Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Zechciejmy dziś prosić Boga, byśmy byli cierpliwi i miłosierni

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 13, 24-30.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota, 26 lipca. Wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny

• Wj 24, 3-8 • Ps 50 • Mt 13, 24-30

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swojej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: „Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc się wziął na niej chwast?”. Odpowiedział im: „Nieprzyjazny człowiek to sprawił”. Rzekli mu słudzy: „Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?”. A on im odrzekł: „Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza”».

Reklama

Objawienie Boże w Piśmie Świętym w wielu miejscach przekonuje nas o tym, jak bardzo różni się ludzka logika od Bożej myśli. Dzisiejszy fragment również tę odmienność ukazuje. Człowiek w całej swej okazałości przedstawiony jest w osobie owego nieprzyjaciela, który przyszedł na pole, aby posiać chwasty w pszenicy i by dobre ziarno nie mogło obrodzić zgodnie z oczekiwaniami gospodarza. Tę złą postawę, motywowaną chęcią uczynienia drugiemu źle, można scharakteryzować słowami: zazdrość, zawiść – jak widać są to uczucia bardzo bliskie człowiekowi w każdych czasach. Ilekroć komuś życzę źle, obmawiając go bądź zazdroszcząc szczęścia rodzinnego czy dobrej pracy (przekładającej się najczęściej na wyższe zarobki), czynię siebie godnym pożałowania i jestem jak ów nieprzyjaciel, który sieje chwast zatruwający życie. Przejawem ludzkiego myślenia jest również postawa służby gospodarza, który nie bacząc na konsekwencje (czyli zniszczenia zboża), chce szybko pozbyć się problemu i chwast usunąć. W życiu duchowym nie da się osiągnąć wymiernego efektu od razu. Potrzeba czasu, aby pozbyć się chwastów złych przyzwyczajeń i grzechów. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, szczególnie gdy sprawa toczy się o najwyższą stawkę – życie wieczne. Czasem taka wspomniana nadgorliwość i chęć policzenia się z grzechami, najlepiej wszystkimi, może być przyczyną tego, że człowiek w pół drogi się zatrzyma z braku sił i dalszej motywacji. Albo zrażony kilkoma niepowodzeniami podda się. Inaczej myśli i postępuje Bóg, którego wyobrażeniem w dzisiejszej Ewangelii jest ewangeliczny gospodarz. Bóg zachowuje cierpliwość, jest miłosierny, dlatego pozwala róść obojgu. Dzięki temu obrazowi możemy zauważyć „pedagogię drugiej szansy”. Ile to razy w życiu doświadczałeś Bożego miłosierdzia? Z całą pewnością nie raz i nie dwa. Ciągle potrzebujemy doświadczenia miłosiernego i kochającego Boga. A więc w istocie ta druga szansa rozciąga się na całe nasze życie. I w tym realizuje się zasadnicza odmienność ludzkiego wyobrażenia od Bożych planów. Zechciejmy dziś prosić Boga, byśmy byli cierpliwi i miłosierni wobec innych ludzi, szczególnie naszych winowajców. Starajmy się szukać pokojowych rozwiązań, mając wzgląd na zasadę, że chrześcijanin to przede wszystkim człowiek pokoju.

F.P.

ROZWAŻANIA NA ROK 2025 DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!: "Żyć Ewangelią 2025".

Podziel się:

Oceń:

2025-06-16 09:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego uczniowie Jezusa zachowują się inaczej niż inni?

wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Mk 2, 23-28.

Więcej ...

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do naśladowania dla młodych ludzi

2025-07-23 13:04
Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, Watykan opublikował teologiczny tekst , który przedstawia młodego Włocha jako wiarygodny wzór do naśladowania dla nowego pokolenia wierzących. W komentarzu opublikowanym przez portal Vatican News, jezuita ks. Arturo Elberti, teolog i konsultant Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wspomina o głębokim związku między jego zainteresowaniem technologiami, życiem codziennym i duchowością chrześcijańską. „Nie jest doktorem Kościoła, ale wiarygodnym świadkiem” - powiedział jezuita. Poprzez jego kanonizację Kościół nie chce uhonorować teologa, ale raczej pokazać, „że młodzi ludzie dzisiaj również mogą poważnie traktować przesłanie Ewangelii i konsekwentnie nią żyć”.

Więcej ...

Kard. Müller: obrona życia ludzkiego obowiązkiem biskupów

2025-07-24 12:43
kard. Gerhard Müller

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

kard. Gerhard Müller

Na zagrożenia wynikające z „poprawności politycznej” i brak proroczego głosu biskupów w obronie życia ludzkiego wskazuje w obszernym artykule opublikowanym w Rzymie kardynał Gerhard Ludwig Müller. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary adresuje swe słowa szczególnie do sytuacji w swej ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do...

Kościół

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Św. Kinga

Święci i błogosławieni

Św. Kinga

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...