Reklama

Wiara

Odwiedzili 17 Kościołów Jubileuszowych, prosząc o cud uzdrowienia dla synka

Karolina i Daniel Prusakowie z dziećmi

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Karolina i Daniel Prusakowie z dziećmi

Karolina i Daniel oraz czwórka ich dzieci: Agnieszka, Zuzia, Kacper i Karol. To oni jako pierwsi zebrali pieczątki we wszystkich Kościołach Jubileuszowych w Archidiecezji Krakowskiej i odebrali certyfikaty „Pielgrzymów nadziei”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmiana planów

Pochodzą z parafii św. Jana Chrzciciela w Olszówce. Kartkę z zachętą do odwiedzenia chociaż jednego z Kościołów Jubileuszowych otrzymali podczas wizyty duszpasterskiej. Jeszcze tego samego dnia usiedli całą rodziną, żeby zaplanować tę wycieczkę.

Plany się jednak zmieniły. – Dzieciaki były zachwycone, ale postawiły warunek: musimy odwiedzić wszystkie kościoły – mówi Karolina Prusak, mama 10-letniej Agnieszki, 8-letniej Zuzi, 5,5 – rocznego Kacpra i 2-letniego Karolka. To ona z wraz z mężem, Danielem i ich pociechami, jako pierwsi odwiedzili wszystkie 17 Kościołów Jubileuszowych i odebrali certyfikaty „Pielgrzymów nadziei”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Plan był prosty. Każdy weekend wykorzystywali na wyjazd do jednej z wyznaczonych świątyń, starając się jednocześnie, aby nie tylko przybić tam pamiątkową pieczątkę, ale również uczestniczyć we Mszy św. – Dzień wcześniej ustalaliśmy, gdzie jedziemy. Mąż w nawigacji sprawdzał trasy do przejechania, bądź przejścia. Dla nas i dzieci to był wspaniały czas spędzony razem w podróży na rozmowach, zabawie, żartach i – co najważniejsze – spędzony z Bogiem w drodze, w kościele – dzieli się Karolina.

Niezwykłe intencje

Reklama

Jak reagowały dzieci? – Każde z nich nie mogło się doczekać weekendu – odpowiada mama Agnieszki, Zuzi, Kacpra i Karolka, zdradzając, że gdy udało im się zdobyć pierwszą pieczątkę, ekscytacja pociech wzrosła i kluczowym stało się ustalenie, kto i kiedy będzie odpowiedzialny za przybicie kolejnej. – Dzieciaki ekscytowały się tym, jakie to będzie miejsce, jak daleko pojedziemy, jak będzie wyglądać kościół i kto dziś pójdzie po pieczątkę – relacjonuje Karolina.

Odwiedzenie wszystkich 17 Kościołów Jubileuszowych zajęło im niemal 2 miesiące. Swoją – jak podkreślają małżonkowie – pielgrzymkę rozpoczęli 5 stycznia. – Zaczęliśmy od tych kościołów, które są najbliżej nas, a te najdalsze zostawiliśmy na koniec – wyjaśniają. Zaplanowali, że uda im się zebrać wszystkie pieczątki przed 6 marca. Powód? To dzień 2. urodzin ich najmłodszego synka, Karolka, a Karolinie i Danielowi towarzyszyły niezwykłe intencje. – Całą tę pielgrzymkę ofiarowaliśmy w intencji Karolka, prosząc o cud uzdrowienia dla niego, a także, aby podziękować Bogu za 10 lat naszego małżeństwa – dzieli się mama chłopca. Ich synek przyszedł na świat z niską masą urodzeniową. Wciąż jest diagnozowany, a jego rodzice wierzą, że gdzie medycyna zawodzi, „tam zostaje wiara i modlitwa”. – Dzieciaki wiedziały, o co prosimy w tej naszej pielgrzymce. Były świadome. Nigdy nie było narzekania, że nie wstaną, bo za wcześnie, bo za daleko, bo zmęczone. Zawsze wstawały z uśmiechem na buzi – przyznaje Karolina.

Świadectwo w ramce

Reklama

Udało się. Rodzina Prusak odebrała swoje certyfikaty „Pielgrzymów nadziei” przed 6 marca. Pamiątkowy dyplom zawisł na honorowym miejscu w ich domu. – Znajduje się w salonie, w widocznym miejscu, oprawiony w ramkę i nie znajduje się tam, żeby się komuś chwalić. Jest tam dla świadectwa – że było warto, nie wstydzimy się naszej wiary, naszego Boga – podkreśla Karolina.

Agnieszka, Zuzia, Kacper i Karol także zadbali o to, aby ich certyfikaty zawisły w ich pokojach. – Są bardzo dumne z tego, że dały radę – zdradza ich mama.

„Jedźcie całymi rodzinami”

Dlaczego warto podjąć wyzwanie i odwiedzić w tym szczególnym czasie Kościoły Jubileuszowe? – Zachęcamy z całego serca do tej pielgrzymki. Jedźcie całymi rodzinami. Nic nie stracicie, a na pewno dużo zyskacie – apelują małżonkowie. – Po tej pielgrzymce moja wiara stała się znacznie silniejsza. Czuję to w sercu. Dziś nie wyobrażam sobie nie być na Eucharystii, nie przyjąć Komunii Świętej. Nie chodzi tylko o niedziele i święta, ale o zwykły dzień powszedni – jeśli nie idę, czuję, że czegoś mi brak. I głęboko wierzę, że cud, o który prosiliśmy całą naszą rodziną, dokona się, bo wiara czyni cuda – wyznaje Karolina.

Co na to Agnieszka, Zuzia, Kacper i Karolek? – Jak moje dzieci zebrały wszystkie pieczątki, chciały jeszcze iść do księdza po następną książeczkę, żeby jeszcze raz nazbierać, bo było im mało – zdradza z uśmiechem ich mama.

W Archidiecezji Krakowskiej na czas Roku Świętego 2025 wyznaczono 17 Kościołów Jubileuszowych. Odwiedzenie wszystkich jest jedną z form, poprzez którą zdobyć można certyfikat „Pielgrzyma Nadziei”, czyli szczególną pamiątkę tego czasu. „Książeczka Pielgrzyma” dostępna jest również w wersji elektronicznej do druku na oficjalnej stronie internetowej diecezjalnych obchodów Jubileuszu.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-02 20:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Św. Weronika Giuliani: Najświętsza Maryja Panna była dla niej „drogą Mamą”, „Matką miłości”

pl.wikipedia.org

Obszerne fragmenty dziennika jednej z największych mistyczek i stygmatyczek Kościoła, tym razem dotyczące jej relacji z Maryją. Książka „Święta Weronika Giuliani. Pisma Maryja” to owoc pracy s. Judyty Katarzyny Woźniak OSCCap oraz s. Zuzanny Rejmak OSCCap.

Więcej ...

Kiedy reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych oraz szkół średnich?

2025-07-09 14:12

pixabay.com

Od 2026 r. zgodnie z nową podstawą programową będą się uczyć uczniowie klas I i IV szkoły podstawowej, a od 2027 r. uczniowie klas I szkól średnich. Nowy egzamin ósmoklasisty i nowa matura po raz pierwszy przeprowadzone będą w 2031 r. - poinformowała w środę ministra edukacji Barbara Nowacka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany