Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: św. Jan Paweł II przywrócił nam siłę prawdy

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Czy przyjęliśmy św. Jana Pawła II jako dar?” - pytał w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który wieczorem 12 października przewodniczył Mszy św. w kościele akademickim pw. św. Ireneusza w Częstochowie z racji inauguracji nowego roku akademickiego.

We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni. - Jezusowi ofiarujemy środowiska częstochowskich uczelni. Za św. Janem Pawłem II wybieramy dążenie do prawdy jako drogę do świętości - mówił na początku Mszy św. ks. Grzegorz Szumera, duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo podkreślił, że „prawda rozumowa łączy się z prawdą objawioną nierozerwalnie w tajemnicy Chrystusa”. - To Chrystus objawia prawdę o człowieku i świecie - mówił abp Depo i dodał, że „Biblia wskazuje nam na radosne doświadczenie wspólnoty”.

„Niestety żyjemy w epoce fast foodów z jednej strony a z drugiej w epoce diet odchudzających” - ocenił abp Depo i dodał, że „daleko odeszliśmy od biblijnego kierunku radosnego doświadczenia wspólnoty”.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „Ojciec nie tylko dał Syna, ale pozwolił Go zabić”. - Czy tego nie widzimy dzisiaj w zmaganiach na Bliskim Wschodzie? - pytał metropolita częstochowski.

Reklama

Nawiązując do tekstu Ewangelii arcybiskup podkreślił, że „Bóg zaprasza przez Syna”. - Inicjatywa należy do Boga, a człowiek jest wolny w odpowiedzi i poniesie odpowiedzialność za odrzucenie tego zaproszenia i odrzucenie Boga - mówił arcybiskup.

Wskazując na św. Jana Pawła II metropolita częstochowski wskazał, że „św. Jan Paweł II prostotą wiary w Chrystusa na wzór Maryi przywrócił nam siłę prawdy”. - Jednak, w którym kierunku ta siła prawdy pójdzie zależy od nas - stwierdził arcybiskup i dodał, że „Jan Paweł II pomógł nam nie lękać się prawdy, bo jest ona fundamentem wolności, nauczył nas komplementarności wiary i rozumu”.

„Św. Jan Paweł II to był człowiek zawierzenia Bogu wbrew faktom. Miał odwagę wyjść wobec człowieka i uwolnić go od kultury pustki i tymczasowości” - kontynuował abp Depo.

Na zakończenie metropolita częstochowski przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane na spotkaniu z młodzieżą w Monzy 21 maja 1983 r.: „W obliczu Chrystusa nie można pozostać obojętnym. Nie mamy tu do czynienia tylko z Nauczycielem - choćby najświetniejszym - ideologii o charakterze etycznym; ani też z człowiekiem o szczególnym doświadczeniu religijnym; ani z wielkim prorokiem czy też człowiekiem obdarzonym przywilejem specjalnej obecności moralnej Boga. Chrystus przez swą niepowtarzalną misję powierzoną Mu przez Ojca, przenika i obejmuje cały nasz ludzki los, jest bowiem Centrum Historii, Odkupicielem człowieka! Dlatego mówię wam dzisiaj: szukajcie Chrystusa z obiektywizmem, uczciwością i odwagą! Starajcie się poznać Go do głębi; studiujcie Go bez przerwy”.

Reklama

„Ten wasz nieustanny wysiłek zgłębiania indywidualnie lub we wspólnocie Chrystusa, z pomocą łaski Bożej został lub zostanie uwieńczony wiarą - darem Boga i osobistą odpowiedzią człowieka. Taka postawa wiary w Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka, nie oznacza umniejszenia waszych potrzeb kulturalnych, ale prawdziwe ubogacenie i podniesienie na wyższy poziom głodu poznania i samego rozumu, przygotowanego na wtargnięcie weń Objawienia Bożego. (...) Wierzcie w Chrystusa! Zaufajcie Chrystusowi!”- kontynuował wówczas papież.

Ośrodek akademicki i kościół św. Ireneusza nawiązują do tradycji duszpasterstwa akademickiego "Piwnica" z końca lat 60. i lat 70., kiedy to wbrew woli władz komunistycznych biskup częstochowski Stefan Bareła udostępnił duszpasterstwu akademickiemu, którym kierował ks. Ireneusz Skubiś, piwnice Kurii diecezjalnej.

Dalszy rozwój duszpasterstwa akademickiego nastąpił w latach 80. Wówczas duszpasterstwo zostało przeniesione do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie. Nowym etapem w rozwoju duszpasterstwa było powołanie 25 marca 2004 r. przez abp. Nowaka pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza BM. Uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza dokonał abp Stanisław Nowak 9 października 2011 r.

Patronką duszpasterstwa akademickiego archidiecezji częstochowskiej jest św. Teresa Benedykta od Krzyża Edyta Stein.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-13 07:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do samorządowców: polityka to troska o dobro wspólne

TV Niedziela

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich trwa na Jasnej Górze. Przedstawiciele ponad 300 powiatów i miast na prawach powiatów na miejsce spotkania wybrali Sanktuarium ze względu na Rok Jubileuszowy 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej.

Więcej ...

Potrzeba mieć w sobie dużo pokory, by sprawować władzę

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Mt 10, 1-7

Więcej ...

Brazylia/ W ataku nożownika w szkole zginął uczeń

2025-07-09 07:25

Adobe Stock

Uczeń szkoły podstawowej w miejscowości Estacao w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii zmarł na skutek ran odniesionych we wtorkowym ataku 16-letniego nożownika.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy