Reklama

Niedziela Legnicka

Uczcili jubileusz Chrztu Polski

Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Jarosiewicz

Kacper Gąsiorowski i Cyprian Boćko

Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Jarosiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski stał się wyjątkową okazją, by starostwo powiatowe w Bolesławcu zaangażowało instytucje edukacji powiatowej w przygotowanie uroczystości jubileuszowych dla mieszkańców Bolesławca i gmin powiatu bolesławieckiego.

Z tej okazji 4 listopada w Teatrze Starym w Bolesławcu odbyła się sesja, której adresatami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu bolesławieckiego. Gościem był muzyk i kompozytor ks. Jakub Bartczak z Wrocławia, który nawiązując do przeżywanego jubileuszu, wprowadził młodych słowem mówionym i śpiewanym w świat chrześcijańskiej kultury, której fundamentem jest sakrament chrztu. Ks. Kuba zaprezentował takie utwory jak: „Po prostu wierzę”, „Wolność”, „Panów Pan”, „Wiem, że jesteś” i wiele innych. Kapłan-raper zachęcił młodych, aby wraz z nim śpiewali proste, porywające i z jasno określonym przesłaniem refreny, które sprawiały, że Teatr Stary rozbrzmiewał wspólnym śpiewem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na scenie teatru rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny i historyczny, a wręczone nagrody były radością dla tych, którzy zaangażowali swój talent w upamiętnienie 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pracownia Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu przygotowała także spektakl pt. „Pieśń o średniowiecznych żakach”, która pomogła uczestnikom poznać początki chrześcijańskiej kultury w naszym narodzie.

Wieczorem tego samego dnia w bolesławieckiej bazylice maryjnej pod przewodnictwem ks. prał. Andrzeja Jarosiewicza, rektora bazyliki, sprawowana była dziękczynna Eucharystia, podczas której dziękowano Bogu za wielki narodowy jubileusz.

W homilii ks. Andrzej powiedział m.in.: – Przyjęcie przez księcia Mieszka I chrztu było świadomym wyborem chrześcijaństwa dla całego państwa, powstałego na przestrzeni lat ze zjednoczenia wielu plemion. Chrzest i erygowanie niezależnego biskupstwa zrównały Polskę z chrześcijańskimi krajami Europy i związały z zachodnim kręgiem kultury chrześcijańskiej. Mieszko I stał się równy innym władcom chrześcijańskim, umocnił też swoją władzę. Pogańskie dotychczas plemiona zamieszkujące państwo Polan trzeba było ewangelizować, uczyć prawd wiary i zasad chrześcijańskiej moralności. Powstawały wspaniałe budowle sakralne, wznoszono nowe świątynie. Przy katedrach, parafiach i klasztorach, zakładano parafialne szkoły kształcące młodych. Klasztory i kościoły były też ośrodkami życia intelektualnego i artystycznego. Szerzenie się religii chrześcijańskiej sprzyjało rozwojowi całego duchowego bogactwa narodowej kultury.

Reklama

Odnosząc się do współczesności ks. Andrzej przypomniał słowa papieża Franciszka: – Musimy rozbudzić pamięć naszego chrztu. Jesteśmy wezwani, by żyć naszym chrztem każdego dnia, jako rzeczywistością aktualną w naszym życiu. Jeśli udaje się nam iść za Jezusem i trwać w Kościele, pomimo naszych ograniczeń, słabości i grzechów, to dzieje się to jedynie ze względu na sakrament, w którym staliśmy się nowymi stworzeniami i zostaliśmy przyobleczeni w Chrystusa.

Podczas uroczystej liturgii poszczególne funkcje pełnili młodzi ludzie z różnych szkół miasta i powiatu pod czujnym okiem katechetki Marty Pankiewicz. Animację muzyczną zapewniła schola z LO nr 1 w Bolesławcu pod kierownictwem Moniki Mikołajczyk.

Po Mszy św., na zakończenie uroczystości, chór „Kamerton” Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bolesławcu pod dyrekcją Aleksandra Samostrokowa, zaprezentował zgromadzonym krótki koncert pieśni religijno-patriotycznych, które nagrodzone zostały gromkimi oklaskami.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-17 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: zakończyło się Zebranie Plenarne Episkopatu

Episkopat.pl

Chrześcijańska tożsamość Polski, Światowe Dni Młodzieży i problem uchodźców – były głównymi tematami zakończonego dziś 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Specjalne, trzydniowe spotkanie zorganizowane z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski miało miejsce w Gnieźnie i w Poznaniu - miastach będących kolebką polskiej państwowości.

Więcej ...

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Figura św. Rity, klasztor augustianów w Krakowie

Ks. Paweł Gabara/Niedziela

Figura św. Rity, klasztor augustianów w Krakowie

W dzisiejsze wspomnienie św. Rity prezentujemy świadectwa cudów, jakie ta święta wyprosiła przed obliczem Boga. Publikujemy również historię o tym, jak to się stało, że św. Rita została patronką Wspólnoty Rodzin działającej przy parafii św. Trójcy we Wrocławiu.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Kościół

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...