Reklama

Wiadomości

„Zaduszki katyńskie” w „Niedzieli”

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Promocja książki: „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie, złożyły się na program „zaduszek katyńskich”, które odbyły się wieczorem 3 listopada w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W spotkaniu wzięła udział młodzież szkół częstochowskich i województwa śląskiego, laureaci V edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Katyniu pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, alumni Niższego Seminarium Duchownego, na czele z ks. prefektem Szymonem Stępniakiem i Grażyną Nowak, nauczycielką języka polskiego, przedstawiciele środowisk kombatanckich, rodzin katyńskich. W spotkaniu wzięli udział m. in. dr Andrzej Drogoń - historyk i były dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, Zofia Jakubczyk - prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego, mecenas konkursu i książki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, o. Michał Legan, o. Włodzimierz Ogorzałek - paulini z Jasnej Góry, członkowie Komisji Konkursowej, m. in. dr. hab. Artur Żywiołek, Urszula Bauer, a także Tadeusz Żesławski - wicekurator z Kuratorium Oświaty w Katowicach, Artur Warzocha - radny Sejmiku Województwa Śląskiego, ks. inf. Ireneusz Skubiś - honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, Lidia Dudkiewicz - redaktor naczelna „Niedzieli”.

Na początku uczestnicy „Zaduszek katyńskich” wysłuchali utworu Jacka Kaczmarskiego „Katyń” w wykonaniu Klaudii Pyrzyk i Magdaleny Strzeleckiej, uczennic IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie.

Następnie dr Andrzej Drogoń, mówiac o Katyniu, podkreślił, że „po 75 latach ciągle jeszcze pytamy o prawdę”. - Nie chodzi tylko o ujawnienie prawdy, ale o obnażenie kłamstwa, które staje się elementem polityki także w dzisiejszych czasach - mówił Andrzej Drogoń i dodał, że „mówiąc o Katyniu, myślimy o tych, którzy po 17 września 1939 r. rozpoczęli tułaczkę na nieludzkiej ziemi”.

Reklama

„Domaganie się prawdy o Katyniu to nie jest tylko element świadomości historycznej, ale przede wszystkim zwykłej sprawiedliwości” - kontynuował były dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Następnie uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, którego scenariusz został oparty na pracach laureatów Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Katyniu pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Uczestnicy spotkania mogli usłyszeń m. in. utwór Zbigniewa Herberta „Guziki” oraz „Biały krzyż” Janusza Kondratowicza.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że „Katyń jest symbolem masowej zbrodni, obrazem ludobójstwa dokonanego na niewinnych ludziach”. - Katyń ukazuje oblicze systemu komunistycznego, który posunął się do granic znieprawienia i upodlenia drugiego człowieka, systemu, który uwięził prawdę o bestialskiej zbrodni - mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego przypomniała słowa śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, że „prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem założycielskim PRL-u”. Mówiąc o roli konkursu historyczno-literackiego o Katyniu w budowaniu świadomości historycznej młodego pokolenia poseł Wiśniewska przekazała, że w ciągu pięciu lat trwania konkursu zgłoszono do niego blisko 1250 prac.

O potrzebie prawdy o zbrodni katyńskiej mówił również ks. inf. Ireneusz Skubiś honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”. Podkreślił, że „Jan Paweł II pokazał nam polskie korzenie” - Musimy być narodem solidarnym, ale bez zobaczenia polskich korzeni nie będzie solidarności - podkreślił ks. Skubiś i przypomniał, ze „niestety w kłamstwie katyńskim uczestniczyło także bardzo wielu Polaków, nawet profesorów polskich uczelni”. - Dlatego w dzisiejszych czasach tak bardzo ważna jest prawda i odrzucenie kłamstwa - podkreślił ks. Skubiś.

Reklama

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” wspominał jak w 1968 r. studenci na schodach kościoła Świętego Krzyża w Warszawie krzyczeli „prasa i telewizja kłamią”. - Dzisiaj też trzeba by wykrzyczeć „prasa kłamie” - przyznał ks. Skubiś.

„Polskę może uratować prawda, która mieści się w Bogu, ale jest potrzebna w życiu każdego człowieka i w życiu narodu” - kontynuował ks. Skubiś i dodał: „Także ta prawda o Katyniu jest wyzwalająca. Czekamy także na wyzwolenie prawdy o Smoleńsku, bo istnieje więź pomiędzy prawdą o Katyniu i prawdą o Smoleńsku”.

Na zakończenie Lidia Dudkiewicz - redaktor naczelna „Niedzieli” podkreśliła, że „historię trzeba pielęgnować, bo jak zapomnimy o niej, to ta zła historia może się powtórzyć”. - Nie możemy mówić o Katyniu, nie mówiąc o Smoleńsku - podsumowała Lidia Dudkiewicz.

Uczestnicy spotkania modlili się również w intencji wszystkich zamordowanych na nieludzkiej ziemi. Modlitwę poprowadził ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Książka „Prawda i kłamstwo o Katyniu” licząca ponad 300 stron zawiera prace laureatów wszystkich dotychczasowych edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Katyniu pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, którego inicjatorką jest europoseł Jadwiga Wiśniewska (PiS).

14 kwietnia 2014 r. w siedzibie IPN w Katowicach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Historyczno - Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Patronat naukowy nad konkursem od pięciu lat sprawuje IPN w Katowicach, zaś patronat medialny - Tygodnik Katolicki „Niedziela”, TVP Katowice i Radio Fiat.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-04 07:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konkurs o bł. Bolesławie Lament

Zapraszamy uczniów i nauczycieli oraz osoby z różnych zakątków całego świata do udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Bł. Bolesława - wychowawczyni na nasze czasy" (edycja IX - 2018r.)

Więcej ...

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do zaorania

2024-05-08 17:47

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

„Diecezja sosnowiecka nie jest do zaorania, tylko do nieustannego obsiewania” - powiedział abp Adrian Galbas w środę podczas obrzędu kanonicznego objęcia diecezji sosnowieckiej przez bp. Artura Ważnego. Uroczystość oraz podpisanie stosownych dokumentów miało miejsce w katedrze w Sosnowcu.

Więcej ...

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku