Reklama

Niedziela Lubelska

Dąbrowica. 75 lat parafii

2025-06-20 15:42

Grzegorz Jacek Pelica

Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika zainaugurowała uroczystości 75-lecia parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w podlubelskiej Dąbrowicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W imieniu gospodarzy do modlitwy i świętowania zaprosił proboszcz parafii ks. dr Waldemar Głusiec. Podczas Sumy koncelebrowanej, której oprawę muzyczną uświetniły chór i orkiestra kameralna Iubileum pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego, ks. Głusiec otrzymał z rąk metropolity godność kanonika honorowego Lubelskiej Kapituły Archikatedralnej za gorliwą służbę kapłańską dla dobra archidiecezji. We wstępie ksiądz proboszcz i dziekan przypomniał moment utworzenia parafii z błogosławieństwa bp. Piotra Kałwy. Członkowie rady parafialnej prosili o umocnienie pasterskim słowem i błogosławieństwem. Wierni wraz z chórem Iubileum rozpoczęli dziękczynienie wspólnym śpiewem Abba Ojcze.

Reklama

Arcybiskup Stanisław Budzik poświęcił homilię tajemnicy Trójcy Przenajświętszej. Nawiązał do De Trinitate (O Trójcy Świętej) św. Augustyna. Przywołał legendarną opowieść, w której mały chłopiec pouczył pokornego doktora Kościoła: – „Prędzej ja przeleję całe morze do tego dołka, niż ty zrozumiesz do końca tajemnicę Trójcy, co znaczy: jak bezbrzeżnego oceanu nie da się pomieścić w zagłębieniu uczynionym ludzką ręką, tak ograniczony umysł człowieka nie jest w stanie pojąć tajemnicy stworzonego świata, a tym bardziej tej tajemnicy, jaką jest Trójca Święta”. – Bóg objawił nam tajemnicę swojego istnienia, a Jezus Chrystus chodząc po ziemi głosił naukę o swoim Przedwiecznym Ojcu, którego jest Jednorodzonym Synem i o Duchu Świętym, którego obiecał posłać od Ojca swojemu Kościołowi. Po Zmartwychwstaniu wysłał Apostołów na cały świat, aby wszystkich ludzi czynić swoimi uczniami – przypomniał ksiądz arcybiskup. – Prawdę o sobie zapewne Bóg nam rozświetli w wieczności – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Gdy Bogu w Trójcy Jedynemu śpiewa cały stworzony wszechświat, zastanówmy się za co mamy dziękować: w czyim zamyśle powstał niesamowity mechanizm wszechświata; kto podtrzymuje w istnieniu to, co się znajduje w nieustannym, precyzyjnym ruchu? Dumni z osiągnięć naszej techniki pytamy, czymże one są wobec wszechmocy Bożej, która się przejawia w świecie przyrody. Kiedy okazuje się, że nie ma nic łatwiejszego dla ptaka, jak wzbić się w górę i polecieć, my jesteśmy zmuszeni wymyślać niezdarne i ciężkie maszyny latające. Skąd ta doskonałość w nierozumnym świecie przyrody? Odpowiedź na takie pytania kieruje naszą myśl i podziw w stronę Boga naszego Ojca, który stworzył i nieustannie stwarza i podtrzymuje w istnieniu, a człowieka uczynił z miłości i umieścił w nim swój obraz i swoje podobieństwo, nieśmiertelną duszę, wolną wolę, rozum i miłujące serce – nauczał hierarcha. Jak podkreślił, „najwspanialszym dziękczynieniem jest Eucharystia, kierująca nasze serca na życie wieczne; ona nas gromadzi na modlitwie; dzięki Eucharystii Duch Święty nigdy nie opuścił swojego Kościoła. Duch Pocieszyciel mieszka w żywej świątyni naszej duszy, uczy nas całej Prawdy, daje nam dobre natchnienia, oświeca, umacnia, pociesza, uczy mądrości; jest dla nas źródłem nadziei, która zawieść nie może”.

Reklama

Do zgromadzonych na jubileuszowej uroczystości parafian abp Budzik powiedział: - „Dziękujemy za Boże łaski, tak hojnie wylewane w sakramentach Kościoła. Za Msze św. waszych kapłanów- rodaków, za wasz piękny kościół parafialny, budowany pod kierunkiem ks. kan. Zygmunta Lipskiego, którego dzisiaj witamy w 22. rocznicę konsekracji przez abp. Józefa Życińskiego. To za wasz dar tego kościoła Bóg wam ofiarował swoją nieustanną obecność, dzięki czemu jesteśmy Kościołem, a każdy z nas świątynią Ducha Świętego, który nas umacnia i codziennie przypomina o powszechnym powołaniu do świętości”.

Metropolita zakończył homilię modlitwą papieża Franciszka na 2025 Rok Jubileuszowy, aby moc Boża i „Komunia miłości przemieniała nas w pracowitych siewców ewangelicznych ziaren, które będą zaczynem ludzkości i kosmosu w ufnym oczekiwaniu Nowego Nieba i Nowej Ziemi, gdy moce zła zostaną pokonane, a Boża chwała objawi się na wieki”.

Reklama

Po radosnym Te Deum parafianie i zaproszeni goście udali się na plac i do amfiteatru GOKiS w Dąbrowicy. Zostali ugoszczeni obiadem m.in. zupą myśliwską z kuchni polowej. Następnie młodzież zaprezentowała sygnały myśliwskie, a ks. Michał Paśnik zaprosił do udziału w całym wachlarzu popołudniowych imprez, przygotowanych dla uczczenia jubileuszu parafii. Artystyczne występy przygotowali: Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica”, Kapela Dąbrowicka, chór i orkiestra kameralna Iubileum, Schola Lumina i Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowicy. Natomiast wymiar historyczno-naukowy obchodów zapewnili: prof. Cezary Taracha w szkicu „Dąbrowica w okresie II wojny światowej”, Agnieszka Wróblewska (prelekcja o dziejach miejscowości), Jakub Ordutowski – inscenizowany wykład o średniowieczu i Jaksie z Miechowa (z Dąbrowicy i Jastkowa). Wśród gości reprezentowani byli przedstawiciele Towarzystwa Jezusowego, których zgromadzenie było kiedyś pierwszym gospodarzem integrującej się wspólnoty parafialnej. Jezuita o. Krzysztof Dorosz opowiedział o Collegium Bobolanum i o jezuitach w Lublinie i w Dąbrowicy. O dziejach rodu i pałacu Firlejów mówił dr Paweł Jusiuk, a członkowie Klubu Seniora wspominali utworzenie parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy oraz jej duszpasterzy. Gościem wieczoru był ks. kan. Zygmunt Lipski, który barwnie opowiedział o powstaniu świątyni i całej infrastruktury parafialnej.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Karol Porwich/Niedziela

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, które przypada 16 lipca, popularnie zwane jest świętem Matki Bożej Szkaplerznej. Jego początki sięgają drugiej połowy XIII w., kiedy to w zakonie karmelitów św. Szymonowi Stockowi objawiła się Matka Boża.

Więcej ...

Papież odwiedził klaryski w Albano

2025-07-15 13:42
Papież Leon XIV odwiedził klaryski

Vatican Media

Papież Leon XIV odwiedził klaryski

Przed południem Leon XIV odwiedził klasztor sióstr klarysek w Albano Laziale. Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę. Podarował też siostrom kielich mszalny i patenę.

Więcej ...

Argentyna: na peryferiach Buenos Aires powstanie Miasteczko Papieża Franciszka

2025-07-15 17:28
Papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek

W La Matanza, na przedmieściach Buenos Aires powstanie Miasteczko Papieża Franciszka. Jest to inicjatywa tamtejszej diecezji San Justo i lokalnych parafii. Kilka dni temu kierujący diecezją bp Eduardo García przedstawił projekt papieżowi Leonowi XIV w Watykanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

Wiara

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...