Reklama

Niedziela Lubelska

Święto chórów

2025-06-20 16:32

Agnieszka Marek

Archidiecezjalny Dzień Muzyki Chóralnej to cykliczne już wydarzenie, które jednoczy osoby troszczące się na co dzień o piękno śpiewu liturgicznego w parafiach archidiecezji lubelskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjator i organizator wydarzenia, ks. Tomasz Lisiecki, co roku zaprasza chóry parafialne na warsztaty i Eucharystię, aby poszerzać repertuar chórów i uwielbiać Boga wspólnym śpiewem. W tym roku na zaproszenie odpowiedziało blisko 300 osób z 23 chórów z Lublina, Dysa, Niedrzwicy Dużej, Łuszczowa, Łęcznej, Pliszczyna, Lubartowa, Krasienina, Kraśnika, Sernik, Stróży, Dąbrowicy i z Palikij.

Ksiądz Tomasz Lisiecki przywitał wszystkich uczestników i poprowadził wspólną modlitwę. Następnie Agnieszka Tyrawska-Kopeć przygotowała chórzystów do śpiewu poprzez ćwiczenia z emisji głosu. Jednocześnie wyjaśniała znaczenie poszczególnych ćwiczeń tak, aby dyrygenci mogli je zastosować zgodnie z przeznaczeniem w codziennej pracy z chórem. Warto nadmienić, że praca nad utworami zaczęła się kilka tygodni przed spotkaniem, a zadaniem każdego dyrygenta było przygotować z chórem ustalony wcześniej repertuar. W czasie spotkania natomiast zostały przećwiczone wszystkie utwory w całości pod kierunkiem Agaty Weremczuk-Cymerman i ks. Tomasza Lisieckiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas spotkania nie zabrakło konferencji o roli śpiewu w liturgii. Ks. Rafał Orzech (diec. tarnowska) zwrócił uwagę na to, że biorąc udział w liturgii doświadczamy jej wszystkimi zmysłami, angażujemy się w całości i nie powinniśmy rozpraszać się na rozmowy. Zachęcał, aby wszystkie techniczne szczegóły śpiewu ustalać przed rozpoczęciem liturgii, a potem skupić się już tylko na modlitwie i oddać chwałę Bogu poprzez zaangażowanie w śpiew chóralny. Podkreślił, że Chrystus czeka na każdego z osobna i cieszy się, łącząc się z nami w Eucharystii.

Po kilkugodzinnej próbie przeszliśmy do archikatedry lubelskiej, aby uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczył ks. Tomasz Lisiecki. W homilii ks. Tomasz Kula (diec. świdnicka) podkreślił, że śpiew jest integralną częścią liturgii. Człowiek wprawdzie nie może nic dodać Bogu przez swój śpiew, ale może Go chwalić i dzięki temu otworzyć się na Niego, wznosić modlitwy ku Niemu i dążyć do najważniejszego celu, którym jest zbawienie. Modlitwa śpiewem jest też posługą na rzecz parafii i osób, które uczestniczą w danej liturgii. Kaznodzieja podkreślił, że Chrystus zachęca nas do miłości i to na miłości mamy opierać uczestnictwo w każdej Mszy Świętej oraz śpiew w chórze. – Niech to, co robimy w czasie liturgii nigdy nie będzie dodatkiem, niech wypływa z naszego zaangażowania, niech poprzedzi to przygotowanie duchowe i niech prowadzi do umocnienia więzi z Jezusem - zakończył.

300-osobowym chórem dyrygowała Agnieszka Tyrawska-Kopeć, zaś akompaniował Stanisław Maryjewski. Wykonaliśmy wszystkie przygotowane wcześniej utwory oraz uroczyste Te Deum w podziękowaniu za cały rok pracy w chórach. Warto dodać, że najmłodszym chórem był Chór Pueri Cantores Lublinenses, który w swoich szeregach ma chłopców od 7. roku życia.

Po strawie dla ducha przyszedł czas na wspólną agapę i rozmowy przy posiłku. Była to okazja do lepszego poznania członków różnych chórów i wymiany doświadczeń. Całość wydarzenia, dzięki uprzejmości Metropolitalnego Seminarium Duchownego, odbyła się w gościnnych murach seminarium.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów

2025-07-11 09:43

screenshot

GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej ...

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11
Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką