Reklama

Niedziela Przemyska

Zakończenie roku akademickiego w WSD Przemyśl

2025-06-24 11:28
Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

kl. Krzysztof Zawada

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

W poniedziałek, 23 czerwca 2025 r., poranną Eucharystią pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego oraz z udziałem bp. Stanisława Jamrozka, bp. Krzysztofa Chudzio, księży profesorów i dziekanów zakończył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu rok akademicki 2024/2025. W tym dniu swoje pierwsze dekrety ze skierowaniem do posługi wikariuszowskiej w parafiach odebrali księża neoprezbiterzy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii metropolita przemyski, nawiązując do czytań mszalnych, przypomniał, że życzliwy osąd jest obowiązkiem człowieka, który wierzy w Pana Boga. – To bardzo aktualne w czasach współczesnych, kiedy jesteśmy świadkami bezprzykładnego ferowania wyroków, opiniowania wszystkiego i wszystkich – przestrzegał i powiedział, że miał rację Stańczyk, błazen królewski, który powiedział, że w Polsce najwięcej jest lekarzy i sędziów.

Kaznodzieja mówiąc do zebranych kapłanów i alumnów podkreślił, że pochopne krytykowanie bliźniego jest niezwykle krzywdzące. – Ileż szkody przynosi posądzanie człowieka o różne czyny. Byliśmy tego świadkami w czasie kampanii wyborczej, jednej czy drugiej. I na co dzień widzimy jak łatwo skrzywdzić człowieka. Co my w tej sytuacji mamy robić? – pytał i retorycznie i zaznaczył, że nie zawsze człowiek zna wszystkie fakty i okoliczności danych sytuacji, a po drugie trudno jest zauważyć dobro w drugim człowieku. – Często ulegamy naszemu temperamentowi, naszej osobowości, a także i naszemu egoizmowi, chcąc zobaczyć drzazgę w oku swego brata, a nie potrafimy dostrzegać belki we własnym oku – dodał i podkreślił, że nikt nie ma prawa oceniać i krytykować jeśli najpierw nie zrobił porządku we własnym życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W tym kontekście hierarcha nawiązał do misji przemyskiego seminarium. – Trzeba zacząć od siebie. Korygować własne życie. Temu służy nasza formacja i ta w ramach seminarium, i ta kapłańska, która trwa przez całe życie kapłańskie. Błędy innych pozostawiajmy Panu Bogu – zachęcał kapłanów i alumnów, a nawiązując do pierwszego czytania o powołaniu Abrahama mówił, że kapłan i kleryk „ma mieć odwagę wyjścia z tej ziemi, wyjścia ciągle na nowo i iść do ziemi, którą wskaże Pan Bóg”. – Chodzi o to, aby nowe życie zawsze rozpoczynać od nawrócenia. Stąd też bardzo ważne są i rekolekcje, i dni skupienia, i te nasze osobiste refleksje, by tak jak Abraham wyjść jako pielgrzym nadziei. Być gotowym na podnoszenie konsekwencji tego wyjścia, na pokonanie trudności. Nieraz trudności przekraczających oczekiwania – dodał.

Kaznodzieja zaznaczył, że formacja seminaryjna prowadzi do tego, aby iść drogą, aby ciągle pozostawiać to, co jest niezgodne z Bożym planem. – Stąd też wyrażamy dzisiaj wdzięczność wszystkim tym, dzięki którym nasze seminarium może istnieć, może być rzeczywiście matką, żywicielką, karmicielką, nauczycielką – powiedział hierarcha. – Chcemy podziękować dzisiaj za to, że alumni mogą zdobywać wiedzę. Jednocześnie módlmy się o nowe święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne – dodał.

Na zakończenie homilii, zwracając się do kapłanów, metropolita przemyski zwrócił się do ostatnio wyświęconych pięciu kapłanów. – Życzmy im, żeby mieli fundament, którym jest Chrystus, Źródło naszej nadziei. Aby towarzyszyła im łaska Boża – mówił abp Szal i zachęcał, aby „być ludźmi otwartymi na potrzeby Kościoła, które są tak bardzo duże i potrzeby świata, który ciągle stoi na jakimś zakręcie, bo ciągle są wyzwania i problemy”.

Tradycyjnie po Eucharystii na zakończenie roku akademickiego swoje pierwsze dekrety ze skierowaniem do posługi wikariuszowskiej w parafiach odebrali księża neoprezbiterzy oraz inni kapłani archidiecezji przemyskiej swoje aplikaty.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

Wybrane dla Ciebie

Papież Leon XIV i świat na miarę dzieci

2025-07-09 09:34
Leon XIV błogosławi dziewczynkę na Placu św. Piotra

Vatican Media

Leon XIV błogosławi dziewczynkę na Placu św. Piotra

Minęły dwa miesiące od wyboru kard. Roberta Francisa Prevosta na Stolicę Piotrową, a już pojawiło się wiele symbolicznych obrazów tego dopiero co rozpoczętego pontyfikatu. Wśród nich – choć mniej znany – znajduje się również ten, na którym nowy Papież pochyla się, by przybliżyć się do dziewczynki, która chce mu podarować rysunek. To prosty gest, który jednak niesie ze sobą ważne przesłanie: aby budować lepszy świat, trzeba zejść do poziomu dzieci.

Więcej ...

Św. Weronika Giuliani: Najświętsza Maryja Panna była dla niej „drogą Mamą”, „Matką miłości”

pl.wikipedia.org

Obszerne fragmenty dziennika jednej z największych mistyczek i stygmatyczek Kościoła, tym razem dotyczące jej relacji z Maryją. Książka „Święta Weronika Giuliani. Pisma Maryja” to owoc pracy s. Judyty Katarzyny Woźniak OSCCap oraz s. Zuzanny Rejmak OSCCap.

Więcej ...

Jubileusz Młodych w Rzymie [zapowiedź]

2025-07-09 14:15

Vatican Media

O tym, jak będzie wyglądał pobyt młodzieży na Jubileuszu Młodych w Rzymie opowiada ks. Tomasz Latawiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany