Reklama

Kościół

Leon XIV dziękuje pracownikom za ich „ukrytą” pracę. Co miał na myśli?

Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Do bycia wspólnotą wiary i miłości, „braćmi i synami Papieża”, którzy ofiarnie poświęcają się dla dobra Kościoła wezwał Papież Leon XIV pracowników Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Podczas spotkania z nimi dziękował za ich „niemal zawsze ukrytą” pracę i prosił, by to miejsce było wolne od ambicji i rywalizacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Leon XIV podziękował kard. Pietro Parolinowi, sekretarzowi Stanu Stolicy Apostolskiej, za nieustanną współpracę, jaką mu okazuje w pierwszym okresie pontyfikatu.

Papież potrzebuje współpracy innych

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty, powołując się na konstytucję apostolską papieża Franciszka Praedicate Evangelium, przypomniał, że to właśnie Sekretariat Stanu, jako sekretariat papieski kierowany przez Sekretarza Stanu, ściśle współpracuje z Biskupem Rzymu w wykonywaniu jego najwyższej misji.

Papież stwierdził, że w ciągu tych kilku tygodni jego posługi Piotrowej „stało się oczywiste, że Papież nie może iść naprzód sam. Bardzo potrzebne, wręcz niezbędne, jest móc liczyć na współpracę wielu osób w Stolicy Apostolskiej, a w szczególny sposób - was wszystkich z Sekretariatu Stanu.” „I z całego serca wam dziękuję” - mówił Leon XIV.

Sekretariat odpowiada na wyzwania współczesności

Reklama

Przypomniał, że niemal połowa zespołu Sekretariatu Stanu złożona jest z osób świeckich, a kobiet - świeckich i zakonnych - jest w tej grupie ponad pięćdziesiąt. Odzwierciedlając oblicze Kościoła, ta wspólnota Sekretariatu Stanu - jak mówił Leon XIV - razem dzieli pytania, trudności, wyzwania i nadzieje Ludu Bożego obecnego na całym świecie, czyniąc to w dwóch zasadniczych wymiarach, które Ojciec Święty określił jako „wcielenie” - zakorzenienie w rzeczywistości i „katolickość” - uniwersalność.

„Jesteśmy zakorzenieni w czasie i historii, ponieważ jeśli Bóg wybrał drogę człowieczeństwa i języki ludzi, to również Kościół jest powołany, aby iść tą drogą, aby radość Ewangelii mogła dotrzeć do wszystkich i być przekazywana we współczesnych kulturach i językach” - mówił Leon XIV.

Ogniwo łączące

Dodał, że Sekretariat Stanu jednocześnie stara się zawsze zachować spojrzenie katolickie, uniwersalne, które pozwala docenić różne kultury i wrażliwości. W ten sposób podejmowany jest wysiłek budowania komunii między Kościołem Rzymu a Kościołami lokalnymi, jak również relacji przyjaźni we wspólnocie międzynarodowej.

Jak mówił Leon XIV, „wcielenie” zatem odsyła do konkretności rzeczywistości i do tematów specyficznych i szczególnych, którymi zajmują się różne organy Kurii, natomiast uniwersalność, przywołując tajemnicę wieloformowej jedności Kościoła, wymaga pracy syntetyzującej, która może wspomóc działanie Papieża.

I właśnie Sekretariat Stanu stanowi to ogniwo łączące i syntetyzujące. Leon XIV podkreślił, że zgodnie z myślą Pawła VI Sekretariat Stanu stanowi punkt odniesienia i pełni zasadniczą rolę w koordynacji pozostałych dykasterii i instytucji Stolicy Apostolskiej.

Wspólnota wiary, bez rywalizacji

Reklama

Leon XIV podziękował za kompetencje pracowników Sekretariatu Stanu, oddane do dyspozycji Kościoła, za ich pracę, „niemal zawsze ukrytą”, oraz za ewangelicznego ducha, który ją inspiruje.

Odwołując się do św. Pawła VI, zachęcił też pracowników Sekretariatu Stanu, aby to miejsce nie było skażone ambicjami ani rywalizacjami, lecz stanowiło prawdziwą wspólnotę wiary i miłości, aby pracownicy byli „braćmi i synami Papieża”, którzy ofiarnie poświęcają się dla dobra Kościoła.

Kard. Parolin: Sekretariat Stanu pragnie służyć Ojcu Świętemu

O woli pragnienia służenia posłudze Piotrowej zapewnił Leona XIV sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin. "Jest nas wielu: 246 pracowników, w tym 181 w sekcji spraw ogólnych, 59 w sekcji stosunków z państwami i sześciu w sekcji przedstawicielstw papieskich. Pochodzimy z wielu części świata: reprezentowane są wszystkie kontynenty. Obecne są różne grupy ludu Bożego: biskupi, księża, zakonnicy i zakonnice, świeccy mężczyźni i kobiety. Mamy różne kompetencje, każdy pracuje w swojej dziedzinie, ale są pewne rzeczy, które nas wszystkich łączą. Przede wszystkim wiara i miłość do Pana Jezusa, jesteśmy tu dla Niego, wszyscy istniejemy tylko dla Niego. Następnie wiara i miłość do Kościoła, Oblubienicy Chrystusa. Służymy Kościołowi i Kościołom lokalnym oraz służymy posłudze Waszej Świątobliwości - wiary i jedności Kościoła” - zapewnił papieża kard. Parolin.

Podziel się:

Oceń:

+7 0
2025-06-05 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież przewodniczył obradom Rady Sekretariatu Synodu Biskupów

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty przewodniczył dziś rano pracom Rady Sekretariatu Synodu Biskupów – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Każdego dnia znika przynajmniej 10 sklepów

2025-07-08 07:20

pixabay.com

Z danych Dun & Bradstreet Poland, które „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza wynika, iż w pierwszym półroczu br. liczba sklepów na polskim rynku skurczyła się w porównaniu z końcem 2024 r. o ponad 0,5 proc., do około 365,2 tys. placówek.

Więcej ...

Chile: coraz mniej katolików, Kościół potrzebuje żywych wspólnot

2025-07-08 17:44

Grażynak Kołek

Spis ludności Chile wykazał, że coraz mniej mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju deklaruje się jako katolicy. Z kolei coraz więcej określa siebie mianem osób bez przynależności religijnej lub deklaruje przynależność do wspólnot protestanckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie