. Czteroletni cykl duszpasterski: „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa” nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski, którą będziemy obchodzić w 2016 r. Naszą wiarę chcemy umacniać, dotykając relikwii Chrystusa. Wyjątkowym przewodnikiem jest książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia pt. „Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych”. W tym tygodniu zaczynamy nasz cykl. Udajemy się najpierw do Jerozolimy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla wielu pielgrzymka do Izraela jest podróżą życia. Ponad wszelką wątpliwość wiemy przecież, że Jezus jest postacią historyczną. Świadczą o tym nie tylko źródła chrześcijańskie, ale też żydowskie i pogańskie. Jeśli stopy Zbawiciela dotykały tamtej ziemi, jest ona szczególnego rodzaju relikwią. Niemal każdy kamień upamiętnia wyjątkowy czas w historii ludzkości, kiedy Bóg stał się jednym z nas.

Błogosławiona złośliwość

Rzecz miała miejsce zaledwie sto lat po Wniebowstąpieniu. Wyznawcy Chrystusa otaczali czcią wzniesienie, które pierwotnie usytuowane było poza murami miasta, dokładnie w miejscu dawnego kamieniołomu, w którym wydobywano kamień wapienny. To tam rzymscy żołnierze dokonywali egzekucji na górze o znanej z Ewangelii nazwie: Miejsce Czaszki. Tam właśnie poniósł śmierć Jezus Chrystus, a w pierwszym wieku po Jego śmierci chrześcijanie oddawali cześć Golgocie i grobowcowi, z którego Pan chwalebnie wyszedł po zmartwychwstaniu. Niestety, za rządów Hadriana miały miejsce prześladowania i na złość wyznawcom Chrystusa wybudowano w miejscu Golgoty pogańską świątynię. Dzięki temu zdarzeniu po wiekach wojen i prześladowań dokładnie wiemy, w którym miejscu Chrystus zbawił świat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla chcącego…

Ziemia Święta kojarzy nam się z nie lada egzotyką. Biura pielgrzymkowe oferują bardzo atrakcyjne wyjazdy, które najczęściej też kosztują krocie. Okazuje się jednak, że dla zaradnego podróżnika perspektywa dotknięcia pamiątek po Chrystusie nie musi być wyczynem heroicznym. Do Izraela możemy dziś polecieć tanimi liniami. Nawet jeśli zdecydujemy się na lot droższymi liniami, rezerwując odpowiednio wcześnie bilet, mamy gwarancję stosunkowo niskiej ceny. Na lotnisku w Tel Awiwie zdziwimy się łatwością transportu do Jerozolimy. Na słowo: „Jerusalem” – każdy pokaże nam miejsce, gdzie już czekają tzw. szeruty, czyli odpowiedniki naszych busów. Jeśli wcześniej zarezerwowaliśmy jakiś pokój, to wystarczy podać kierowcy adres hotelu, a zostaniemy tam przetransportowani.

Reklama

Podobnie w Jerozolimie możemy się poruszać z wielką łatwością. Pod Bramą Damasceńską znajdziemy swego rodzaju dworzec, z którego odchodzą szeruty do niemal wszystkich okolicznych miejscowości. Dzięki temu z łatwością można odwiedzić odległe od Jerozolimy o kilka kilometrów Betlejem, a także przybyć nad Morze Martwe.

Zorganizowane pielgrzymki nawiedzają także Galileę. Właściwie najciekawszym miejscem w tamtej okolicy jest Jezioro Galilejskie, ponieważ od dwóch tysięcy lat mamy tam do czynienia z tym samym akwenem, a zatem, dotykając wody, mamy wrażenie, że jest to ta sama woda, po której chodził Pan Jezus. Podobnie jest zresztą z wodami Jordanu.

Jeśli jednak chodzi o kościoły, np. w Nazarecie, nie są to oczywiście budowle historyczne, a jedynie współczesne kościoły, zbudowane dla upamiętnienia wielkich wydarzeń zbawczych. Planując zatem podróż do Izraela, z powodzeniem można się skupić jedynie na Jerozolimie, gdzie spotkamy najbardziej autentyczne miejsca. Jeśli jednak ktoś zechce, może także dotrzeć do Galilei, ponieważ połączenia autobusowe są w Izraelu dobrze zorganizowane.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2014-07-01 13:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: chrześcijanie stanowią niecałe 2 proc. ludności Izraela

Karol Porwich/Niedziela

24 grudnia 2023 r. izraelska Centralna Służba Statystyczna opublikowała statystyki pokazujące, że w Izraelu mieszkało około 187 tys. chrześcijan, co stanowi 1,9 proc. całkowitej populacji kraju. Oznaczałoby to, że populacja chrześcijan wzrosła o 1,3 proc. 73, 6 proc. ludności stanowili Żydzi, 18,1 proc. muzułmanie, a 1,6 proc. druzowie. Ogółem liczna mieszkańców kraju wynosi 9, 656 mln osób. W 2022 roku przybyło około 70 tys. nowych imigrantów. 80 proc. z nich z Rosji i Ukrainy.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Ona cię nigdy nie zostawi

2024-05-03 16:07
Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

Magdalena Lewandowska

Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

– Maryja sama wybrała sobie tytuł Królowej Polski, sama wyraziła chęć, by Polaków prowadzić, wychowywać, obdarowywać łaskami – mówił w katedrze wrocławskiej o. Piotr Łoza, definitor generalny zakonu paulinów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady