Reklama

Niedziela Lubelska

"Akcent" na mądre słowo

Archiwum rodzinne

Kwartalnik będzie istniał, dopóki będzie chciało mi się zadawać pytania i zachować ciekawość dla świata – mówi Bogusław Wróblewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Półki księgarskie obecnie są zawalone tandetnymi, bezwartościowymi czytadłami. Ambitne wydawnictwa, wymagające refleksji i dobrego smaku, należą do rzadkości. Pod tym względem nasz region może być dumny, że w każdym kwartale do rąk czytelników trafia dwieście znakomitych stron pisma „Akcent”.

Narodziny kwartalnika

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lubelskie czasopismo trudno jednoznacznie zakwalifikować. Znajdziemy w nim zarówno wiersze, fragmenty prozy, eseje, wywiady, ale i homilie mszalne. Wszystkie publikacje, związane z literaturą i sztuką, łączy na pewno jeden motyw – to mądre słowo, podane w starannej formie. „Akcent” narodził się w bardzo trudnym czasie, na początku lat 80. XX wieku. Miał być pismem niezależnym, a takie były niemile widziane przez władze komunistyczne. O powodzeniu inicjatywy zdecydowała determinacja jej lidera, Bogusława Wróblewskiego oraz kręgu przyjaciół. Partyjnych kacyków drażniła też formuła ideowa młodych literatów, ukazująca nasz region jako przestrzeń pogranicza i wielokulturowości. Wówczas było to podejście pionierskie w kraju, a władzom zależało, aby przedstawiać Polskę jako monolit narodowy, językowy i kulturowy. „Akcent” szczęśliwie przebrnął przez problemy z cenzurą, zawirowania finansowe i uszczypliwą krytykę ze strony klakierów dawnej władzy.

Papież i duchowni

Reklama

W dziesięć lat po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, „Akcent” poświęcił mu specjalne wydanie, w którym mocno podkreślona została kreacyjna osobowość papieża. Kwartalnik przekonywał, że „osobowość i poglądy przyszłego papieża formowały się w utworach literackich oraz w działalności naukowej i dydaktycznej”. Wróblewski miał okazję – w 25-tą rocznicę ślubu – osobiście przekazać wspomniany numer papieżowi po Mszy św. w Watykanie. Na sugestię, że wnosi ogromny wkład w kulturę, św. Jan Paweł II skromnie odpowiedział: - No, może jakaś malutka cząstka… Papieski numer „Akcentu” ukazuje się co dziesięć lat i stale wydobywa inspirujące wątki w twórczości Ojca Świętego.

Na łamach czasopisma publikują także duchowni, kilka artykułów zamieścił abp Józef Życiński. Swoje debiuty poetyckie mieli tutaj m.in. ks. Alfred Wierzbicki, ks. Janusz Kozłowski i ks. Rafał Pastwa. Pomysłem środowiska „Akcentu” była książka „RYSopis kapłana. Wizerunek księdza w kulturze polskiej w XXI w.”, wydanej wspólnie z Gaudium i zawierającej teksty 12 księży, piszących o kapłaństwie przez pryzmat własnych doświadczeń.

Dzieło życia

Czy w wieku 25 lat można stworzyć ważne i potrzebne dzieło, które przetrwa próbę czasu? Przypadek Bogusława Wróblewskiego i powstałego w jego wyobraźni „Akcentu” dowodzi, że jest to możliwe. Młody doktorant po polonistyce na UMCS z godną podziwu konsekwencją wcielał w życie swoje przekonanie, że potrzebna jest platforma wymiany myśli młodego pokolenia, wyzwalającego się z siermiężnego klimatu PRL-u. Czasopismo świętuje w tym roku 45-lecie i przez ten czas rosło wraz z założycielami i czytelnikami. Zwłaszcza w monografiach podejmowało aktualne i ponadczasowe kwestie. Oprócz wspomnianej dedykowanej polskiemu papieżowi „Karol Wojtyła – poeta, dramaturg, filozof”, były jeszcze m.in. „Dziecko i świat”, „Samobójcy i inni”, „Chłopi – twórcy kultury” i „Czytanie Ukrainy”.

- „Akcent” będzie istniał, dopóki będzie chciało mi się zadawać pytania i zachować ciekawość dla świata, w którym żyjemy. I dopóki wytrzyma ze mną Małgosia. Mamy za sobą 50 lat małżeństwa, a właściwie męczeństwa mojej żony – żartuje Wróblewski. Może to właśnie cena, za jaką od prawie pół wieku „Akcent” objaśnia świat mądrym i głębokim słowem.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-07 09:44

Wybrane dla Ciebie

Popatrzmy z uwagą dookoła a także w nasze życie

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii Mt 12, 14-21

Więcej ...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

Więcej ...

Synodalne Dzieło Muzyczne Archidiecezji Wrocławskiej - Trwają zapisy

2025-07-19 12:38
Chór i Orkiestra podczas Otwarcia Synodu

Tomasz Lewandowski

Chór i Orkiestra podczas Otwarcia Synodu

Jesienią rozpoczną się przygotowania Synodalnego Dzieła Muzycznego Archidiecezji Wrocławskiej. Będzie to pięć weekendowych sesji warsztatowych, które przygotowują uczestników do lepszego przeżywania roku liturgicznego, posługi w parafii czy śpiewu na zakończenie Synodu Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat