Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Poświęcenie kościoła NSPJ w Gryficach

Poświęcenie kościoła (łac. consecratio – przekazanie na własność Bogu) to uroczysta ceremonia zastrzeżona biskupowi. Dzięki niej budynek zostaje przeznaczony do sprawowania kultu Bożego. Poświęceniu kościoła i ołtarza towarzyszą specjalne obrzędy podczas Mszy św. Konsekracja ukazuje, że jest to miejsce wybrane przez Pana Boga, w którym niebo spotyka się z ziemią

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ceremonii występuje wiele symboli o głębokim znaczeniu. Ksiądz Arcybiskup po wejściu do świątyni nie całuje ołtarza, a liturgię rozpoczyna od miejsca przewodniczenia, święci wodę, którą skrapia ołtarz, zgromadzony lud i ściany jako przypomnienie sakramentu chrztu, który czyni nas świątynią Ducha Świętego. Następnie święci ambonę, która jest miejscem proklamowania Słowa Bożego, przestrzenią Liturgii Słowa. „Godność Słowa Bożego wymaga, by w kościele było ono głoszone z miejsca, na którym w czasie Liturgii Słowa spontanicznie skupia się uwaga wiernych” (OWMR 272). Po homilii słowami Litanii Wszystkich Świętych Pańskich prosimy, aby pomagali nam celebrować święte obrzędy. Przez tę modlitwę wyrażamy naszą wiarę w świętych obcowanie i ukazujemy więź pomiędzy Kościołem ziemskim a Kościołem w niebie. Następnie Biskup namaszcza ołtarz i ściany kościoła w miejscu tzw. zacheuszek olejem krzyżma świętego. Przypomina to nam tradycję namaszczania proroków i królów w Starym Testamencie, a także samego Pana Jezusa, który dostąpił namaszczenia, aby odkupić ludzkość. W trakcie tej ceremonii dokonuje się również niewidzialne namaszczenie Duchem Świętym.

Kadzidło, które zostaje spalone na ołtarzu, wskazuje na to, że ofiara Chrystusa, która w sakramentach jest wciąż uobecniana, wznosi się do Boga jako słodka woń. Wznoszący się dym kadzielny jest także znakiem modlitw wiernych, które docierają do tronu Boga. Okadzenie wnętrza kościoła to potwierdzenie faktu, że właśnie ten kościół stał się domem modlitwy. Przede wszystkim okadza się Lud Boży, gdyż jest on świątynią żywą, w której każdy wierny jest duchowym ołtarzem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzymskokatolicka parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach powstała 28 grudnia 1914 r. i obejmowała wówczas swoim duszpasterstwem również katolików w Płotach i Nowogardzie. Decyzje o budowie własnej świątyni podjęto w 1929 r. Już 30 lipca 1930 r. wmurowano kamień węgielny, a dwa lata później, 16 listopada 1932 r., poświęcono nowo wybudowany kościół parafialny.

Reklama

Po II wojnie światowej świątynia funkcjonowała jako kościół pomocniczy, gdyż duszpasterstwo istniejącej od 1914 r. parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa koncentrowało się przy drugim gryfickim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gdy decyzją bp. Jerzego Stroby z dnia 10 sierpnia 1977 r. powstała w Gryficach nowa parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panna, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa odzyskał swój pierwotny status świątyni parafialnej.

W 2011 r. wspólnota parafialna podjęła wysiłek gruntownego remontu swojego kościoła parafialnego, wykonując m.in. renowację zabytkowych drzwi i witraży, zaś w prezbiterium powstał stały kamienny ołtarz.

W wigilię pierwszej niedzieli Adwentu, 29 listopada 2014 r., abp Andrzej Dzięga dokonał uroczystego poświęcenia ołtarza oraz rekonsekracji odnowionego wnętrza kościoła parafialnego, tym samym trwale potwierdzając tytuł Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mamy nadzieję, że uroczystość poświęcenia ołtarza i rekonsekracji kościoła w 100. rocznicę erygowania parafii NSPJ jeszcze bardziej umocni i zjednoczy wspólnotę parafialną.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-23 12:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dom Boży

Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Paweł Wysoki

Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

W uroczystość św. Wojciecha odbyła się konsekracja lubelskiego kościoła dedykowanego pierwszemu misjonarzowi – męczennikowi na polskiej ziemi.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Noc muzeów w Jarosławiu

2024-05-20 10:12
Orszak konny przed główną bramą Bazyliki.

Henryk Grymuza

Orszak konny przed główną bramą Bazyliki.

To miasto ustawicznie od stuleci wpisuje się w dzieje Polski. Wielu mężów stanu, duchownych i najzwyklejszych ludzi współtworzyło tkankę jego dziejów. Zapewne dlatego cenne inicjatywy wskrzeszające wydarzenia historyczne i dorobek duchowy tego środowiska cieszą się wśród jarosławian ogromnym powodzeniem. Tak było równie w tym roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj