Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Od sanktuarium do bazyliki mniejszej

Biskup Marian Rojek podczas homilii mówił o zwierciadle, w którym
odbija się wnętrze człowieka. Radecznica, 6 września 2015 r.

Małgorzata Godzisz

Biskup Marian Rojek podczas homilii mówił o zwierciadle, w którym odbija się wnętrze człowieka. Radecznica, 6 września 2015 r.

Jedyne miejsce objawień św. Antoniego w Polsce po dziewięciu miesiącach starań dołączyło do kościołów ściśle związanych z Ojcem Świętym.
O decyzji papieża Franciszka i łasce, którą otrzymała diecezja zamojsko-lubaczowska z jej pasterzem bp. Marianem Rojkiem rozmawia Małgorzata Godzisz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MAŁGORZATA GODZISZ: – Biskup diecezjalny przedstawił Stolicy Apostolskiej prośbę nadania sanktuarium św. Antoniego tytułu bazyliki mniejszej. Czym była ona motywowana?

BP MARIAN ROJEK: – Motywowana tym, że jest to bardzo charakterystyczne miejsce w naszej diecezji, gdy chodzi o sanktuarium i działanie Bożej łaski. Również jest to centrum pielgrzymkowe, do którego przybywają ludzie nie tylko z naszej diecezji, ale też spoza niej i ze świata. Wreszcie jest to miejsce, które ma pewien wymiar historyczny, wpisało się w tradycję tej ziemi roztoczańskiej. Te wszystkie elementy są powiązane z wymiarem liturgii. Posługują tutaj zakonnicy. Mają oni większą dyspozycyjność, gdy chodzi o sakrament pojednania, którym mogą służyć wszystkim pielgrzymom i wiernym. Poza tym zaliczamy do tego piękno duchowe tego miejsca, do dzisiaj poświadczone przez wielu, przybywających do tego sanktuarium, co przekłada się na owoce skutecznego działania wstawiennictwa św. Antoniego. To wszystko przemawiało za tym, żeby prosić wraz z kustoszami tego miejsca, Ojcami Bernardynami, o ten przywilej dla sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy.

– Kościół ten cieszy się szczególnym znaczeniem dla życia liturgicznego i duszpasterskiego. Z jakich łask mogą skorzystać diecezjanie, a także pielgrzymi przybywający do bazyliki?

– To są tradycyjne łaski, o które od wieków prosimy św. Antoniego. On, działając tutaj, spełnia te powszechne oczekiwania, ale przede wszystkim to są łaski w tym wymiarze wewnętrznym, duchowym: dokonywane nawrócenia, głębsze religijne refleksje, zmiana życia, postępowania. Oprócz tego dokonują się tutaj łaski zewnętrzne, dotyczące cudów uzdrowienia, potem otrzymania także spraw, w których chodzi nam o to, że gdzieś coś nam się w życiu bardzo istotnego zagubiło, sam człowiek się zagubił. Doznajemy odnalezienia właściwych wartości, poprawnych relacji do Pana Boga i odkrywamy samych siebie w Bożej perspektywie. To są te wymiary zarówno wewnętrzne, o wiele ważniejsze, a także te zewnętrzne, widzialne, gdy chodzi o łaski. Do dzisiaj Ojcowie Bernardyni dają świadectwa o uzdrowieniach zdrowotnych, niewytłumaczalnych na sposób ludzki, które dokonały się przez wstawiennictwo św. Antoniego w naszej Radecznicy.

– Nadanie tytułu bazyliki mniejszej jest znakiem szczególnej więzi z Kościołem rzymskim oraz Ojcem Świętym. Jak silna jest to więź i w czym się wyraża?

– Ta więź będzie się wyrażała mocniejszym zaangażowaniem liturgicznym, przede wszystkim jeżeli chodzi o wydarzenia związane z Ojcem Świętym, a więc uroczystość Świętych Piotra i Pawła, rocznica nadania tytułu bazyliki, potem rocznica wyboru papieża. W tej bazylice mniejszej winna być sprawowana szczególna liturgia, modlitwa ukierunkowana na Ojca Świętego, Rzym, Stolicę Watykańską. Poza tym troska o to, żeby tu było zawsze głoszone słowo Boże w duchu nauczania Kościoła, przedstawianie dokumentów papieskich. To wszystko wchodzi w zakres więzi naszej młodej bazyliki z Rzymem i współczesnym Ojcem Świętym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2015-09-10 09:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W polskim Ars

W każdy czwartek jest odmawiana koronka za kapłanów

Beata Pieczykura/Niedziela

W każdy czwartek jest odmawiana koronka za kapłanów

Był mocarzem ducha. Pracował w małej, zaniedbanej parafii. Przyciągał ludzi z wielkich miast i utytułowanych. Święty proboszcz pozostawił drogowskazy w Mzykach.

Więcej ...

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?