Reklama

Kościół

Jasna Góra: 49. Piesza Pielgrzymka z krakowskiej Skałki

2025-07-20 18:53

BP Jasnej Góry

„Pielgrzymi nadziei na szlaku łaski” - to 300 pątników paulińskiej 49. Pieszej Pielgrzymki z krakowskiej Skałki. Jak podkreślano, to pielgrzymka dla każdego, bo jest rodzinnie, kameralnie, trasa wiedzie malowniczym szlakiem Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Są pątnicy ze Szwecji czy Austrii i z całej Polski: Gdańska, Poznania, Warszawy, Zakopanego, Rzeszowa, Przemyśla, Biecza czy Wrocławia, „no i troszeczkę z Krakowa”- uśmiechał się o. Grzegorz Zakrzewski, główny przewodnik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Elżbieta już przestała liczyć swoje „skałeczne pielgrzymowanie”. W tym roku świętowała złoty jubileusz małżeństwa. - Wychowałam dzieci, teraz wnuki i dziękuję Matce Najdroższej, Najukochańszej Mateńce, że mogę tu być. Nie jest to żaden trud, jest to radość, wielka radość, że jestem tutaj - cieszyła się pątniczka. Chwali życzliwość ludzi i „piękne relacje przepełnione Bożą miłością”.

Najmłodszym uczestnik pielgrzymki miał roczek, najstarsza pątniczka 85 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Szliśmy z hasłem „Pielgrzymi nadziei na szlaku łaski”, żeby doświadczyć tego, że pielgrzymowanie z Chrystusem jest łaską, która prowadzi do zbawienia - wyjaśniał o. Grzegorz Zakrzewski, który obchodził swój mały jubileusz - 10 lat pielgrzymowania jako główny przewodnik. Przyznaje, że pielgrzymka skałeczna jest ciekawą pielgrzymką, „bo tu ludzie z całego świata i z całej Polski szukają Boga na szlaku, który wiedzie przez piękną Jurę Krakowsko-Częstochowską”.

Podziel się cytatem

Wielu pielgrzymów przyznaje, że to, co ich tu przyciąga to duchowość paulińska, którą też można „pooddychać” na pielgrzymce. Tak uważa Ela ze Zgierza, która ma bogate pielgrzymkowe doświadczenie, bo z różnymi grupami szła na Jasną Górę już 20 razy. Teraz po raz 21., a zarazem pierwszy z paulińską ze Skałki. Jest poruszona duchowym bogactwem pielgrzymki: starannie przygotowanymi, bogatymi w treść konferencjami, homiliami, pięknem śpiewu. Jak podkreśla, wielkim umacniającym świadectwem są idące rodziny z dziećmi. Z tego też bowiem słynie pielgrzymka skałeczna - z rodzinności. Zwyczajem stało się też to, że to właśnie dzieci jako pierwsze wbiegają na błonia jasnogórskie.

- Doświadcza się tego paulińskiego ducha, ducha modlitwy, kontemplacji, ducha maryjnego, w końcu prowadzą nas „wybrańcy Maryi”. To niejako w ramionach Maryi jesteśmy, idziemy pod Jej opieką - mówiła pątniczka ze Zgierza. Jak wyznała, na pielgrzymi szlak powróciła po przerwie spowodowanej chorobą onkologiczną. - To jest moja pierwsza pielgrzymka, gdzie wróciłam i całą tę pielgrzymkę przeszłam, tak jak ze starych dobrych czasów, znaczy przed chorobą - mówiła z nieukrywaną radością i wzruszeniem. - „Tyś świata królową, tyś gwiazdą na niebie, Ty nas wiedziesz przed Jezusa, wieczny tron. Maryja, Ave Maryja, u Boga nam wypraszaj zdroje łask, by świat lepszy był, by w miłości żył”- wyśpiewała swoją ulubioną pielgrzymkową pieśń.

Podziel się cytatem

Jutro pielgrzymi uczestniczyć będą w Eucharystii, drodze krzyżowej, modlitwie różańcowej - to tzw. „skałeczny dzień” na Jasnej Górze.

Pielgrzymka od 49 lat wyrusza z sanktuarium św. Stanisława, biskupa i męczennika na krakowskiej Skałce, gdzie posługują zakonnicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Paulini na Skałce obecni są od 1472 r., kiedy to zostali sprowadzeni z klasztoru na Jasnej Górze przez kanonika krakowskiego Jana Długosza.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Pielgrzymi wrócili na szlaki do Santiago; w czerwcu ponad 15 tys. pątników

SANTIAGO DE COMPOSTELA

KS. SŁAWOMIR MAREK

SANTIAGO DE COMPOSTELA

Luzowanie od maja restrykcji przez rząd Hiszpanii oraz poszczególne wspólnoty autonomiczne kraju doprowadziło do zwiększenia się ruchu pielgrzymkowego do katedry w Santiago de Compostela. W czerwcu przybyło tam ponad 15 tys. osób.

Więcej ...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks. Daniela Galusa

2025-07-21 13:19

Monika Książek

Więcej ...

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do naśladowania dla młodych ludzi

2025-07-23 13:04
Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, Watykan opublikował teologiczny tekst , który przedstawia młodego Włocha jako wiarygodny wzór do naśladowania dla nowego pokolenia wierzących. W komentarzu opublikowanym przez portal Vatican News, jezuita ks. Arturo Elberti, teolog i konsultant Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wspomina o głębokim związku między jego zainteresowaniem technologiami, życiem codziennym i duchowością chrześcijańską. „Nie jest doktorem Kościoła, ale wiarygodnym świadkiem” - powiedział jezuita. Poprzez jego kanonizację Kościół nie chce uhonorować teologa, ale raczej pokazać, „że młodzi ludzie dzisiaj również mogą poważnie traktować przesłanie Ewangelii i konsekwentnie nią żyć”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Kościół

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

Kościół

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...