Reklama

Aspekty

Diecezja zielonogórsko-gorzowska

Jak będzie wyglądała uroczystość Bożego Ciała?

2025-06-16 17:14
Długość trasy Bożego Ciała to odległość nieco ponad 700 m

Hubert Gościmski

Długość trasy Bożego Ciała to odległość nieco ponad 700 m

W najbliższy czwartek 19 czerwca 2025 Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia w parafiach całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędą się uroczyste procesje eucharystyczne. W Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Świebodzinie procesjom będą przewodniczyć biskupi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Adrian Put poprowadzi procesję eucharystyczną w Gorzowie Wlkp. Wyruszy ona po Mszy św. sprawowanej o godz. 10.00 w kościele katedralnym, przejdzie ulicami Chrobrego, Jagiełły, Sikorskiego i zakończy się na placu przed katedrą.

W Zielonej Górze procesji będzie przewodniczył bp Paweł Socha. Zielonogórska procesja wyruszy z kościoła pw. Najśw. Zbawiciela po Mszy św. sprawowanej o godz. 9.30, zakończy się natomiast przy konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Świebodzinie procesja pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego wyjdzie z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego po Mszy św. odprawianej o godz. 11.00, a zakończy się przy figurze Chrystusa Króla. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP Polonia.

Stosunkowo nowym zwyczajem są wieczorne koncerty uwielbienia organizowane w uroczystość Bożego Ciała. Koncert uwielbienia na placu przy katedrze gorzowskiej odbędzie się o godz. 19.00, z kolei Zielonogórskie Uwielbienie - na placu przy kościele pw. Ducha Świętego o godz.19.30, a Głogowski Wieczór Chwały w ruinach kościoła św. Mikołaja - o godz. 21.00.

Reklama

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół świętuje w Wielki Czwartek. Jednak od XIII w. obchodzi również osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ustanowienie Najświętszego Sakramentu przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy zostało dokładnie opisane w Ewangeliach wg św. Mateusza, Marka i Łukasza oraz w pierwszym liście św. Pawła Apostoła do Koryntian. Ponadto ewangelista Jan przekazał nam obszerną mowę Chrystusa na temat konieczności spożywania pokarmu eucharystycznego.

Kościół od początku dawał wyraz swojej wierze w rzeczywistą obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dlatego wierni nie tylko przyjmują Komunię św., ale również adorują Święte Postacie. Jedną z form tej czci jest procesja eucharystyczna, podczas której Najświętszy Sakrament jest uroczyście wynoszony z kościoła. Pierwsza procesja Bożego Ciała została odprawiona w 1246 r. w Liege z inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie.

Dla całego Kościoła zatwierdził je w XIV w. Jan XXII. Używane do dzisiaj teksty liturgiczne tej uroczystości opracował wybitny teolog św. Tomasz z Akwinu. Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono istniejący do dzisiaj zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Metropolita Onufry chce zorganizować procesję do Mariupola, by ewakuować cywilów

Zorganizowanie procesji do Mariupola, by ewakuować stamtąd cywilów, rannych żołnierzy i zabrać ciała poległych zaproponował metropolita Onufry, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, podległego Patriarchatowi Moskiewskiemu. Jednocześnie wezwał on do zawieszenia broni od Wielkiego Piątku 22 kwietnia do Niedzieli Wielkanocnej 24 kwietnia, co umożliwiłoby przejście tej procesji.

Więcej ...

Jedziesz zagranicę? Sprawdź, gdzie są Msze św. w języku polskim

2025-07-10 15:08

BP KEP

Jadąc na wakacje zagranicę, nie trzeba wcale rezygnować z uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. w języku polskim. W wielu krajach świata działają bowiem duszpasterstwa polonijne, w których posługę duszpasterską pełnią polscy księża.

Więcej ...

Parlament Europejski stanął w obronie syryjskich chrześcijan

2025-07-11 12:52
Parlament Europejski

PAP/EPA

Parlament Europejski

Parlament Europejski przyjął wczoraj wieczorem rezolucję potępiającą zamach terrorystyczny, do jakiego doszło 22 czerwca w kościele greckoprawosławnym św. Eliasza w Damaszku. Z rąk islamistów zginęły tam 25 osoby, a ponad 60 zostało rannych. Była to jedna najgorszych masakr chrześcijan w Syrii od wielu lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Wiadomości

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką